Skocz do zawartości
bergmen

Inteligentny robot - odkurzacz automatyczny Xiaomi: MIJIA Robot Vacuum

Rekomendowane odpowiedzi

bergmen

images.jpg.168abee5ed34e4b35715b6f97326f7b0.jpg58cc45f89fd02_pobrane(2).jpg.7993d6317d1c8c3283391b8725c142b3.jpg

Dzisiaj przyszedł do mnie automatyczny odkurzacz xiaomi. (http://www.gearbest.com/robot-vacuum/pp_440546.html?lkid=10216353) Przez aplikację MiHome w telefonie od razu zaktualizowałem jego soft. Pierwsze wrażenie - rewelacja. Wykonanie świetne, rozmiarowo jakoś go sobie inaczej wyobrażałem. Jest mniejszy niż się spodziewałem. 

Tak sprząta 40 metrów kwadratowych:

Spoiler

Screenshot_2017-03-17-16-49-50-712_com.xiaomi.smarthome.thumb.png.34e8fa31b736fbc54a67ed7becbc7d9a.png

Ogromnym plusem robota jest mapowanie pomieszczeń. Robi to za pomocą laserowego dalmierza obrotowego (wystająca kopułka). Oprócz tego z przodu ma ultradźwiękowy czujnik odległości. To pozwala mu nie uderzać w przedmioty co jest standardem w dwa razy droższych iRobotach i tych tanich bez mózgowych szwędaczach

Sprząta bardzo inteligentnie, nie opuszcza miejsc. Tanie roboty jeżdżą na oślep, bywają w jednym miejscu 20 razy a w innym wcale. Robot planuje optymalne trasy czyszczenia na kilka minut do przodu. Dzięki temu sprząta naprawdę szybko.

Po zakończonym sprzątaniu (lub gdy stan baterii zbliża się do 0 wraca sam do bazy i podłącza się do ładowania.

Gdy przerywa sprzątanie przez stan baterii,po samodzielnym naładowaniu, wraca dokończyć sprzątanie w miejscu w którym przerwał.

Pierwsze jego sprzątanie i zbiornik gdzieś w połowie zapełniony (poprzednie ręczne odkurzanie odbyło się dwa dni wstecz). 

Dużym plusem (i jedynym minusem zarazem) jest intuicyjna aplikacja na telefon. Minus za chiński język. Plotka głosi że wkrótce się to zmieni. Za pomocą tej aplikacji robimy aktualizacje robota, możemy tworzyć harmonogramy sprzątania, włączyć pojedyncze sprzątanie, ustawiać wszystkie parametry pracy (rodzaj pracy, siłę ssania) ręcznie sterować robotem. Jest podgląd na stan elementów eksploatacyjnych urządzenia.

Gdy odkurzacz pracuje, na telefonie możemy obserwować gdzie jest, przebyta trasę itd (patrz grafika powyżej). W tym podglądzie jest także widok na posprzątaną przestrzeń, stan akumulatora, i czas sprzątania).

Spoiler

IMG_20170317_222213.thumb.jpg.f5f491967c0bf44725b975cc4834fa90.jpg

Oczywiście możliwe jest też podstawowe sterowanie robotem za pomocą podwójnego przycisku na robocie. Wokół niego jest świetlny wskaźnik informujący nas o stanie urządzenia za pomocą różnych kolorów,  mruganiem  itd. 

Robot lubi sobie porozmawiać z Użytkownikiem. Czyni to po chińsku. Może kolejne aktualizacje nauczą go innych dialektów.

Szkoda że nie posiada czujnika ilości zassanych śmieci (aby kilka razy jeszcze przejechać się w danym miejscu o większym zabrudzeniu). Wtedy byłby o dwie długości lepszy od innych robotów. Nie poradzi sobie z dywanami o długim włosiu. I nie sprząta na mokro.

Bardzo sprytnie sobie radzi z przeszkodami. U mnie nie zawiesza się na niczym o co się bałem. 

Ciekawostka:

Za "inteligencję" robota odpowiada czterordzeniowy procesor (4x Cortex A72) o taktowaniu 1,2MHz, mikrokontroler CortexM3.. Jest jeszcze jeden procesor odpowiedzialny za przetwarzanie sygnałów i pracę wszystkich 12 czujników: laserowy czujnik odległości, czujnik ultradźwiękowy, czujnik radarowy, żyroskop, akcelerometr,prędkościomierz, elektroniczny kompas i 4 czujniki podłoża chroniące przed upadkiem np ze schodów, i "zderzak". Odkurzacz pracuje na linuksie.

Spoiler

pobrane.jpg.c76cc6e97a5882695b77dd01d3a923cf.jpg

Jednym słowem jest "mądrzejszy" od niejednego komputera czy smartfona :)

Dane techniczne:

• Odkurzacz ma kształt walca o średnicy 34 cm i wysokości 9,65 cm.

Waży około 3,8 kg

• Posiada 1 szczotką boczną
    • Moc ssania: 1800Pa.
    • Odkurzacz posiada 3 tryby ssania, 
    • Bateria: li-ion 5200mAh (14.4V / 74.88Wh) Czas pracy: 2.5h
    • Pojemnik na kurz: 0,42 litra
    • filtr HEPA
    • kolor biały
    • WiFi
    • Bluetooth

Xiaomi oferuje dodatkowe akcesoria tj:
    - Magnetyczna taśma jako wirtualna ściana
    - Dodatkowa szczotka główna
    - Dodatkowa szczotka obrotowa
    - Filtr HEPA
    - Ramka do filtra

Zestaw tych akcesoriów (po 2 szt) kosztuje ok 115 zł

Spoiler

58cc45f8b2210_pobrane(3).jpg.234e18fee4707a542fbd249cdfd0dcd9.jpg58cc45f88e2f6_pobrane(1).jpg.d5373857b76eb0228bdc4350607e9fc3.jpgMi.Robot.Vacuum3.jpg.198bc27587bb092622efeb5b18125f21.jpg

Edytowane przez Dawid Stankowski
    Wstawiłem obrazki w spoiler. /Audyt
    • Lubię to! 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    bergmen

@ziomek90 to porównanie do irobota to żenada. Dużo kłamliwych informacji stawiających robota xiaomi w gorszym świetle. Np:

• Niby xiaomi nie wraca do bazy po wyładowaniu baterii tylko umiera na środku pokoju. Wraca gdy aku spadnie do ok 18% i po naładowaniu wraca sprzątać gdzie przerwał.
    • Bateria wystarczy na ok 200 m kwadratowych w mi robocie
    • Pojemnik jest niewiele mniejszy od irobota. I wystarczy na kilka sprzątań.
    • nie wspomniał że xiaomi ma 3 poziomy mocy ssania
    • nie wspomniał że romba obija meble a xiaomi nie.
    • Nie wspomniał że Romba po ciemku nie posprząta (ma kamerę) a xiaomi tak.
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    bergmen

Aplikacja robota jest już w języku angielskim. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdyby jeszcze radził sobie ze schodami... Muszę poczekać na kolejną generację ;)

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    bergmen

@hackmaniak skaczącego po schodach robota można się nie doczekać... Można tanio kupić takiego co z nich zjedzie :D

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    facet_

A zdradzicie cenę ?

Wysłane z mojego EDI-AL10 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    bergmen

@facet_ ok 330$ lub Allegro. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    facet_

Dzięki

dodana zawartość

A jak z perspektywy kilku miesięcy oceniasz odkurzacz ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    bergmen

@facet_ dalej go uważam za świetny sprzęt. Nie wymaga jakiejś szczególnej opieki jak inne odkurzacze. Odkąd go mam to tylko opróżniam pojemnik na śmieci, raz przeczyściłem szczotkę.

I raz suszyłem w słońcu przez kilka dni odkurzacz po zalaniu (baza  z odkurzaczem stała pod otwartym oknem gdy przyszła ulewa zalewając odkurzacz) Sprzęt pokazywał błąd czujnika laserowego i nie startował. Po suszeniu dalej działa idealnie :).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi