Skocz do zawartości
Kowal6

Z1 5.1.1 wysoka temperatura cpu i wysokie taktowanie podczas uśpienia

Rekomendowane odpowiedzi

Kowal6

Witam
    Mam pewien problem z Sony Xperia Z1. Mam zainstalowany Android 5.1.1 + root (SuperSU) i wgrane Dual recovery na zablokowany bootloader. Problem pojawia się przy użytkowaniu telefonu przez pewien czas. Podczas użytkowania (ekran na 0%, włączone Wi-Fi i Messenger) przez około 10-15 min telefon strasznie się nagrzewa. Temperatura wzrasta do nawet 55-60°C na procesorze i około 45°C na układzie graficznym. Dziwi mnie też fakt, że w Kernel Adiutor mam ustawione ograniczenie temperatury + obniżone taktowania procesora od 300Mhz do ~1200Mhz i pojawiają się tak wysokie temperatury. Zauważyłem też, że pomimo ustawień w Kernel Adiutor procesor wchodzi na maksymalne taktowania procesora. Wtedy po zablokowaniu ekranu bateria potrafi spaść nawet o 10-15% bez użytkowania. To samo tyczy się podczas grania w gry. Podczas rozgrywki bateria spada o około 1-2% przez kilka minut, może więcej. Lecz po zakończeniu gry i zablokowaniu telefonu bateria potrafi spaść o ponad 20-25%. 
    Nie wiem co jest grane... Może jakiś inny kernel ogarnie te temperatury i rozwiąże te problemy?

Edytowane przez mattaj86
    ct65: Usunąłem prefix. // mattaj86: Doprecyzowałem temat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ct65

Jeśli kernel Adiutor nie zmienia ustawień procesora, to pytanie czy aby napewno przyznales mu uprawnienia su? Jest jedna złota zasada, wszystkie dziwne zachowania sprzętu sprawdza się na stocku, a nie szukając kerneli itp :) jeszcze jedno, masz custom rom czy stock z oficjalnym kernelem? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Kowal6

Czysty stock z rootem. SuperSU pokazuje w logach przyznanie praw dla Kernel Adiutor'a

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ct65

Zaktualizuj su do najnowszej wersji, paczkę pobierzesz stąd (wgrywasz przez recovery)  i wtedy zobacz czy cos sie zmieni. O jakiej grze wspominałeś? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Kowal6

O obojętnie jakiej. Mało wymagającej czy też 3D jak np. Gta SA. SuperSU już posiadam zaktualizowane do wersji 2.78

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ct65

Podobne objawy mam jak odpale 'moje tesco', nigdzie indziej :-) to może zamiast kernel adiutor spróbuj apka no frills cpu control, co prawda nie jest aż tak rozbudowana, ale zarzadce cpu i taktowanie zmienisz. 

Jeszcze nie zaszkodzi zainstalowac z marketu wakelock detector, by zobaczyc co tak wybudza czesto telefon. Stamine masz włączoną? 

Edytowane przez ct65

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Kowal6

Stamina włączona, przerabiałem też problemy z Usługami Google, który drenowały baterię w 3-4 godziny (GServiceFix pomógł). Wakelock Detector również nic nie wykrył. Gdy telefon nie jest użytkowany, to potrafi przez noc połakomić się tylko na 2-3% baterii. Podobne problemy są też w Recovery. Podczas robienia backup'a temperatura dobija do 63-65°C. Słyszałem, że 5.1.1 podnosi wydajność, ale kosztem poboru energii. Ale nie słyszałem o tym, żeby temperatury rosły do 60°C przy włączonym Wi-Fi... Na xda czy innych forach ludzie mają temperaturę w granicach 37-39°C przy przeglądaniu internetu i się martwią, czy nie za wysoka temperatura jest :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ct65

U siebie mam rzedu 40-45 stopni w pokrowcu. Co do tego google fix, raz tylko użyłem, po tym czym predzej stawialem softa, bo rozne cyrki z siecia i zamuly byly. Skoro juz tyle sprawdziles i nic nie pomoglo, to wrzuc softa ze wszystkimi wipe.

Ale najpierw, by wykluczyc baterie, zrob jej test tym programem

Edytowane przez ct65
    Bateria
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Kowal6

Tą samą kompilację? Podobno z jedną kompilacją 5.1.1 były jakieś problemy. Sprawdzałem też systemy 4.3/4.4.4/5.1.1 i na wszystkich było podobnie. Przy wyświetlaczu na 0% cały czas i włączonym przez około 2,5-3h telefon wytrzymywał około 1,5 do 2 dni. Tak, wiem... Smartphony mają trzymać jeden dzień i wołać papu z gniazdka, ale jak do tej pory wszystkie smartphony, które miałem wytrzymywały spokojnie 3 dni przy mocnym użytkowaniu :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    maxprzemo

Układy Snapdragona mają coś takiego jak CPU Hotplug i jest to "nad" ustawieniami CPU i zarządcy procesora.

Nie idzie zmienić taktowań CPU Max - Min w prosty sposób. W samym Kernel Adiutor powinny być u ciebie opcję CPU Hotplug.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi