Skocz do zawartości
Shadi

Jakość dźwięku - czy urządzenie ma znaczenie?

Rekomendowane odpowiedzi

Shadi z czystej ciekawości postanowiłem zrobić na sobie test czy jestem w stanie rozróżnić mp3 320 i flac. Nie wiem czy Cię to ucieszy czy zmartwi, ale różnicę usłyszałem. Przyznać się muszę, że zdziwiłem się i to bardzo. Mimo tego, że jestem audiofilem i słyszę np. wpływ kabla zasilającego na brzmienie swojego systemu audio, nie spodziewałem się że usłyszę jakąkolwiek różnicę jeśli chodzi o pliki odtwarzane z telefonu:)

Materiał testowy przygotowałem samodzielnie. Za pomocą EACa zgrałem pierwszy utwór (Woman in Chains) z płyty The Seeds of Love zespołu Tears for Fears (edycja remasterowana z 1999 roku). Z otrzymanego pliku zrobiłem mp3 (lame stereo 320 kbps) i flac (level 8). Telefon oczywiście ACE, słuchawki wokółuszne Trialux 600 (kupione dawno temu w Pewexie), odtwarzacz andLess bez żadnych korekcji. Różnica jest, ale bardzo subtelna. Najmocniej słychać ją było w lepszej definicji wybrzmień na wysokich tonach (plik flac). W miejscach gdy we flacu słychać było tło i akustykę pomieszczenia, mp3 miało już kompletną ciszę. W tonach średnich i niskich różnic nie byłem w stanie wychwycić. Spokojnie można stwierdzić, że przyrost jakości jest zupełnie nieadekwatny do zwiększonej objętości plików. W moim przypadku: mp3 - 14,9 MB, flac - 44,9 MB.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    a4tech

@Aconitum - i właśnie po tych odczuciach zaczyna się zabawa...

Na różnej klasy (i różnych pasmach) przetwornikach (słuchawkach, głośnikach) jest zupełnie inne brzmienie wszystkich typów tonów i ich scen, otwarzanych na tym samym utworze. Dodaj do tego różne odtwatrzacze (o innych od siebie charakterystykach brzmienia) oferowanych na daną platformę systemową (tutaj Android), i się zaczyna. Jeden preferuje więcej basu inny wydajniejszą górę... Itd. Więc aby dopasować do siebie dźwięk (pod swoje gusta) zaczynamy od sprzętu a później przechodzimy do software i pliku (formatu i jego jakości kbps).

Mi podchodzi ACE z TTPod-em (marze o apli z Symbiana na Android-a - LCG Jukebox) najlepsze co słyszałem na telefonach komórkowych :D Do tego sensowne cenowo, szwedzkie a-Jays-y i dobrej jakości (niekoniecznie FLAC) plik audio :)

Ach... Można o tym pisać i pisać......

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę, że mówimy o innych sprawach. Dopasowywanie urządzeń pod swoje dźwiękowe preferencje, to coś o co Tobie chodzi. Moje doświadczenie pokazało mi, że jeśli ja (osłuchany i doświadczony audiofil, mający słuch wytrenowany w wychwytywaniu subtelności brzmieniowych) usłyszałem różnicę, która była na granicy percepcji, to spokojnie można przyjąć, że 90% (jeśli nie więcej) słuchaczy nie będzie wiedzieć czego szukać w dźwięku nie mówiąc o tym, żeby te różnice wychwycić. Można spokojnie przyjąć, że telefon na razie nie jest audiofilskim źródłem dźwięku:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.

Ja na swoim asie mam szum na słuchawkach.

Słychać go na niewielkim poziomie głośności.

I nie wiem czy to wina słuchawek czy telefonu.

Słuchawki to jakieś tam Jabry.

Ma ktoś podobny problem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Beats audio wrzuć

Ono ten szum likwiduje

Wysłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wygląda na to, że to As szumi bo słuchawki podpięte do plajerka mp3 nie szumią ani troszkę.

Niedobrze :mad:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi