Skocz do zawartości
pjanowski2540

tutorial Jak zablokować BOOTLOADER! Tworzenie kopi partcji bootloadera oraz ich wgrywanie.

Rekomendowane odpowiedzi

!!! UWAGA !!!
    Wszelkie operacje robisz na własną odpowiedzialność.
    Nie jestem odpowiedzialny za ewentualne szkody.

Wymagania:

• LG V10 H960a z zablokowanym bootloaderem!
    • Narzędzie Send_command - http://downloads.codefi.re/thecubed/lg_g4/lef/LG_Root.zip
    • Program LG UP
    • Komputer z systemem Windows
    • Android 5.1 Lollipop, ponieważ Send_command nie działa na Marshmallow
      ewentualnie Android 5.1 Lollipop + root + terminal emulator 
      (ja sam osobiście robiłem z poziomu telefonu przez terminal emulator)

Na początek dodam że przed zablokowaniem bootladera TRZEBA MIEĆ KOPIĘ PARTYCJI: cust, drm, misc, persistent
    Już piszę jak to zrobić.

KOPIA PARTYCJI!

Sposób 1:

1. Podłączamy telefon do komputera i uruchamiamy LG UP
    2. Sprawdzamy numer portu COM, do którego podłączony jest telefon
    3. Odłączamy telefon od komputera i wyłączamy go
    4. Wchodzimy w tryb Download Mode (przytrzymując klawisz podgłaszania podczas podłączania telefonu)
    5. W miejscu gdzie wypakowaliśmy narzędzie Send_command, przytrzymując wciśnięty SHIFT klikamy prawym przyciskiem myszy w wolnym miejscu
    6. Wybieramy Otwórz okno poleceń tuta
    7. Wpisujemy "send_command.exe \\.\COMX", gdzie w miejsce iksa wpisujemy numer portu do którego wg. LG UP podłączyliśmy telefon
    8. Po kolei wpisujemy komendy 
    9. Spoiler

dd if=/dev/block/mmcblk0 bs=512 skip=9674752 count=327680 of=/data/media/0/cust.img

dd if=/dev/block/mmcblk0 bs=512 skip=245760 count=32768 of=/data/media/0/misc.img

dd if=/dev/block/mmcblk0 bs=512 skip=229376 count=1024 of=/data/media/0/persistent.img
       dd if=/dev/block/mmcblk0 bs=512 skip=638976 count=20480 of=/data/media/0/drm.img

10. Następnie używamy komend nadających prawa własności i uprawnienia 
    11. Spoiler
      1. chown -R media_rw:media_rw /data/media/0
      2. chmod -R 0666 /data/media/0
    12. Gdy wszystko jest gotowe wpisujemy "LEAVE" i czekamy aż telefon uruchomi się ponownie.
    13.  Kopiujemy pliki drm.img, misc.img, cust.img oraz persistent.img przez komputer z pamięci wewnętrznej urządzenia.

Najlepiej wykonać sobie kopię zapasową na kilku nośnikach (pendrive, dysk twardy, karta pamięci, dysk internetowy)

Sposób 2:

1. Wgrywamy zrootowanego 5.1 i pobieramy terminal emulator.
    2. Włączamy go i nadajemu mu uprawnienia.
    3. Tworzymy kopie zapasowe partycji komendami
    4. Spoiler

dd if=/dev/block/mmcblk0 bs=512 skip=9674752 count=327680 of=/data/media/0/cust.img

dd if=/dev/block/mmcblk0 bs=512 skip=245760 count=32768 of=/data/media/0/misc.img

dd if=/dev/block/mmcblk0 bs=512 skip=229376 count=1024 of=/data/media/0/persistent.img
      dd if=/dev/block/mmcblk0 bs=512 skip=638976 count=20480 of=/data/media/0/drm.img

5. Kopiujemy pliki drm.img, misc.img, cust.img oraz persistent.img przez komputer z pamięci wewnętrznej urządzenia. 

Najlepiej wykonać sobie kopię zapasową na kilku nośnikach (pendrive, dysk twardy, karta pamięci, dysk internetowy)

W tym momencie można zainstalować Androida 6.0, odblokować bootloader, wgrać twrp.. bla bla bla (będzie do tego osobny poradnik). Po odblokowaniu bootloadera GWARANCJA ZOSTAJE UTRACONA!
    Jeżeli z jakiejś przyczyny chcemy z powrotem zablokować bootloadera aby odzyskać gwarancję (np. bootloop, powidoki itd...) należy wykonać następujące czynności:

ZABLOKOWANIE BOOTLOADERA!

Pamiętaj aby przed tą operacją powrócić na Lollipopa! 

Sposób 1:

Instrukcja:

1. Kopiujemy pliki zawierające backup naszych partycji do pamięci wewnętrznej urządzenia (nie mogą one być w żadnym folderze)
    2. Podłączamy telefon do komputera i uruchamiamy LG UP
    3. Sprawdzamy numer portu COM, do którego podłączony jest telefon
    4. Odłączamy telefon od komputera i wyłączamy go
    5. Wchodzimy w tryb Download Mode (przytrzymując klawisz podgłaszania podczas podłączania telefonu)
    6. W miejscu gdzie wypakowaliśmy narzędzie Send_command, przytrzymując wciśnięty SHIFT klikamy prawym przyciskiem myszy w wolnym miejscu
    7. Wybieramy Otwórz okno poleceń tuta
    8. Wpisujemy "send_command.exe \\.\COMX", gdzie w miejsce iksa wpisujemy numer portu do którego wg. LG UP podłączyliśmy telefon
    9. Wpisujemy komendy zmieniające uprawnienia
      Spoiler

chown -R media_rw:media_rw /data/media/0
      chmod -R 0666 /data/media/0

10. Następnie używamy komend przywracających kopie partycji:
    Spoiler

dd if=/data/media/0/cust.img bs=512 seek=9674752 count=327680 of=/dev/block/mmcblk0

dd if=/data/media/0/misc.img bs=512 seek=245760 count=32768 of=/dev/block/mmcblk0

dd if=/data/media/0/persistent.img bs=512 seek=229376 count=1024 of=/dev/block/mmcblk0

dd if=/data/media/0/drm.img bs=512 seek=638976 count=20480 of=/dev/block/mmcblk0

11.Gdy wszystko jest gotowe wpisujemy "LEAVE" i czekamy aż telefon uruchomi się ponownie. Komunikat o odblokowanym bootloaderze zniknie a my odzyskamy gwarancję. 

Sposób 2:

1. Kopiujemy pliki zawierające backup naszych partycji do pamięci wewnętrznej urządzenia (nie mogą one być w żadnym folderze)
    2. Wgrywamy zrootowanego 5.1 i pobieramy terminal emulator.
    3. Włączamy go i wpisujemy następujące komendy.
    Spoiler

dd if=/data/media/0/cust.img bs=512 seek=9674752 count=327680 of=/dev/block/mmcblk0

dd if=/data/media/0/misc.img bs=512 seek=245760 count=32768 of=/dev/block/mmcblk0

dd if=/data/media/0/persistent.img bs=512 seek=229376 count=1024 of=/dev/block/mmcblk0

dd if=/data/media/0/drm.img bs=512 seek=638976 count=20480 of=/dev/block/mmcblk0

4.Restartujemy telefon. Po tej operacji nasz bootloader jest już zablokowany! 

Edytowane przez pjanowski2540
    • Lubię to! 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

poprosił bym o jakieś źródło tego tutka bo przy wpisywaniu komend z 9go punktu sposobu pierwszego wyskakuje "fail" i nie wiem co jest nie tak i jak w takiej sytuacji reagować

Spoiler

fail.JPG

Edytowane przez dszymek
    Grafike dajemy w spojler

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@ciacho333 Nie ma źródła, sam go pisałem bo jestem pierwszą osobą która zrobiła to na V10. Hmm, wprowadziłeś telefon w download mode? Masz androida 5.0?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

yo, przy wpisywaniu komend pewnie się walnąłem i zacząłem szukać innego rozwiązania. Na xda trafiłem na sposób, z tym że, czyści telefon - mowa o komendzie "fastboot oem lock", komenda ta blokuje bootloader 

Edytowane przez ciacho333

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@ciacho333 tylko że komenda: "fastboot oem lock"  nie ma prawa działać na tym telefonie. Pliki bootloadera są zagrzebane głęboko w systemie i nie jest to takie proste, trzeba je zamienić na pliki z przed stanu odblokowania. Innej możliwości nie ma. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a działa, podczas uruchamiania napis się już nie wyświetla ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co jeśli mam MM i chcę odblokować bootloader? Kupiłem już z MM.

Edytowane przez maxraf21

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że samo odblokowanie BL jest możliwe na MM, ale nie wiem jak z kopią partycji która przyda się do ponownego zablokowania BL. Ja tez miałem MM i wgrałem zrootowanego 5.1, wszystko poszło bez wiekszych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy można skorzystać z kopii bootloadera innego telefonu?

@pjanowski2540

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam mały problem. Zmieniłem telefon i chce zablokować bootloader, ale nie moge wgrac  androida 5.0 na 7.0. Jakieś pomysły ? LGUP wywala błąd 0x2000

P.S.

O dziwo komenda fastboot oem lock zadziałała.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi