Skocz do zawartości
krzysiekt1

Blobs, kernel, OOS, Color - co i jak?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć, chciałbym dowiedzieć się kilku informacji nt. wspomnianych w tytule "rzeczy" tudzież usystematyzować je.
    Otóż posiadam stockowego LOS. Wszyscy na XDA podniecają się jakością zdjęć po zmianie Blobs. Teraz pytania:
    Czym są blobs? Od razu poproszę o wytłumaczenie, dlaczego OOS i Color OS blobs są lepsze od tych stockowych? Domyślam się, że OOS to Oxygen OS, Color OS to jakiś inny firmware.
    Jaki ma to związek z kernelem? Wiem czym on jest. Tutaj użytkownik polecił instalację Lightning kernela, później OOS Blobs - dlaczego?
    Oraz: czym jest CAF i reszta? Dlaczego Lighning Kernel jest podzielony na wersje 5x i wersje 3x?

Mam nadzieję, że ktoś sprosta tym pytaniom i uda mu się w miarę łopatologicznie mi to wyjaśnić. Dodam, że laikiem jeżeli chodzi o programowanie i sprzęt nie jestem, jednak te wszystkie niewyjaśnione skróty i mechanizmy przyprawiają o ból głowy.

Edytowane przez krzysiekt1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    maxprzemo

@krzysiekt1

13 minut temu, krzysiekt1 napisał:

Czym są blobs?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Blob_binarny

Czyli tak jak w wytłumaczeniu z wiki. Blob's to pliki którego kod źródłowy nie został ujawniany przez producenta telefonu.

Dlatego nie idzie ich modyfikować czy kompilować ze źródeł.

Przykładową listę plików znajdziesz tutaj

https://github.com/deadlyindian/android_device_oneplus_bacon/blob/aosp7-caf/proprietary-files.txt

Jak widzisz większość dotyczy właśnie kamery. 

I tak OnePlus mają dobrze bo jest to w miarę otwarty system.

Zobacz ile plików trzeba wyciągnąć ze stock ROMu w moim telefonie żeby custom ROM działał:

https://github.com/maxprzemo/android_device_huawei_kiwi-1/blob/xenonhd/proprietary-files.txt

14 minut temu, krzysiekt1 napisał:

czym jest CAF

CAF Code Aurora Forum 

https://wiki.codeaurora.org/xwiki/bin/QAEP/

Czyli projekt zrzeszający developerów pracujących na telefonami z SoC Qualcomm'a ( czyli procesorami Snapdragon)

Repozytoria są dostępne pod tym linkiem

https://source.codeaurora.org/quic/la

• Lubię to! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@maxprzemo ,

dzięki za odpowiedź. Muszę przyznać, że Twoje wytłumaczenie całkiem sporo mi wyjaśniło.
    Czy można uznać, że blobs to po prostu skompilowane sterowniki, których kod źródłowy nie został udostępniony?

I o ile dobrze rozumiem: customowe kernele są po to, żeby te niestandardowe sterowniki obsłużyć? Mam świadomość, że takie jest zadanie kernela, ale nie myślałem, że trzeba go modyfikować, żeby obsłużył inne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    maxprzemo

@krzysiekt1

17 minut temu, krzysiekt1 napisał:

Czy można uznać, że blobs to po prostu skompilowane sterowni

Nie sterowniki to co innego. To są bardziej "biblioteki" (ang. libraries) i sama nazwa ich położenia w systemie to sugeruje /system/lib /vendor/lib itd. 

Na przykład libmmqjpeg_codec.so końcówka jpeg_codec czyli jest to biblioteka/program obsługująca prawdopodobnie tworzenie plików .jpeg czyli zdjęć. 

A sterowniki ahh nie znam osoby która by umiała wytłumaczyć czym są sterowniki dts (Device Tree Source) w androidzie.

Jest to tak zakręcone że nie wiem co.

dts (Device Tree Source) są w źródłach kernela (przykładowy plik Link) ale są kompilowane do oddzielnego obrazu .img do dt.img.

Kernel i dt.img są znowu częścią boot.img w którego skład wchodzi jeszcze ramdisk.img.

Bootloader (program uruchamiający telefon) podczas startu telefonu ładuje obraz boot.img do pamięci RAM 

Kernel pobiera sobie z plików dts napięcia jakie ma podać na poszczególne elementy telefonu (ekran, procesor, kartę graficzną itd.)

Dlatego dla mnie właśnie plik dts można nazwać sterownikami. Bo one definiują gdzie i jakie napięcie ma być podane przez które kontrolery telefonu.

Kiedyś bardzo popularne było podkręcanie procesora OC (overclocking) w telefonach i wykonywało się to właśnie odpowiednimi wpisami w pliku konfiguracyjnym dts procesora dodając nowe napięcia i częstotliwości :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Adramel
    Dnia 6.05.2017 o 15:45, krzysiekt1 napisał:

Wszyscy na XDA podniecają się jakością zdjęć po zmianie Blobs. 

Zainstalowałeś ten nowy aparat? Jak wrażenia, warto się w to bawić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Napisano (edytowane)

Tak. Wydaje mi się, że zdjęcia są lepiej wyostrzone, bardziej szczegółowe. Dołączyłem zdjęcia z dziś.

IMG_20170528_163457.jpg

IMG_20170528_163426.jpg

Edytowane przez Daniel.
    Zdjęcia i grafiki umieszczamy w tagu spoiler, pkt 4.11 regulaminu. Proszę o tym pamiętać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak wypada w stosunku do bibliotek sułtana , które moim zdaniem robiły najlepsze zdjęcia?

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie mam pojęcia. Nie korzystałem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi