Skocz do zawartości
mateusus

Uszkodzona karta pamięci w Moto X Play

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

od kwietnia ubiegłego roku jestem posiadaczem Moto X Play. Używałem w nim wcześniej jakiejś starej karty pamięci 8GB (chyba Kingstona), sformatowanej jako pamięć zewnętrzna. Po jakimś czasie (ciężko stwierdzić, może 4-5 miesięcy) zobaczyłem, że telefon przestał ją wykrywać. Co gorsza, przestał ją wykrywać także wbudowany w laptopa czytnik oraz inny czytnik na USB. Uznałem więc, że padła sama karta (miała około 4 lat). Miesiąc temu kupiłem nową, SanDiska Ultra 16 GB (czerwono-szara) i sformatowałem ją jako pamięć wewnętrzną.

Wczoraj w pracy podczas robienia zdjęć zaczęły się problemy - po kliknięciu na ekran musiałem czekać kilkanaście sekund na zapisanie zdjęcia. Spróbowałem usunąć z galerii kilkadziesiąt zdjęć i trwało to dość długo. Po powrocie do domu spróbowałem wejść w ustawienia pamięci, żeby sprawdzić czy jest zapchana czy o co chodzi i wtedy telefon uraczył mnie komunikatem, że mam włożyć kartę pamięci. Oczywiście, próba wyjęcia i ponownego włożenia nie przyniosła rezultatu. Czytniki w laptopie nie widzą karty.

Czym może być spowodowany taki problem? Jest jakaś szansa na uratowanie karty? Mogę to jakoś lepiej zdiagnozować?

Edytowane przez mateusus

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

Używałem w nim wcześniej jakiejś starej karty 

Do nowego samochodu wlejesz olej, założysz opony ze starego?

Każda karta/dysk/pendrive ma określoną maks. ilość zapis/odczyt.

sformatowałem ją jako pamięć wewnętrzną.

Zajrzyj tu:

http://forum.android.com.pl/topic/283568-karta-sd-w-60-wszystkie-modele/

Jest jakaś szansa na uratowanie karty?

Tylko w twoim fonie.

W trakcie formatowania na wewnętrzną był komunikat:

"K.sd. zostanie sformatowana, zaszyfrowana, nie będzie mozna jej odczytać w innym sprzęcie"(albo podobny).

Jeśli tapnąłeś w ustawieniach "zapomnij" to nie odzyskasz; jeśli fon jej nie czyta - skasowałeś kod szyfrowania(np. factory reset) lub uległa uszkodzeniu też nie odzyskasz.

Kartę możesz spróbować przeformatować - w podanym linku.

Zmień tytuł - żaden model nie psuje kart.

Zdarza się, że jakiś egzemplarz uszkodzi kartę. Częściej karta sama się psuje(powodu nie da się zdiagnozować) lub czytnik w fonie jest uszkodzony.

@mateusus

Możesz też poprosić o przeniesienie pytania do odpowiedniego wątku.

Edytowane przez dzidexx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@dzidexx

W trakcie formatowania na wewnętrzną był komunikat:

"K.sd. zostanie sformatowana, zaszyfrowana, nie będzie mozna jej odczytać w innym sprzęcie"(albo podobny).

Jeśli tapnąłeś w ustawieniach "zapomnij" to nie odzyskasz; jeśli fon jej nie czyta - skasowałeś kod szyfrowania(np. factory reset) lub uległa uszkodzeniu też nie odzyskasz.

Kartę możesz spróbować przeformatować - w podanym linku.

Właśnie wydaje mi się, że problem nie wynika ze sformatowania karty jako pamięci wewnętrznej. Przez miesiąc działała i nie było żadnego problemu, a wczoraj najpierw zaczęła długo (po kilkanaście sekund) zapisywać zdjęcia, tak samo było z usuwaniem. Wejście w ustawienia pamięci poskutkowało tylko komunikatem, że telefon nie może znaleźć karty (teraz nie mogę już zrobić ani zdjęcia ani screenhota, bo jej nie widzi). Nie klikałem potem na "Zapomnij", nie robiłem w międzyczasie Factory Reset. Telefon jej teraz nie widzi (ani żaden inny czytnik) i nie ma opcji jej odłączenia ani sformatowania w żaden sposób. Po prostu wzięła się i zdechła po miesiącu użytkowania. A skoro wcześniej podobny problem był ze starą kartą sformatowaną jako pamięć zew., stawiam na to, że to jednak wina telefonu a nie samych kart.

Kwestia jest tylko taka, czy da się coś zrobić z kartą, której nie widzi ani telefon ani komputer.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

Zajrzyj do podanego linka.

Powód uszkodzeniana - nic na ten temat nie pisałem.

Sandisk daje 5 lub 10 lat gwarancji, x play ma 2 lata gw. - reklamuj.

@mateusus

Ps.

K.sd psuje się natychmiast - nie ostrzega.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi