Skocz do zawartości
qwsazx

Wolna pamięć na dane po resecie - ile powinno być?

Rekomendowane odpowiedzi

qwsazx

Witam.

Mam Magnę, H500f. O ile pamiętam, zaraz po kupnie system z tymi wszystkimi pierdołami zajmował około 2.5 GB, plus coś tam jeszcze zjadało miejsce, więc zostawało ok. 6-6.5 GB na dane. Po roku używania wziął się zapchał, więc zrobiłem backup na wszelki wypadek i potem zrobiłem restore'a (za pomocą opcji z menu telefonu). Okazało się, że w efekcie system zajmuje 6GB, na dane mi zostało niespełna 2 GB. No to zapodałem mu recovery z menu serwisowego. Nic się nie zmieniło. Goły, dziewiczy (teoretycznie) telefon ma system zajmujący 6 GB. No żesz kur...

Co z tym cholerstwem mogę zrobić? Czy w ogóle coś da się zdziałać w domu bez konieczności używania tajnych/zaawansowanych narzędzi? Nie byłoby chyba większego problemu, gdyby Magnę się dało prosto zrootować, ale jakoś nie bardzo się temu poddaje (Android 6).

Wydaje mi się, że problem z brakiem miejsca zaczął się po aktualizacji z 5 do 6.0, ale nie wiem, czy to ma coś wspólnego...

Będę wdzięczny za jakieś sugestie :)

Edytowane przez qwsazx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    qwsazx

Dziękuję za zainteresowanie moim problemem :)

Zrobiłem zrzut ze wspomnianego przez Ciebie programu, dodatkowo jeszcze dwa screenshoty z menu informacji o pamięci z telefonu.

DiskUsage w ogóle dziwne rzeczy (dla mnie przynajmniej) pokazuje, bo o połowę mniejszą całkowitą pojemność pamięci telefonu - moja Magna ma 8 GB. Gdzieś gubi te 4 GB. Bardziej obrazowe wydają mi się dwa pozostałe zrzuty ekranu.

Aplikacje 1.82/2.09 GB? No OK, mogę zrozumieć śmieci od Google'a i LG oraz to, co doszło po aktualizacji do Androida 6.0 i same aktualizacje z Google Store. Ale dane systemowe 4.41 GB

Telefon jest świeżo po przywróceniu. Zainstalowane ma z rzeczy niestandardowych Operę oraz Textrę. To są oczywiście niewielkie stosunkowo aplikacje, nie na tyle żeby zeżreć kilka GB, do tego są raptem od kilku dni.

No i teraz właśnie nie wiem. Czy to jest normalne dla tego modelu? Wydaje mi się, że zdecydowanie nie. O ile mnie pamięć nie myli, na początku (tzn. po kupnie) było ok. 6GB miejsca wolnego (choć ręki sobie nie dam uciąć)

Nie jestem jakimś wyjątkowo zaawansowanym "telefoniarzem". Mam w zwyczaju mieć parę gierek, kilka prostych aplikacji, trochę muzyki, natrzaskać trochę zdjęć itp. Specjalnie się nie zagłębiałem nigdy w wolne miejsce, bo nigdy nie brakowało. Ale 1.5 GB jakie mam teraz to zdecydowanie za mało, bo same MP3, zdjęcia i filmy jakie zgrałem wcześniej z telefonu przez backupem zajmują 2.5 GB. 

Zdaniem laika za jakiego się uważam, ani restore (z ustawień telefonu), ani recovery (z menu ee... serwisowego) nie czyszczą całkowicie filesystemu choć według mnie jedna z tych opcji powinna. Gdybym zrootował telefon i miał dostęp do całego systemu plików, pewnie byłbym w stanie odnaleźć jakieś śmieci, których recovery nie usuwa. Nie wiem.. cache? Jakieś stare APK po aktualizacjach? 

Taką mam teorię, nie wiem oczywiście, czy słuszną.

Niemniej jednak czuję się odrobinę zdziwiony tą sytuacją... :)

Spoiler

Screenshot_2017-01-19-20-52-57.png

Spoiler

Screenshot_2017-01-20-08-51-59.png

Spoiler

Screenshot_2017-01-20-08-51-36.png

Edytowane przez qwsazx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

Twój fon ma kość eMmc 8gb.

Na tych gb mieści się system i twoje dane. Disk usage pokazuje 3.59 na twoje dane.

Apka diskinfo pokaże wielkości wszystkich partycji(8gb łącznie±).

Sugestie:

Kup dość szybką k.sd(uhs1/lepszą) i ustaw ją jako p.wewn.(adopted).

@qwsazx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi