Skocz do zawartości
Guilder

Nagłe wyłączanie, szalejąca bateria, nieudana naprawa oprogramowania

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

przejrzałem wszystkie tematy o tym telefonie na forum, ale nie widzę problemu na tyle złożonego co mój.

A więc mam Xperię e4g od sierpnia 2015. Telefon jak telefon, do tej pory specjalnych zarzutów do niego nie miałem. Aż pewnego razu się nudziłem i znalazłem sobie gierkę do popykania.
    Wtedy się zaczęło. Podczas grania telefon nagle zgasł. Po prostu, ekran zrobił się czarny, telefon nie reaguje. Myślę sobie, może bateria. I rzeczywiście, telefon pokazał po podłączeniu, że jest 0%. Po paru minutach ładowania włączyłem go (nie odłączając od ładowarki), stan baterii 78%. Po czym po paru minutach używania (już odłączonego), tym razem nie gry, telefon wyłączył się znowu, i znowu twierdził że ma zerowy stan baterii. I tak w kółko, jakby nie tylko telefon wariował, ale też wskaźnik stanu naładowania.
    Co istotne, do tej pory zawsze, gdy stan baterii dobijał do zera, telefon normalnie się wyłączał, a na koniec wibrował. Teraz zwyczajnie gasi się i nic.

Co zrobiłem do tej pory?
    1) Wywaliłem grę.
    2) Ustawiłem antywirusa na czułość nadzwyczajnie wysoką i przeskanowałem - 0 wyników.
    3) Zrestartowałem telefon do ustawień fabrycznych (ale bez opcji "wyczyść pamięć wewnętrzną").

Po tych trzech krokach nic się nie zmieniło, poradzono mi więc naprawić oprogramowanie.

Odpaliłem więc PC Companion i wziąłem się do roboty.

W międzyczasie taki smaczek, że komórka podłączona do komputera pokazywała 1%, gdy ją wyłączyłem i podłączyłem do gniazdka (naprawa softwaare'u wymaga minimum 80%) po minucie pokazało mi 100%...

Próbowałem już chyba z pięć razy, za każdym razem dostaję komunikat:

Naprawa oprogramowania nie powiodła się

Podczas naprawiania urządzenia wystąpił błąd.
    Spróbuj ponownie. Jeśli problem będzie nadal występował, skontaktuj się z działem pomocy technicznej firmy Sony.

Kod błędu: UEUpdateFailed 
    UE_1402

I nic, problem pozostał.

Google nie chce pomóc, zarówno z podstawowym problemem, jak i errorem 1402.

Czy jesteście w stanie mi powiedzieć, co takiego nawywijałem, i jak mogę to odkręcić?

Z góry uprzedzam, że jestem totalnym laikiem w kwestii telefonów. Uprzejmie proszę o ewentualne instrukcje w wersji dla głupka.

Edytowane przez Guilder

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    zulu88

Jak dla mnie cały twój problem bierze się tylko i wyłącznie ze zdechniętej baterii. Ja swoją padlinę mam mniej więcej od tego samego czasu jak ty i miałem podobne problemy. Jednego dnia ok, a następnego cuda wianki. Bez żadnego okresu przejściowego. Wszystkie usterki ustały i wróciło do normy po wymianie baterii. Całość, łącznie z wysyłką kosztowała mnie chyba 23 złote i 5 minut roboty. Pomimo tego, że bateria jest używana i pochodzi z telefonu przeznaczonego do złomowania, telefon działa jak nowy.

★ wydziargane szydełkiem ★

• Lubię to! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Byłoby to chyba najlepsze dla mnie (w sensie: najmniej poważna usterka spośród tych, które biorę pod uwagę), ale mam kilka wątpliwości co do tej diagnozy:

8 godzin temu, Guilder napisał:

Co istotne, do tej pory zawsze, gdy stan baterii dobijał do zera, telefon normalnie się wyłączał, a na koniec wibrował. Teraz zwyczajnie gasi się i nic.

Zastanawia mnie to, skąd ta nagła zmiana? Zakładam, że telefon zawsze zostawia sobie tę rezerwę w zasilaniu, aby po dobiciu do niej przeprowadzić 'bezinwazyjnie" procedurę wyłączenia. Gdyby bateria się po prostu szybko wyładowywała, czy nie powinna wtedy po prostu ,zamiast po minucie, wyłączyć się np. po 55 sekundach, ale już w ten "standardowy" sposób? I co ze wskaźnikiem naładowania, który sekundy przed wyłączeniem się pokazywał ponad 70%?

W międzyczasie taki smaczek, że komórka podłączona do komputera pokazywała 1%, gdy ją wyłączyłem i podłączyłem do gniazdka (naprawa softwaare'u wymaga minimum 80%) po minucie pokazało mi 100%...

Tak jak napisałem w pogrubionym zdaniu trochę wyżej.

Pomiędzy tymi dwoma wskazaniami opisanymi w cytacie minęło maksymalnie 60 sekund. To było tak naprawdę odłączenie od komputera (piknięcie, że pada mi bateria), wyłączenie go, wstanie od biurka i podejście do półki z ładowarką, podłączenie telefonu, kilka sekund opóźnienia zanim Xperia załapała, że znów jest podłączona. Wskazanie przed: 1%, wskazanie po: 100%. Miałem w poprzednim telefonie tak konkretnie zajechaną baterię, znam temat z autopsji, nie miałem takich objawów jak tutaj.

Naprawa oprogramowania nie powiodła się

Podczas naprawiania urządzenia wystąpił błąd.
    Spróbuj ponownie. Jeśli problem będzie nadal występował, skontaktuj się z działem pomocy technicznej firmy Sony.

Kod błędu: UEUpdateFailed 
    UE_1402

I na koniec to. Po tych kilku nieudanych próbach (czasowo wyszło ok. półtorej godziny), po podłączeniu komórki miałem 47% (zaczynałem od 100%). Zakładam więc, że niepowodzenie nie wynikało z tego, że bateria nie miała zasilania (tylko czy słusznie zakładam?). Czy zwyczajnie słaba bateria spowodowałaby problemy z naprawą oprogramowania?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ct65

Są nagle wylaczenia, bo sterownik baterii pokazuje bledne napiecie (z którego odczytywany jest stan naładowania). Jesli bateria daje mniejszy, niz telefon ma w pamieci, to podzespoły po prostu nie maja tyle energii, by funkcjonowac, wiec wylacza sie wszystko. I nie ma tu znaczenia jakikolwiek czas, bateria psuje sie momentalnie i niestety nic wiecej z nia nie zrobisz, jak tylko wymienić. 

I nje kombinuj z naprawa softa, bo jak padnie przy wgrywaniu bootloadera/boota to uceglisz na dobre telefon. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi