Skocz do zawartości
Prosecutor

Nawigacja - przewyższenia - poszukiwana aplikacja

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! To mój pierwszy post na tym forum, dlatego witam wszystkich. 

Poszukuję aplikacji do nawigacji w telefonie, z pewnym małym szkopułem. Ale od początku. Ostatnio, będąc w górach zauważyłem, że dobór trasy w rejonach górskich trzeba zaplanować również pod kątem przewyższeń lub jak by to nazwać, różnicą wzniesień lub najwyższy podjazd. Wystarczy że spadnie czasem 3-5 cm śniegu i pewne drogi stają się trudne, niebezpieczne lub nawet niemożliwe do przejechania. Właśnie taką przygodę zaliczyłem... Zastanawiam się, czy jest jakaś aplikacja która liczy przewyższenia, lub pokazuje stromość drogi i ostrzega np. jeśli przewyższenie wynosi 10%.   

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jarooo

Locus. Ostrzegać nie ostrzega, ale generuje profile wysokościowe dla wyznaczonej trasy lub narysowanej/załadowanej ścieżki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zachu.

Wybierając się w góry zimą to trzeba w łańcuchy się zaopatrzyć. Stoją czasem znaki. Warto na nie zwracać uwagę i mieć trochę wyobraźni. W Austrii by był mandat.

O ostrzeganiu to nie słyszałem ale profil narysuje każda, która posiada dane DEM.

Profil trasy możesz podejrzeć np w Google Earth albo w Here, przełączając na rower ;)

Tak wygląda PND Garmina w wersji dla kamperów (RV)

Spoiler

6a00d83451bb7069e201b8d1201467970c-600wi

Edytowane przez Natan
Zdjęcia wstawiamy w tagach spoiler - zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kamil_w
Locus. Ostrzegać nie ostrzega, ale generuje profile wysokościowe dla wyznaczonej trasy lub narysowanej/załadowanej ścieżki.

Masz rację i nie masz racji. :) Nie jest to funkcja oczywista, ale da się to osiągnąć.
To mój Locus Pro z panelem kontrolnym jaki sobie w tej aplikacji utworzyłem do jazdy na rowerze.

536d8cd68fb33c0148002692277059e1.jpg

U góry, gdzie widnieje napis "brak danych do wykresu" podczas jazdy mam wykres tętna i kadencji, natomiast u dołu jest to, o co pyta autor wątku - przekrój trasy. Ja mam ustawione pokazywanie przekroju z 5km, ale można podać dowolny zakres.
Nie ma automatycznego ostrzegania o stromych wzniesieniach, ale można na trasie przed każdym wzniesieniem dodać punkt drogi (waypoint).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jarooo

Rzeczywiście, dobra funkcja. Ja używam Locusa bardziej do samochodu, a na rower/pieszo wykorzystuję tylko mapy i tracki, bez tych dodatków z kadencją czy tętnem :)

Ale faktem jest, że Locus to w tej chwili numer jeden. A największym plusem tej aplikacji jest chyba to, że programistom udało się wyprodukować tak potężną kobyłę multinarzędziową, zachowując jednocześnie łatwość obsługi, przejrzystość funkcji i pełną konfigurowalność. 

Locusa poprzez kilka kliknięć i ustawień można zaadoptować do idealnej aplikacji do nawigacji, geocachingu, sportu (według mnie bije na łeb Endomondo i inne tego typu), czy turystyki.

BTW, korzystasz z map producenta i kupujesz coinsy, czy też z map darmowych? Bo te darmowe wydają mi się lepsze z racji lepszych profili elewacyjnych. Czy może bawisz się w kalibrację map rastrowych?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kamil_w

Korzystam z map z openandromaps. Dla mnie Locus ma trzy wady. Długie nazwy na mapach są pokazywane w jednej linii i czasem nie są pokazywane w całości; to, że nazwy na mapie nie dostosowują się do położenia ekranu przez co przy nawigowaniu nazwy bywają pokazywane do góry nogami oraz to, że nie można wybrać domyślnego języka map. Dla mnie ideałem byłoby Locus z taką samą obsługą map jaka jest w OsmAnd+.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Eskan

Mały odkop.

@kamil_w Gdzie zaznaczyć/odznaczyć by był widoczny przekrój trasy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi