Skocz do zawartości
VANKO

tutorial Ponowne zablokowanie bootloadera w G4, jest możliwe.

Rekomendowane odpowiedzi

VANKO

!!! UWAGA !!!
    Ta metoda jest w trakcie testowania.
    Wszelkie operacje robisz na własną odpowiedzialność.
    Nie jestem osobą odpowiedzialną za ewentualne szkody.

LINK DO POSTA Z XDA: !!! TUTAJ !!!

Opis:

W nawiązaniu do wątku napisanego na XDA przez OllieD (do którego link umieszczam w sekcji "Podziękowania") odblokowanie bootloadera zdaniem autora modyfikowało partycję "persistent", aczkolwiek nie udało mu się odkryć co dokładniej ta partycja zawiera. Postanowiłem kontynuować jego badania, dzięki którym ustaliłem, iż proces odblokowania bootloadera modyfikuje kilka partycji którymi są: "cust", "drm", "misc", "modemst1", "modemst2", "mpt", "persistent" i "sns". Dzięki wcześniejszym próbom modyfikacji systemowych wiedziałem, że partycje o nazwie "drm", "modemst1", "modemst2", "mpt" i "sns" odpowiadają za inne funkcje systemu Android, dlatego je wstępnie odrzuciłem i postanowiłem pogrzebać w 3 pozostałych. Miałem wielką nadzieję że znajdę tam magiczną zmienną "var bootloader["unlocked"] = true", bądź podobną do tej, gdyż niepowodzenie operacji mogłoby oznaczać to, że status bootloadera zawarty jest w jakiejś pamięci do której system traci dostęp zapisu po odblokowaniu - na szczęście udało mi się znaleźć to czego szukałem, choć przyznam szczerze że nie w takiej formie jakiej oczekiwałem :)

Pierwsza partycja o nazwie "cust" zawiera wszystkie bajery procesu bootowania - w tym logo LG które widzimy podczas bootowania, muzyczkę która umila nam czas gdy nasz droid się uruchamia oraz (co najważniejsze) informację o stanie blokady bootloadera (ta informacja widoczna na lewym górnym rogu ekranu bootowania systemu gdy ten posiada odblokowany bootlader).

Druga partycja o nazwie "misc" zawiera kwintesencję blokady, czyli jej prawdziwą wartość. Partycja ta przechowuje również informacje na temat użytego klucza (unlock.bin) w postaci kodu szesnastkowego, co przyznam szczerze zaskoczyło mnie (myślałem że LG lepiej ukryje takie rzeczy).

Trzecia partycja to nic innego jak pewnego rodzaju "dostęp" do procedury rozpoczynającej proces odblokowywania bootloadera (tylko).

Ostatecznie postawiłem sobie teorię: co jeżeli uda mi się zrobić DUMP partycji "cust" oraz "misc" przed odblokowaniem bootloadera? Czy gdy odblokuję bootloader i wgram ponownie te partycje, to czy bootloader zostanie ponownie zablokowany? Jak się okazało: TAK :)

Rezultat:

- Usunięcie informacji o odblokowanym bootloaderze podczas bootowania (POTWIERDZONE)

- Komenda "fastboot getvar unlocked" zwraca wartość "no"

Wymagania:

Cała procedura nie jest skomplikowana i zależnie od posiadanego urządzenia, bądź wersji Androida wygląda inaczej, ale o tym już w instrukcji wykonania.

- ADB i FASTBOOT

- Zainstalowany sterownik ADB po stronie PC

- Program do flashowania ROMu (LGUP) - do pobrania stąd

- Jakiś firmware z rozszerzeniem .kdz

- LG_ROOT (do pobrania stąd)

Instrukcja wykonania:

W trakcie przygotowania...

Wideo:

Podziękowania:

- OllieD (za: Relocking Bootloader May Be Possible...)
    - shakeyabooti (za: "LGUP - NEW!!! - INSTALL KDZ - MM or LP - FACTORY RESET/UPGRADE")
    - thecubed (za: "[ROOT] TMO/VZW/ATT/SPRINT/INTL Root your LG G4 with Low Effort Root!")
    - Unjustified Dev (za: "[GUIDE] New Root Method for LG Devices")
    - dominik-p (za: "[How to] Determine dd Parameters For All LG G4 Models")
    - leptdre (za: "Unbrick LG G4 H815 9008 Qualcomm")

• Lubię to! 21

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Seiko
    Notatka Administratora:
    Treść notatki:

Panowie. Super sprawa prawda? Po to jest przycisk "Postaw Piwo" proszę zaprzestać zbędnych komentarzy i podziękowań :) 

Kolejne takie posty będę usuwał i "nagradzał".

Edytowane przez Araa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aby zablokować bl w przyszłości należy wykonać dump samemu czy kopie innych też będą kompatybilne np. mam andka 6.0 i nie zrobiłem kopi tych partycji to mogę poprosić kogoś aby mi je wysłał? Oczywiście ta osoba ma dokładnie tą samą wersje oprogramowania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mzyla

A kolega by mógł podać komendy do zrobienia dump partycji?

Bo mam plan: powrót na 5, dump, odblokowanie kodem z LG i 6 z root.

A w razie W się wróci do zablokowanej.

A na teraz by trzeba tylko sobie zrobić dump na zapas.

Potrafię podłączyć przez kabelek i wpisać instrukcje :)

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety filmik już nie działa :( chciałbym spróbować na V10 to zrobić :/ 

dodana zawartość

@VANKO  właśnie zauważyłem że ten post na xda jest też Twój :D Rozumiem już czemu go zamknąłeś, ale tak orientacyjnie, kiedy wszystko będzie skończone i udostępniony jakiś poradnik? Ten tydzień? Następny? A może miesiąc? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Filmik usunięty, temat na xda zamknięty ale to zapewne z powodu amerykańskich wersji G4 gdzie są zupełnie inaczej rozlokowane partycje. Czyli na europejskiej wersji jest to potwierdzone że będzie działało i wystarczy wrzucić przez Send_Command partycje z zablokowanym stanem i wszystko gra? Na LL wystarczy samym dd, a na MM trzeba jeszcze się pobawić z tym odłączaniem z LG UP przy 9%.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pisałem z autorem na Skype i udało mi się zablokować bootloader, napisał mi że sam usunął temat dlatego że zrobił się syf w komentarzach, autor pracuje nad programem który będzie sam wszystko robił, nawet na xda ktoś niby z LG napisał do niego pogróżki dotyczące właśnie zablokowania bootloadera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja także kontaktowałem się z autorem, powiedział że pod konieg grudnia/początek stycznia udostępni całość włącznie z programem do modyfikowania partycji :) Już się doczekać nie mogę :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Rambdal
    Filmik usunięty, temat na xda zamknięty ale to zapewne z powodu amerykańskich wersji G4 gdzie są zupełnie inaczej rozlokowane partycje. Czyli na europejskiej wersji jest to potwierdzone że będzie działało i wystarczy wrzucić przez Send_Command partycje z zablokowanym stanem i wszystko gra? Na LL wystarczy samym dd, a na MM trzeba jeszcze się pobawić z tym odłączaniem z LG UP przy 9%.

Bez żadnego problemu zablokowałeś BL?

Wysłano z Walkman-a

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Rambdal Tak, już nie ma napisu przy starcie telefonu oraz sprawdziłem w adb komendą "fastboot getvar unlocked" i otrzymałem odpowiedź "unlocked: no"

Jedyne co to przed odblokowaniem bootloadera trzeba zrobić kopie plików "cust" "misc" "persistent", kiedy chcesz zablokować to wystarczy je później podmienić i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi