Skocz do zawartości
bergmen

info Informacje podstawowe o MIUI: rodzaje ROMów, różnice

Rekomendowane odpowiedzi

bergmen

Charakterystyka poszczególnych ROMów:

1. GLOBAL a XIAOMI.EU:

Global to oficjalny system wydawany przez Xiaomi. Jako jedyne MIUI posiada automatyczne aktualizacje OTA.

Xiaomi.eu (zwany potocznie w Polsce "Miui Polska") jest custom romem opartym na china dev. Posiada pewne dodatki i poprawki. 

Oczywiście xiaomi.eu i Global zawiera aplikacje Google Play oraz język polski. 

Poniższe dodatki są w xiaomi.eu, ale nie w Global:
    - Safetynet - ok i certyfikacja Google Play . Więc działają np. płatności Android Pay w wersji dev (tygodniowa). Global płatności Android Pay obsługuje tylko w wersji STABLE
    - Dodatkowe rozmiary siatki pulpitu
    - Możliwość zmiany czcionki systemu
    - Wyszukiwarka w pasku stanu
    - Wyszukiwarka gestem (przesuń w górę) na pulpicie
    - Obracanie ekranu w aplikacji SMS
    - Mniej aplikacji google które można zainstalować ze sklepu
    - Dodano opcję wyłączenia sprawdzania pisowni
    - Dodano animację Screen-OFF
    - Zoptymalizowane ustawienia GPS dla UE
    - Zoptymalizowane zużycie baterii
    - System podatny na modyfikacje przez deodexowanie
    - I inne dla poszczególnych modeli np: Dotyk 3D we wszystkich wariantach MI5s, dodatkowe funkcje Aparatu dla niektórych modeli

Żeby wgrać xiaomi.eu należy odbokować bootloader i wgrać twrp (stosowne poradnik są tutaj: 

Xiaomi Tutoriale & Poradniki)

Aktualizacje xiaomi.eu wykonuje się ręcznie (ściągnięcie ROMu i instalacja w TWRP lub przez aplikację Aktualizacji). Global posiada aktualizację OTA.

Global posiada wiele aplikacji od Google które zostały zainstalowane jako systemowe i ich usunięcie jest w zasadzie niemożliwe, ale można je wyłączyć.

TWRP (i za tym root) na globalu nie polecam. Gryzie się z oficjalnym oprogramowaniem MIUI i w najlepszym wypadku "wylatuje" po uruchomieniu systemu. Ale bardziej prawdopodobne jest, że system nie wstanie.

Lepszy, "łatwiejszy" do roota, jest xiaomi.eu. Przy późniejszej aktualizacji systemu wystarczy dogranie samego roota w paczce z softem.

2. DEV a STABLE:

wersje oprogramowania DEV to wydania rozwojowe ukazujące się co tydzień (w piątki). Niektóre z nich mogą posiadać błędy. Te ROMy numerowane są po dacie wydania. Pierwsza cyfra to rok, później miesiąc i dzień

STABLE są wydawane rzadziej (co ok miesiąc - dwa). Nie mają tylu nowych funkcji czy dodatków co DEV. W teorii powinny być stabilniejsze, wolne od błędów. Numerowane są zgodnie z wersją MIUI.

3. CHINA DEV i STABLE:

oprogramowanie China posiada jedynie języki chiński i angielski. Wersje DEV posiadają ROOT. Brak aplikacji google (play itp).

Na ROMach DEV istnieje możliwość odblokowania bootloadera i następnie zmiany oprogramowania na nieoficjalne (xiaomi.eu, CM itd.)

Edytowane przez bergmen
    uaktualnienie
    • Lubię to! 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pavel

Jak to jest z tym MIUI . Czy każdą aktualizację muszę instalować przez TWRP ? Widzę że wyszła kolejna wersja , jest do pobrania z ich strony ale jak w smartfonie kliknę szukaj aktualizacji to nic nie znajduje/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dadi11

Tak trzeba instalować w twrp i trzeba pobrać ręcznie z xiaomi.eu itd

Edytowane przez bergmen
    promowanie forum o podobnej tematyce jest niezgodne z regulaminem
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    iHusky

Z tego co udało mi się znaleźć to można zainstalować plik.zip poprzez aktualizator systemu, nie trzeba do tego TWRP

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam od 10 dni Redmi 5 Plus w wersji Global Stab. Zgodnie z wpisem w pierwszym poście nie zaleca się stosowania TWRP. Jak więc zmienić wersję na europejską.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

1wszy post ma ponad rok.

Po wgraniu twrp należy w nie wejść, zrobić backup na k.sd, zrobić "format data", reboot recovery. Nast. wgraj magisk.zip, reboot system.

@pit24316

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli to ostrzeżenie dotyczy tylko roota, dobrze rozumię? Poprzednio miałem Samsunga S3 i na nim bawiłem się różnymi rom-ami. Jeszcze pytanie: czy jeżeli już uda mi się dostać zezwolenie na odblokowanie bootloadera to mogę jeszcze zostać na obecnym rom-ie a dopiero za jakiś czas zflashowć telefon? Czy jest jakiś czas ważności tego zezwolenia?

Edytowane przez pit24316
    Literówka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx
    8 minut temu, pit24316 napisał:

Czy jest jakiś czas ważności

Nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mmumia

Witam,

myślę czy warto zainstalować Miui Polska.

Kupiłem telefonu w emagu,a według nich odblokowanie bootloadera=utrata gwarancji.

Stąd moje pytanie czy są jakieś istotne różnice między Polską edycję,a globalną?

Aktualnie używam Miui 10 gloabal beta i w sumie jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    bergmen

@mmumiaodsyłam do 1 posta

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi