Skocz do zawartości

Wykryliśmy, że używasz AdBlocka  :emo_im_sad:

Proszę, dodaj nas do wyjątków:) Wyświetlamy jedynie ładne, idealnie dopasowane reklamy - żadnych wyskakujących okienek czy wideo! Reklamy to jedyne źródło utrzymania naszej społeczności.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak to zrobić. Dziękujemy!

Potrzebujemy Ciebie! Weź udział w rekrutacji do redakcji Android.com.pl!

morfikov

Czy zablokowany bootloader może mieć wpływ na zamontowanie partycji /system/ w trybie RW przez ADB?

Rekomendowane odpowiedzi

morfikov   
    Otrzymana reputacja: 17
    morfikov

Kilka z aplikacji, których w ogóle nie używam, a są one włączone w stock'owy ROM, wybudza mi telefon z nieznanych mi przyczyn. Jako, że mój Neffos X1 z Androidem 7.0 ma zrobionego roota, to postanowiłem wywalić te aplikacje. W poprzednich telefonach robiłem to przez ADB. W tym przypadku, ADB ma jednak problem z odmontowaniem partycji /system/ i przełączeniem jej w tryb do zapisu. Co ciekawe, gdy siłowo odmontuję tę partycję w TWRP recovery, to później nie da rady jej w ogóle zamontować, a komunikat, który jest zwracany w obu przypadkach oznajmia, że "urządzenie jest zajęte" (poniżej polecenia wydane z poziomu TWRP):

~ # umount /system
    umount: can't umount /system: Device or resource busy

~ # umount -l /system

~ # mount /system
    mount: mounting /dev/block/mmcblk0p26 on /system failed: Device or resource busy

Niemniej jednak, gdy odpalę terminal w telefonie i tam wydam polecenie przemontowania systemu plików na RW, to wtedy wszystko działa bez problemu i partycja staje się do zapisu. Co ciekawe, po takim przemontowaniu tej partycji /system/ w tryb do zapisu podłączyłem się do telefonu via ADB ale tutaj dalej zasób jest tylko do odczytu, co można zobaczyć w wyjściu polecenia "mount". Myślałem, że może coś się przestawiło w międzyczasie ale wydając polecenie "mount" w terminalu na telefonie, wyjście zwraca linijkę z partycją /system/ i jest przy niej RW, a nie RO.

Orientuje się może ktoś dlaczego ADB zwraca tryb RO na partycji /system/ , gdy ta partycja jest definitywnie zamontowana w trybie RW? Czy fakt, że bootloader jest zablokowany może mieć wpływ na ADB i problemy z przemontowaniem partycji /system/ w tryb do zapisu? Ten telefon ma SoC od Mediatek i ja wgrywałem na niego TWRP przez SP Flash Tool z pominięciem zdejmowania wszelkich blokad/zabezpieczeń.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx   
    Otrzymana reputacja: 2341
    dzidexx

Włączyłeś dostęp root dla adb?

Wszystkie czynności możesz wykonać z poziomu fona:

Twrp: file manager lub terminal.

Uruchomiony: 

System app mover, titanium backup, Link2sd, terminal, fx file manager + fx root... i wiele innych.

@morfikov

Osobiście sugeruję Link2sd - odinstaluj aktualizacje tych apek i wyłącz je. Factory reset lub terminal w twrp je włączą w razie problemów.

Ps.

Nie wiem czemu napisałeś w tym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    morfikov   
    morfikov

Nie znalazłem lepszego miejsca i temu dałem post tutaj. W zasadzie to nie chodzi o samo odinstalowanie aplikacji, tylko o fakt różnego interpretowania zamontowanej partycji /system/ (przez telefon i ADB). Wszystkie polecenia były przeprowadzane jako root, co widać po # .

Edytowane przez morfikov

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx   
    dzidexx

Jak robiłeś root i jaka apka przydziela uprawnienia.

@morfikov

Sadząc po odpowiedzi z adb - partycja system w użyciu - nie zamontuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    morfikov   
    morfikov
    30 minut temu, dzidexx napisał:

Jak robiłeś root i jaka apka przydziela uprawnienia

Po wgraniu TWRP via SP Flaash Tool odpaliłem tryb recovery i wgrałem SuperSU z paczki.

30 minut temu, dzidexx napisał:

Sadząc po odpowiedzi z adb - partycja system w użyciu - nie zamontuje.

W zasadzie to tak patrząc po zachowaniu ADB w TWRP, to jest ono nieco inne niż podczas działającego telefonu. W TWRP przemontowanie partycji /system/ zdaje się działać prawidłowo, choć nie mogę tej partycji odmontować całkowicie z powodu tych błędów, o których była mowa w pierwszym poście. Jak odmontuję siłowo, to też tej partycji już nie da rady zamontować. Z poziomu GUI TWRP, w ogóle mi nie działają opcję od montowania tej partycji i przełączania jej w tryb RO/RW. Z kolei jak odpalę system, to ADB ma problem nawet z przemontowaniem partycji w tryb RW (odmontowanie raczej tutaj nie wchodzi w grę), no i jak przez terminal w Androidzie przemontuję (bo daje radę bez problemu), to ADB dalej widzi RO.

Dlatego mnie zastanawia taki stan rzeczy i czy to może jest związane z tym, że blokada z bootloader'a nie była ściągana przed przeprowadzeniem procesu root?

Tu jeszcze jest info z ADB przy działającym Androidzie:

# adb shell
    X1:/ $ su
    X1:/ # mount -o remount,rw /system
    mount: '/dev/block/platform/mtk-msdc.0/11230000.msdc0/by-name/system'->'/system': Device or resource busy

Edytowane przez morfikov

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx   
    dzidexx

Supersu od Chainfire powinien obsługiwać operacje RW na /system, kingroot itp już nie.

Możliwe, że zablokowany  BL nie pozwala na to. Fon podłączasz w trybie mtp? Spróbuj jeszcze w trybie ładowania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    morfikov   
    morfikov
    3 minuty temu, dzidexx napisał:

Możliwe, że zablokowany  BL nie pozwala na to. Fon podłączasz w trybie mtp? Spróbuj jeszcze w trybie ładowania.

Był w trybie MTP ale po przełączeniu na samo ładowanie jest dokładnie to samo.

dodana zawartość

Poczekam do wieczora jeszcze, może ktoś będzie widział, czy to faktycznie przez zablokowany bootloader. Jak nie to, spróbuję go odblokować i wtedy sprawdzę, choć nie chce mi się danych zgrywać. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    xdjimm   
    Otrzymana reputacja: 0
    xdjimm

Witam czy ktoś mógłby podać jakiś poradnik jak wgrać jakiś custom rom na Neffos x1 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx   
    dzidexx
    1 godzinę temu, xdjimm napisał:

jakiś poradnik jak wgrać jakiś custom rom na Neffos x1 

Jeśli uda ci się znaleźć custom rom na ten model to będzie razem z opisem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mn2   
    Otrzymana reputacja: 0
    mn2

A w jaki sposób odinstalować aplikacje systemowe jak  programy od Google (Mapy, Chrome i inne). Można to jakoś prosto zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi