Skocz do zawartości
freddie573

Android Market - petycja do Google...

  Czy jesteś za PŁATNYMI aplikacjami w Android Market  

  509 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy jesteś za PŁATNYMI aplikacjami w Android Market  Rekomendowane odpowiedzi

  Witam!

  Nie wiem jak Was, ale mnie irytuje brak płatnych aplikacji na Android Market. Oczywiście są sposoby na posiadanie takowych, poprzez Android Market Enabler (opcja dla fonów z rootem) lub SlideMe (ciekawa alternatywa aczkolwiek, brak w nim wielu aplikacji). Nie każdy chce rootować telefon, co jest równoważne z utratą gwarancji i nie każdy chce instalować program, który umożliwia mu to co powinno być out-of-the-box.

  Do współpracy z 'Bieniem' i 'piotrpo' skonstruowaliśmy petycję do Google Polska z oddziałem w Warszawie.

  Treść petycji:

  Android Market równy dla wszystkich

  Firma Google zawsze uchodziła w naszych oczach za podmiot, który wychodzi na przeciw oczekiwaniom konsumentów. Korporacja udostępnia wiele rewolucyjnych i nowatorskich rozwiązań, zmieniając otaczający nas świat, nie tylko w zakresie, na jaki nie wpłynęła w ostatnich latach żadna inna firma informatyczna. Dzięki swojemu podejściu Google Inc. zdobyło wielu zwolenników, co z kolei umocniło pozycję firmy na rynku IT.

  W 2008 r. korporacja Google wydała swój pierwszy system operacyjny (OS) dla telefonów komórkowych. Android, oferuje otwarty kod źródłowy systemu, przez co wprowadza dostępność do tej pory nie spotykaną w rozwiązaniach dla urządzeń mobilnych. Dzięki bogatej dokumentacji, udostępnionej na stronach projektu Android, każdy może napisać swój własny program. Następnie opublikować i sprzedawać poprzez platformę Android Market.

  Na początku roku 2009 w Polsce pojawił się pierwszy telefon z Android OS. Od tego czasu ukazało się wiele urządzeń wykorzystujących system Android, zdobywając coraz większą popularność.

  Jako użytkownicy produktów Google doceniamy te działania i korzyści jakie przynoszą nam, jak również całemu światu IT.

  Niezmiernie ważną cechą urządzeń z systemem Android jest możliwość instalacji oprogramowania. Aby ułatwić dostęp do aplikacji Google wprowadziło usługę Android Market, pozwalającą na pobieranie i zakup oprogramowania.

  Dzięki wprowadzeniu powyższej usługi i zintegrowanie jej z Systemem Android na wszystkich sprzedawanych urządzeniach, Google zdobyło dominującą pozycję jako dystrybutor oprogramowania dla systemu Android. Naszym zdaniem, nakłada to na Google szczególną odpowiedzialność, zwłaszcza w zakresie sprawiedliwego i partnerskiego traktowania wszystkich podmiotów rynku aplikacji dla Androida.

  Problemy związane z funkcjonowaniem usługi Google Market:


  • Lista aplikacji dostępnych w Android Market jest zależna od kraju użytkownika usługi. Niestety, użytkownicy z Polski, jak również wielu innych państw mają dostęp wyłącznie do aplikacji darmowych.

  • Deweloperzy aplikacji z jeszcze większej ilości państw, nie mają możliwości wprowadzenia opłat za dostarczane przez siebie oprogramowanie, pomimo konieczności zapłaty opłat rejestracyjnych identycznych jak dostawcy aplikacji z innych państw.

  Następstwa blokowania dostępu do usługi Android Market:

  • Piractwo - Użytkownicy pozbawieni, możliwości zakupu aplikacji zmuszani są do używania oprogramowania w sposób łamiący postanowienia umów licencyjnych.

  • Spadek przychodów deweloperów - Poprzez limitowanie dostępu spada liczba potencjalnych klientów, co powoduje spadek opłacalności systemu Android dla dostawców oprogramowania.

  • Zmniejszenie ilości oprogramowania dostępnego dla Android OS - Ograniczenie możliwości uzyskiwania przychodów powoduje spadek ilości aplikacji tworzonych z myślą o systemie Android.

  • Brak złożonych aplikacji przeznaczonych na rynek lokalny - Cieszymy się, że część programistów dostarcza aplikacje bez pobierania opłat. Zdajemy sobie jednak sprawę, że tworzenie oprogramowania jest procesem pracochłonnym i kosztownym, zwłaszcza w przypadku bardziej złożonych aplikacji. Brak możliwości pobierania opłat przez deweloperów powoduje brak chęci inwestowania w rozwój oprogramowania, bez możliwości oferowania go w sprawdzonym modelu biznesowym.

  • Ingerencje w system - Aby pomimo ograniczeń korzystać z powyższych usług część użytkowników decyduje się na różnego rodzaju ingerencje. Traci w ten sposób gwarancję i otwiera luki w zabezpieczeniach. Czyni to telefon podatnym na ataki z zewnątrz, a w najgorszym wypadku jego trwałe uszkodzenie. Przyczynia się to również do powstawania błędnych opinii o systemie Android.

  • Naraża firmę Google na zarzut nierównego traktowania swoich klientów.

  Głęboko wierzymy, że Google traktuje polski rynek poważnie, co udowadnia otwarciem polskiego oddziału i polskich centrów kompetencyjnych.

  Pomimo doceniania działań firmy Google na wielu polach, czujemy się dyskryminowani poprzez praktykę blokowania dostępu do części funkcji usługi Android Market. Działanie to nie pozwala nam w pełni korzystać z możliwości jakie oferuje system Android.

  Wprowadzenie dostępu do płatnych aplikacji w usłudze Android Market na polskim rynku, przynosiłoby wiele korzyści, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.

  Wraz z większą ilością dostępnego oprogramowania wzrośnie atrakcyjność systemu Android i urządzeń weń wyposażonych. Oznacza to zwiększenie dochodów dla producentów, operatorów komórkowych jak i samej firmy Google. Natomiast dla Nas – Użytkowników oznacza to prosty i legalny sposób pozyskiwania oprogramowania.

  Wierzymy, że opisany wyżej stan nie jest wynikiem umyślnego działania, pragniemy jednak zwrócić uwagę firmy Google, na fakt dyskryminowania polskich użytkowników i deweloperów. Nie rozumiemy też, dlaczego stan ten trwa tak długo, a Google nie czyni nic, aby rozwiązać palące nas problemy.

  Apel

  W związku z powyższym my, niżej podpisani – Użytkownicy telefonów z systemem operacyjnym Android, apelujemy o zaprzestanie dyskryminowania nas przez firmę Google w przedstawionym wyżej zakresie, poprzez podjęcie następujących działań:

  • Otwarcie możliwości kupowania aplikacji przez użytkowników z Polski, za pośrednictwem usługi Android Market

  • Otwarcie możliwości sprzedaży przez polskie podmioty oprogramowania za pośrednictwem usługi Android Market.

  • Przedstawienia ramowego harmonogramu otwarcia Android Market dla polskiego rynku.

  Zwracamy się również do polskich operatorów telefonicznych i dystrybutorów sprzętu korzystającego z systemu Android o wsparcie naszych działań.

  Z szacunkiem i powagą

  Polscy Użytkownicy Android OS

  Blog:

  http://we-want-android-market.blogspot.com/

  Facebook - w trakcie budowy

  Twitter - w trakcie budowy

  Lista portali na których umieszczono petycję:

  UbuCentrum.net - LINK (forum)

  CHIP - LINK

  Andlet LINK

  Jeżeli macie jakieś pomysły mogące rozpropagować akcję, piszcie w temacie lub na poniższy adres mailowy:

  [email protected]

  Zachęcam do wzięcia udziału w naszej małej akcji.

  Pozdrawiam

  Rafał.

  Edytowane przez FredDie

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  peter

  Mysle ze to niewiele zmieni. Jesli ciagle bedzie tak jak wlasnie jest i beda problemy z aktualizacjami to bedzie to moj ostatni telefon z Androidem.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  AKalb

  Cóź, wg. mnie petycja nawet jeśli niewiele zmieni to na pewno nie zaszkodzi. Ja jestem za i chętnie się pod ów petycją podpiszę.

  Pozdrawiam,

  Adam

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Mi w sumie nie przeszkadza brak aplikacji płatnych ale jak będzie petycja to mogę się podpisać.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jestem za tylko trzeba by się zjednoczyć...Poza tym jest tu 12,824 użytkowników niech podpisze się połowa...

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  lucek
  Jestem za tylko trzeba by się zjednoczyć...Poza tym jest tu 12,824 użytkowników niech podpisze się połowa...

  Z czego może 1000 jest aktywnych. Gra nie warta świeczki. Lepiej wrzucić Market Enabler niż oczekiwać łaski.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Drako

  Zawsze możemy podpisać się za "sąsiada"... ;) I wg mnie lepiej by wysłać papierową wersję, bo maili dostająoni od kija więc...

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Szyms

  Albo kupic na allegro za kilka zlotych karte z T-Mobile.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Gość
  Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x