Skocz do zawartości
morfikov

Na jakiej zasadzie działa ADB Sideload?

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem właśnie sobie nieco inaczej przepartycjonować flash w moim smartfonie, bo ten domyślnie ma przeznaczone 4 GiB na partycję /system/. Stock'owy ROM mieści się zaś mniej więcej na połowie tej przestrzeni. Chciałem zatem sobie wykroić z 1,5 GiB zostawiając tym samym 2,5 GiB na partycję /system/ , a resztę wrzucić na partycję /data/ . Cały proces przeszedł bez większego problemu i partycje w końcu miały optymalny rozmiar.

Podczas wgrywania systemu via ADB sideload (z pliku update.zip) via TWRP recovery, z jakiegoś powodu zabrakło wolnego miejsca, chyba na partycji /system/ , nie jestem pewien. Poniżej jest log z TWRP:

sideload-host file size 993462838 block size 65536
    Installing zip file '/sideload/package.zip'
    I:Update binary zip
    I:Zip contains SELinux file_contexts file in its root. Extracting to /file_contexts
    I:Legacy property environment initialized.

====== Updater-Script:
    getprop("ro.product.device") == "C5" || abort("This package is for \"C5\" devices; this is a \"" + getprop("ro.product.device") + "\".");
    show_progress(0.750000, 0);
    ui_print("Patching system image unconditionally...");
    block_image_update("system", package_extract_file("system.transfer.list"), "system.new.dat", "system.patch.dat");
    show_progress(0.050000, 5);
    assert(package_extract_file("boot.img", "/tmp/boot.img"),
           write_raw_image("/tmp/boot.img", "bootimg"),
           delete("/tmp/boot.img"));
    assert(package_extract_file("mobicore.bin", "/tmp/tee1.img"),
           write_raw_image("/tmp/tee1.img", "tee1"),
           delete("/tmp/tee1.img"));
    show_progress(0.200000, 10);
    apply_sig(package_extract_file("sig/boot.sig"), "bootimg");

Patching system image unconditionally...
    blockimg version is 2
      erasing 1048576 blocks
        blkdiscard failed: Invalid argument
      writing 521761 blocks of new data

ioctl(): blank: Invalid argument
    write failed: No space left on device
    lseek64 failed: Invalid argument
    Updater process ended with ERROR: 1
    I:Legacy property environment disabled.
    I:Install took 274 second(s).
    I:Signaling child sideload process to exit.
    I:Waiting for child sideload process to exit.
    sideload_host finished

No i takie pytanie się nasuwa: dlaczego mu zabrakło miejsca? Czy on ten plik update.zip jest kopiowany na flash i do tego na partycję /system/ ? To by było dziwne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    maxprzemo
    6 godzin temu, morfikov napisał:

Patching system image unconditionally... blockimg version is 2 erasing 1048576 blocks blkdiscard failed: Invalid argument writing 521761 blocks of new data

Masz typową paczkę .zip z ROMem. Nie ma w niej obrazu systemu .img tylko wymyślony przez google blokowy obraz partycji system.new.dat a jego wgrywanie odbywa się przez wartości w pliku system.transfer.list gdzie pierwszymi komendami są erase czyli kasowanie poszczególnych bloków partycji i u ciebie to właśnie się wysypało. W pliku system.transfer.list masz podaną oryginalną wielkość partycji dlatego proces kasowania się nie udał. 

https://source.android.com/devices/tech/ota/block.html

https://forum.xda-developers.com/android/software-hacking/how-to-conver-lollipop-dat-files-to-t2978952

W tym wątku na xda są narzędzia do rozpakowywania i pakowania system.new.dat. Sam używałem kilka razy tego skryptu pythona do rozpakowywania ale nigdy nie pakowałem z powrotem.

• Lubię to! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak właśnie mi się coś wydawało, że on ma zakodowany ten rozmiar partycji. Coś  pomyślę. :D

Edytowane przez morfikov

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    maxprzemo

@morfikov

Najprościej było by przerobić system.transfer.list bo to zwykły plik tekstowy. Tylko ja jego składni nie rozumiem więc ci nie pomogę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    piskorfa

@morfikov Musisz, jak to napisał maxprzemo przepakować zipa, żeby wgrywać na /system pojedyncze pliki. Główkowałem przy tym jakiś czas temu http://forum.android.com.pl/topic/264805-cm13-funkcja-block_image_update-w-skryptach-recovery-updater-script-i-wgranie-systemnewdat-na-pomniejszoną-partycję-system/

• Lubię to! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że sobie poradzę z tym. :D 

dodana zawartość

Udało mi się doprowadzić smartfon do porządku ale mam w sumie jedno pytanie:

Czy te aktualizacje z poziomu systemu (OTA Update) będą miały jakiś problem ze zmienionym flash'em? No i oczywiście nie da rady wgrać takiej paczki przez stock'owy tryb recovery? :D 

dodana zawartość

Wyszedł mi taki artykuł w sumie. Nie wiem ja k się zachowa taki nowy układ partycji podczas aktualizacji ale raczej nie powinno być problemów. :D 

Edytowane przez morfikov
    • Lubię to! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi