Skocz do zawartości
_tommy_

tutorial [UBL] [ROOT] [5.1.1] ODBLOKOWANIE BL, ROOT, Android 5.1.1, wersja 18.6.A.0.182

Rekomendowane odpowiedzi

_tommy_

Szukając tematów dotyczących odblokowania bootloadera na Androidzie 5.1.1 nigdzie nie mogłem znaleźć pełnych informacji. Postanowiłem spróbować na własną rękę i oto jest własny poradnik. Oczywiście powstał on po udanej próbie, choć nie do końca byłem pewny czy ów metoda zadziała.

ZANIM DOKONASZ RZECZY NIEMOŻLIWYCH, PRZECZYTAJ CAŁY WĄTEK, DOPIERO WTEDY ZABIERAJ SIĘ ZA ZABAWĘ.
    GOOD LUCK ;)

ODBLOKOWANIE BOOTLOADERA

ODBLOKOWANIE BL na Androidzie 5.1.1, wersja 18.6.A.0.182

Po odblokowaniu BL następuje przywrócenie ustawień fabrycznych!

1. Pobierz i zainstaluj

Flashtool wersja 0.9.23.1
    2. Uruchom FT
    3. Poczekaj aż wszystko się w programie załaduje, nie będzie zbędnych okienek w programie
    4. W międzyczasie wyłącz telefon
    5. Trzymając VOL+ podłącz telefon do koputera 
    6. Wyskoczy okno gdzie należy wpisać kod
    7. Wchodzisz na stronę

https://developer.sonymobile.com/unlockbootloader/unlock-yourboot-loader/
    8. Wybierasz swoje urzadzenie [M2]
    Pojawi się komunikat:

Important note! In order to unlock your Xperia™ M2 you need to be on software version 18.3.C.0.37.

Also beware that booting this device the first time after unlocking the boot loader may take a long time.

Oczywiście my wiemy, że mamy inną wersję softu nie mniej podejmujemy ryzyko.
    9. Dajesz Continue
    10. Podajesz maila i czekasz na odpowiedź - sprawdzaj folder SPAM, tam może trafić mail z odnośnikiem
    11. Podajesz w FT kod jaki podała Tobie strona Sony
    12. Dajesz "Get Unlock" i czekasz aż telefon się sam uruchomi.
    13. Nie denerwuj się, migająca animacja Sony po włączeniu urządzenia będzie latała ok 5 minut zanim system włączy się.
    14. Użyj w dialerze kodu *#*#7378423#*#*, wejdz w Confuguration,

"Rooting status: bootloader unlocked: yes" 
    15. Właśnie udało się Tobie odblokować bootloader na Androidzie 5.1.1.

Metoda może nie jest autorska nie mniej wykonana przeze mnie wedle metody na całkiem innej wersji softu.

ROOT

1. Wyłącz telefon
    2. zainstaluj/uruchom program Flasthtool [link podany wyżej]
    3. skopiuj plik FTF (Bootloader Update) do katalogu "firmwares" w folderze, w którym zainstalowany jest Flashtool

C:\Users\[nazwa_użytkownika]\.flashTool\firmwares
    4. uruchom program Flashtool.
    5. klikasz ikonę błyskawicy w FT
    6. w nowym oknie wybierz tryb "Flash mode" i dajesz OK
    7 pojawia się nowe okno z wyborem pliku do instalacji
    8. po lewej stronie pojawi się:
      - Sony Xperia M2 - klikasz w to,

-D2303 - klikasz w to,

- New Bootloader... - klikasz w to ponownie.
    9. zaznaczasz go i dajesz "Flash"
    10. wciśnij VOL - i podłącz telefon do komputera trybie Flashmode - resztę zrobi już sam program
    11. wyłącz telefon, odłącz kabel, włącz telefon
    12. wejdź w Ustawienia - Informacje o telefonie, stuknij siedem razy palcem "Numer kompilacji", uaktywnisz "Opcje programistyczne"
    13. przejdź do głównego ekranu ustawień i wybierz "Opcje programistyczne", następnie zaznacz pole "Debugowanie USB"
    14. wyłącz telefon
    15. wypakuj zip ADB do dowolnej lokalizacji, np. C:/adb
    16. do katalogu adb wrzuć plik z recovery, specjalnie pod nasz telefon,

RECOVERY-TWRP-2.8.7.0-D230X_D240X-UPDATED-THEME
    17. otwórz katalog adb w którym masz plik img z recovery, wciśnij Shift, kliknij ppm , wybierz "Otwórz okno polecenia tutaj".
    18. uruchom telefon w trybie Fastboot Mode [Power + Volume Up]
    19. podłącz telefon do komputera
    20. gdy dioda zaświeci się na niebiesko - puść przycisk głośności
    21. w oknie polecenia na komputerze wpisz komendę:

fastboot flash recovery RECOVERY-TWRP-2.8.7.0-D230X_D240X-UPDATED-THEME.img

właśnie zainstalowałeś właściwe recovery

22. odłącz telefon
    23. wciśnij i przytrzymaj jednocześnie Power i Volume Down,
    24. gdy do pojawi się logo Sony - puść oba przyciski - wejdziesz w Recovery 
    25. w recovery zobaczysz pytanie odnośnie modyfikacji systemu - wyrażasz zgodę przesuwając palcem
    26. po wykonanej czynnosci wchodzisz w recovery i wybierasz Reboot -> System.
    27. przy ponownym uruchomieniu recovery zapyta się o wykonanie roota - potwierdzasz przesunięciem po ekranie
    28. telefon uruchomi się ponownie
    29. odszukaj w liście aplikacji "SuperSU Installer" - uruchom, wybierz "Play", przejdziesz do Sklepu Play 
    30. jesli wymaga tego aplikacja, wykonaj aktualizację NIE URUCHAMIAJ APLIKACJI SUPERSU!
    31. pobierz i wypakuj RIC DISABLER, uruchom plik "install.bat"
    32. pojawi się okno programu, podłącz telefon do komputera
    33. jesli wyświetli się komunikat o zezwolenie na debugowanie USB - klikasz "Zezwalaj"
    34. zostaniesz poproszony o uprawnienia roota - wybierasz "Zezwól" (Allow).
    35. jak pojawi się "Press any key to continue" - odłącz telefon
    36. uruchom SuperSU,
    37. zobaczysz komunikat o zaktualizacji pliku binarnego SuperSU - wybierz "Update", metoda "Normal".
    38. w razie pojawienia się komunikatu o braku powodzenia (unsuccessful lub coś podobnego) sprawdzając Root Checkerem powinno pojawić się normalnie info o nadaniu praw administratora.

Po tych krokach dostajesz otwartą droge do zmiany stocka na dowolny custom rom dedykowany na M2.

AKTUALIZACJA RECOVERY

Żeby zaktualizować recovery musisz mieć wcześniej wykonane następujące rzeczy:
    - odblokowany bootloader (było wyżej)
    - zaktualizowany bootloader (było wyżej) 

A więc:
    - pobierasz recovery dla M2 : TWRP 3.1.0

- wrzucasz do katalogu adb 
    - wykonujesz kroki od 17 do 21 z sekcji ROOT, dla przypomnienia:
    17. otwórz katalog adb w którym masz plik img z recovery, wciśnij Shift, kliknij ppm , wybierz"Otwórz okno polecenia tutaj".
    18. uruchom telefon w trybie Fastboot Mode [Power + Volume Up]
    19. podłącz telefon do komputera
    20. gdy dioda zaświeci się na niebiesko - puść przycisk głośności
    21. w oknie polecenia na komputerze wpisz komendę:

fastboot flash recovery [tu_podajesz_pełną_nazwę_pobranego_recovery].img

I już. Recovery zaktualizowane.

Jeśli poprawnie wykonałeś powyższe czynności to możesz teraz wgrać wybrany custom rom.

Gdyby jednak wystąpił problem z rootem (Root Checker da komunikat o braku dostępu do uprawnień) wykonaj następujące czynności:

- skopiuj na kartę SD SuperSU-v2.82-201705271822.zip

- wejdź w Recovery [Power + Volume- do pokazania się logo, wtedy puść oba przyciski]

- wybierasz INSTALL / INSTALACJA

- podajesz ścieżkę do pliku wcześniej pobranego

- flashujesz zipa

- uruchamiasz telefon

- w razie wątpliwości uruchamiasz Root Checker i sprawdzasz czy masz nadane uprawnienia

Powyższa instrukcja z zipem SuperSU odnośnie nadania uprawnień dotyczy zarówno Androida 5.1.1 jak i 7.1.2.

Źródła:

Opracowanie własne na podstawie kilku poradników.

Odblokowanie BL

How to Unlock Bootloader on Xperia Devices [film]

Recovery TWRP 3.1.0-0 [12-05-2017]

TWRP Recovery 3.2.1-0 (najnowsze)

Jak zaktualizować?

1. wrzucasz na kartę
    2. wchodzisz w obecne recovery
    3. wybierasz plik i instalujesz

Tyle.

W razie problemów z dostępem do poszczególnych plików napisz do mnie,

udostępnię to czego Tobie potrzeba z prywatnego źródła.

JEŚLI CHCESZ UMIEŚCIĆ PLIKI UDOSTĘPNIONE PRZEZE MNIE W SWOICH POSTACH ZAPYTAJ O ZGODĘ.

NIE ODPOWIADAM ZA PROBLEMY Z URZADZENIEM POWSTAŁE W WYNIKU WYKONANIA WYŻEJ OPISANEJ METODY.

Podejmując się tego zadania robisz to na własne ryzyko.

PAMIĘTAJ! To, że mi się udalo nie znaczy, że i Tobie pójdzie podobnie gładko. 

W razie pytań, służę pomocą.

Jeśli jest jakaś niezgodność w opisie - daj znać.

Edytowane przez _tommy_
    korekta tutorialu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    DvD93

Punkt 29 non stop uruchamia mi sie TWRP więc jakim cudem mam wybrać aplikacje jak system nie chce wstać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    _tommy_

Wykonałeś na pewno wszystko wg opisu?
    Sam robiłem to wg własnego poradnika kilkukrotnie, na 2 telefonach, więc powinno działać na każdej M2 D2303.

Wgraj ponownie stocka i spróbuj jeszcze raz.

Edytowane przez _tommy_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    DvD93

Próbowałem nawet 3 razy, wszystko według instrukcji i zawsze fiasko. Nie jestem tutaj nowym użytkownikiem, bawiłem się już wieloma telefonami. W tej instrukcji jest coś nie tak, a Tobie wychodzi bo może robisz coś już automatycznie pomijając niektóre kroki instrukcji.

I dodatkowo na Windows 10, nie działają komendy w cmd. Nie można wgrać ten kernel z recovery za pomocą Flashtoola, przecież w nim jest taka opcja?

Edytowane przez dawcio19933

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    _tommy_

@dawcio19933

Żadnej komendy w cmd nie wpisywałem. Też mam Windowsa 10, jedyne co używałem to sterowników i flashtoola. Żaden kernel nie musi być wgrywany.

Co do instrukcji, zrobiłem ją po tym jak samemu udało mi się zrobić wszystko na swojej M2.

Instrukcja jest poprawna. Po raz kolejny przywróciłem telefon do stocka, i wykonałem to co sam napisałem. Telefon działa.

A Twoja M2 w jakiej sieci działa? Na pewno masz model D2303?

Chwila, odblokowałeś BL, wgrałeś TWRP I system nie chce się uruchomić? No to ja nie wiem co mam Tobie odpowiedzieć bo sprawdziłem instrukcję jaką pisałem w pliku w czasie pracy z urządzeniem i kroki i czynności zgadzają się.

Nie napisałbym instrukcji gdybym faktycznie nie zrobił tego samemu. Dziwi mnie ze coś komuś nie działa skoro sam zanim ją tu udostępniłem kilkukrotnie miałem problemy z wgraniem customa I wracałem na stocka używając flashtoola i ponownie wgrywałem TWRP I wszystkie czynności wg opisu.

Edytowane przez _tommy_
    Korekta wpisu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    DvD93

Żadnej komendy w cmd nie wpisywałem. Też mam Windowsa 10, jedyne co używałem to sterowników i flashtoola.

Od punktu 17 do 21 czym niby jest " (...) okno poleceń" jak nie konsolą cmd oraz jakie słowa pojawiają się we wspomnianym punkcie 21 "wpisz komendę".

Chwila, odblokowałeś BL, wgrałeś TWRP I system nie chce się uruchomić?

Tak, Tak, Tak - ponownie wraca do TWRP

Jak już pisałem, nie jestem zielony w tej dziedzinie więc już sobie poradziłem na swój sposób, ale instrukcja ta nie jest przejrzysta i nadal tak uważam. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    _tommy_
    11 godzin temu, dawcio19933 napisał:

Od punktu 17 do 21 czym niby jest " (...) okno poleceń" jak nie konsolą cmd oraz jakie słowa pojawiają się we wspomnianym punkcie 21 "wpisz komendę".

Ok, źle się wyraziłem. Konsola była użyta. Dobra, mniejsza z tym, miałem co innego na myśli. 

11 godzin temu, dawcio19933 napisał:

Jak już pisałem, nie jestem zielony w tej dziedzinie więc już sobie poradziłem na swój sposób, ale instrukcja ta nie jest przejrzysta i nadal tak uważam. :)

Miałem pisać książkę o tym jak się robi wszystkie czynności? Skoro dla Ciebie nie jest czytelna ta instrukcja to powiedz co mam poprawić to poprawię. 

Każdy potrafi powiedzieć, że jest źle ale nikt nie chce pomóc aby poprawić... 

Edytowane przez _tommy_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ssaved

Witam, mam kłopot z 32 punktem. A mianowicie

"* daemon not running. startingit now on port 5037 *

*  daemon startedsuccessfully * "

podłączam telefon i zero reakcji czy mam podłączyć tej w innym trybie niż normalnie włączonym?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    _tommy_

@ssaved A masz debugowanie włączone? 

Do tego kroku miałeś wszystko poprawnie wykonane? Bez błędów? Telefon w jakiej sieci? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ssaved

Wszystko jakoś nie od razu poszło, trochę kombinowałem. A telefon bez simlocka i bez karty sim.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi