Skocz do zawartości
arek91

Ilość wolnego RAMu i aplikacji w tle

Rekomendowane odpowiedzi

arek91

Witam, w aktualizacji androida do 7.0 dodali "Konserwacje urządzenia" a kolejno możemy przejść do ilości wolnego ramu i aplikacji w tle które są podtrzymywane. Zaciekawiła mnie kwestia wolnego ramu i ilości aplikacji które telefon utrzymuje. Jest niby te 4GB ale w moim przypadku wygląda to tak: system i apli 2.7GB (2.0 po wyczyszczeniu), zarezerwowane (ale na co?) stałe 562MB i dostępne miejsce  600-1000MB. Dostępne miejsce nie schodzi poniżej tych ok 600MB i aplikacje w tle się zamykają, rozumiem jak by to było ok 100MB wolnego ramu, pozostaje jeszcze ta pamięć zarezerwowana, wtedy mogły by się zamykać te mniej ważne, starsze procesy ale jak jest jeszcze ponad 0.5GB ramu?

Ciekawi mnie jak to jest u Was, 5 do 10 apk i reszta się musi wczytywać od nowa? I co to jest ta pamięć zarezerwowana?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    maarecki

@arek91

Mniej więcej to wygląda tak: w Androidzie jest Linux, który zarządza pamięcią. W Linuksie na komputerze jest takie samo zarządzanie pamięcią RAM. Gdy jest dużo wolnego RAMu, Linux wykorzystuje go jako pamięć podręczną. W Androidzie jest OOM Kill (Out Of Memory Kill). OOM Kill to funkcja kernela, która zarządza pamięcią w przypadku gdy pojawi się zapotrzebowanie na większą ilość RAMu niż aktualnie jest dostępna w systemie.  Czerpię ja, np. z zarezerwowanej pamięci. Gdy zachodzi potrzeba na większą ilość RAMu (np. gdy uruchamiamy wymagającą aplikację) system sam się reorganizuje w celu zwolnienia potrzebnej ilości pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    arokub

Pamięć zarezerwowana jest na potrzeby GPU (tak wskazują znalezione w necie informacje).

U mnie wolny ram schodzi max do około 900MB.

Jest też wątek jednego z użytkowników o tym, że mu wolna pamięć schodziła bodajże do 400MB i telefon mulił, wyszło na to, że opera pożerała zasoby - jakby Cię to interesowało, polecam poszukać ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi