Skocz do zawartości
jojo87

Nokia z Androidem do 1000PLN

Rekomendowane odpowiedzi

jojo87

Obecnie mam Lumię 620 z ostatnią betą Windows 10 Mobile dla urządzeń z pamięcią 512 MB. Trochę ostatnio zaczyna mi szwankować, więc pomału myślę o nowym/używanym (ale prędzej to drugie) telefonie. Od zawsze miałem Nokie, więc pomyślałem, że może warto wejść w świat Androida ;) Dlatego mam kilka pytań. Tak w ogóle to póki co mam na oku Nokię 3 i 5. Jestem skąpy, więc na telefon chciałbym wydać grubo mniej niż 1 000 zł, dlatego model 6 jest poza moim zasięgiem.

1. Wymienna bateria - które modele ją posiadają. Do tej pory każdy mój telefon posiadał takie rozwiązanie i już przyzwyczaiłem się do tego.
    2. Karta pamięci - dobrze byłoby gdyby obsługiwały MicroSD.
    3. Karta SIM - tradycyjna czy microSIM? Moja obecna Lumia ma microSIM, po prostu chciałbym wiedzieć czy musiałbym ją wymieniać.
    4. Ile pamięci RAM? Nikt mi nie wmówi, że telefony z WP 8/W10M mogą mieć "tylko" 512 MB RAMu, taki telefon równie płynnie działa co z pamięcią 2-krotnie większą, użytkownik mający telefon z mobilnym Windowsem i 512 MB RAMu może czuć dyskomfort jedynie(!) przy minimalizowaniu aplikacji. A jak to jest w Androidzie, ile telefon musiałby mieć RAMu, żeby płynnie działał, żebym nie narzekał na to?
    5. Wersja Androida i aktualizacja - z tego co widzę to Nokia 5 ma system w wersji 7.1.1 Nogaut a "trójka" 7.0 Nogaut, z tego co mi wiadomo to wszystkie Nokie mają posiadać czystego Androida. To wydaje mi się być dobrym wyjściem ze względu na dostępność aktualizacji, bo z tym nie powinno być problemów, prawda? Nokie 3 będzie można zaktualizować do 7.1.1 od razu?

6. Carl Zeiss - dosłownie na dniach Nokia zapowiedziała pierwszy model z Androidem ale już z optyką Carl Zeiss, dotychczasowe modele nie posiadające ją jak spisują się przy robieniu zdjęć i filmów?

7. Jakość - Nokia już nie posiada własnych fabryk, więc to są pierwsze modele telefonów stworzone przez zewnętrzną firmę. Czy to jakoś negatywnie odbija na ich wykonaniu?

8. Porównanie telefonów Nokia z Androidem z innymi producentami - tak jak pisałem wcześniej, chciałbym Nokię, więc to już jest z czystej ciekawości.

Jeszcze nie wiem kiedy będę zmieniał telefon, może za pół roku a może jeszcze wcześniej, póki co badam nowy "grunt". A może warto poczekać na inne modele Nokii z Androidem?

PS. Mobilny Windows miał szansę na konkurowanie z Androidem ale niestety Microsoft popełnił za dużo błędów przez co zniechęcił swój klientów pod kątem mobilności... w tym mnie... Nieoficjalnie mówi się, że pracują nad nowym mobilnym systemem, ale co z tego skoro może nie zauważą swoich błędów, po jakimś czasie swoją polityką znowu będą zniechęcali użytkowników do swojego systemu i może znowu po kilku latach znowu będzie "powtórka z rozrywki"?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    sebishi

Noki 3 bym nie polecal. Slaby aparat, slabe podzespoly, potrafi nawet lagowac przy przewijaniu menu. Telefon nie jest wart swojej ceny. Bardziej bym szedl w strone xiaomi a dokladnie redmi note 4. Do 1000 zl jedynie lg g4 ma wymienna baterie

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Entercode

Nokia z androidem to już nie te nokia co kiedyś. 

Jak dla mnie nowe nokie wyglądają bardzo tandetnie i chińsko, do tego aparat *mimo optyki carla zeissa*

fotkami odbiega od konkurencji.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dominoj97

@jojo87

Witam :)

Zacznijmy od tego, że android to jest zupełnie inny świat. Sporo też czasu minęło od czasów Twojej lumii 620 i tym samym smartfony się znacznie zmieniły.

1.Niestety praktycznie żaden... trendy poszły w kierunku obudowy z metalu/szkła co jest ciężko pogodzić z wymienną baterią. Plus w tej sytuacji jest taki, że bateria jest na gwarancji.

2.Większość acz nie wszystkie telefony obsługują micro SD.

3.Nano :P  Nowy standard obecny w większości modeli, jeszcze mniejszy od micro. A jak nie ma nano to jest micro, tradycyjne już jest niespotykane.

4.Oj to temat rzeka :D 

512MB w WP wystarczało tylko dlatego, że w praktyce możesz korzystać z jednej aplikacji na raz. Jak przełączysz do innej to ona musi się włączyć a nie załaduje się z ramu. Miałem do czynienia z Lumią 520 i fakt działa płynnie co na androidzie przy takiej specyfikacji byłoby trudne do osiągnięcia. Jednak WP jest dość ograniczonym systemem (szczególnie obecnie) i znacznie mniej rzeczy działa w tle w porównaniu do nowych telefonów z androidem.

Prawda jest taka, że to zależy od użytkowania... im więcej aplikacji chcesz otworzyć na raz tym więcej RAMu potrzebujesz. Aplikacje też są coraz bardziej rozbudowane, zawierają coraz więcej grafik a to właśnie one zajmują najwięcej miejsca i muszą zostać załadowane do pamięci RAM. Obecnie niestety 2GB to jest dosyć mało ale przy tej wartości system nie powinien mulić (ale aplikacje będzie ubijał).

Edit.Drobne dopowiedzenie. Zapotrzebowanie na RAM jest też zależne od rozdzielczości ekranu, bo grafiki z których się składają aplikacje są większe. Twoja lumia ma bardzo małą rozdzielczość.

Jeśli chodzi o płynność działania to nie skupiłbym się na ilości RAM ani procesorze a szybkości pamięci flash.

5.To kolejny temat rzeka :D 

To działa tak, że google przygotowuje system i upublicznia kod źródłowy. Następnie producenci biorą ten kod źródłowy i modyfikują tak, żeby system działał na ich urządzeniu. Dodają też rzeczy od siebie (czasem więcej czasem mniej) i dopiero wtedy wydają aktualizację (o ile wydają). Innymi słowy nawet to, że mają czystego androida nie gwarantuje szybkiej aktualizacji. Modele z niskiej, i średniej niskiej półki są też dosyć szybko olewane przez producentów. Akurat nokia 3 dostała 7.1.1  ;) i pewnie dostanie 8.0.

6.Nie wiem ale do 1000zł nie oczekuj optyki od Zeiss ani genialnych zdjęć. Chociaż są już urządzenia w granicach 1k które robię niezłe. Poza tym to marketing...

7.Raczej nie, są produkowane przez Foxconn a to moloch, który produkuje urządzenia dla wielu producentów.

8.No właśnie Nokia ma dosyć słabe cena/jakość ratio...

Moim zdaniem nie powinieneś ograniczać się tylko do nokii. To nie jest dawna fińska nokia, którą pamiętałeś i inne firmy wcale nie będą od niej gorsze. Nie twierdze jednak, że to złe urządzenia.

Jeśli miałbym wybierać między nokią 5 a 3 to oczywiście wybrałbym 5, bo ma lepsze praktycznie wszystko. No i prawda jest taka, że 3 może mulić... ma bardzo wolną pamięć i słaby procesor.

Jeśli chodzi o inne marki to spójrz chociażby na xiaomi.

Edytowane przez dominoj97
    • Piwko! 1
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    jojo87
    2 godziny temu, sebishi napisał:

Noki 3 bym nie polecal. Slaby aparat, slabe podzespoly, potrafi nawet lagowac przy przewijaniu menu. Telefon nie jest wart swojej ceny.

OK,  dzięki za informację.

2 godziny temu, dominoj97 napisał:

5.To kolejny temat rzeka :D 

To działa tak, że google przygotowuje system i upublicznia kod źródłowy. Następnie producenci biorą ten kod źródłowy i modyfikują tak, żeby system działał na ich urządzeniu. Dodają też rzeczy od siebie (czasem więcej czasem mniej) i dopiero wtedy wydają aktualizację (o ile wydają). Innymi słowy nawet to, że mają czystego androida nie gwarantuje szybkiej aktualizacji. Modele z niskiej, i średniej niskiej półki są też dosyć szybko olewane przez producentów. Akurat nokia 3 dostała 7.1.1  ;) i pewnie dostanie 8.0.

No to muszę przyznać, że w mobilnym Windowsie sprawa aktualizacji wygląda lepiej. Mimo tego, że Nokia 3 dostała aktualizacje do 7.1.1 (i prawdopodobnie dostanie 8) raczej ją nie wybiorę, ze względu na poprzedni cytat.

7.Raczej nie, są produkowane przez Foxconn a to moloch, który produkuje urządzenia dla wielu producentów.

Ok, dzięki. W jakiś sposób mnie uspokoiłeś.

Moim zdaniem nie powinieneś ograniczać się tylko do nokii. To nie jest dawna fińska nokia, którą pamiętałeś i inne firmy wcale nie będą od niej gorsze. Nie twierdze jednak, że to złe urządzenia.

Jeśli miałbym wybierać między nokią 5 a 3 to oczywiście wybrałbym 5, bo ma lepsze praktycznie wszystko. No i prawda jest taka, że 3 może mulić... ma bardzo wolną pamięć i słaby procesor.

Ok, dzięki za kolejne ostrzeżenie. W takim razie Nokia 3 jest skreślona jak dla mnie.

Ma ktoś jeszcze jakieś informacje o Nokii 5? Widzę, że jest jeszcze Nokia 8 ale pewnie jest jeszcze droższa niż "szóstka". W Nokii 5 zauważyłem jeden detal, który mnie intryguje, po środku jest fizyczny przycisk czy czy przycisk dotykowy ale jedynie w ramce? Jeżeli fizyczny to czy działa gładko? Przypomnę tutaj już dosyć starą Nokię 5800 XpressMusic, przy niej trzeba było użyć trochę siły aby z nich skorzystać. Chodzi mi o to, że gdyby chciało się trzymać telefon w jednej ręce i z tych przycisków korzystać przy pomocy kciuka to trzeba byłoby na tyle mocno nacisnąć, że praktycznie rzecz biorąc telefon mógłby wypaść.

No i tak w ogóle widzę, że używaną Nokię 5 można wyrwać na Allegro nawet za 700 zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    sebishi

Nokia 5 tez jest slaba. Slaby procek, 2 gb pamieci ram i 16 gb rom. Odpusc sobie nokie w tej cenie. Za 700 zl jest xiaomi redmi note 4 ktory zjada te nokie na przystawke.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dominoj97

@jojo87
    To płytka dotykowa będąca jednocześnie przyciskiem home jak i czytnikiem linii papilarnych.

Edit.

Co do aktualizacji to tak na Windowsie to być może wyglądało lepiej  ale musisz wiedzieć parę rzeczy.

1.Ilość urządzeń z WP i z androidem... w przypadku WP producent sytemu był najczęściej również producentem urządzenia. W przypadku androida urządzeń jest mnóstwo przeróżnych producentów z przeróżnym hardware a dla każdego urządzenia aktualizacja musi być przygotowana oddzielnie (inaczej się za bardzo nie da).

2.Dodatki od producentów są czasem tak duże, że bardziej to można nazwać systemem opartym na androidzie (np. miui od Xiaomi albo nakładka Samsunga czy Huawei). Nie oznacza to jednak, że nakładki są złe. Producenci dodają wiele przydatnych lub mniej funkcji. Czysty android jest jednak lekko "okrojony". Często też jest niestety chwytem marketingowym za którym stoją oszczędności, bo stworzenie nakładki jest czasochłonne i kosztowne a niektórzy producenci (jak Samsung i Xiaomi) rozwijali je latami. Sam osobiście jestem fanem czegoś co wygląda i działa jak czysty android ale ma parę dodatkowych opcji.

3.Poprawki bezpieczeństwa są niezależne od wersji systemu i wydawane co miesiąc przez Google. Przez producentów najczęściej co dwa albo nawet rzadziej.

4.Wiele funkcjonalności jest aktualizowanych niezależnie od wersji systemu. Wszystkie usługi Google są w sklepie. Tak naprawdę android 8.0 w stosunku do 7.1.1 tak dużo nowego to nie wnosi...

Powtórzę się ale, nie bój się innych producentów :P 

Nie warto brać nokii tylko ze względu na sentyment do marki (to w zasadzie to jest HMD global a nie nokia). Co do innych Nokii, Nokia 8 to flagowiec za ponad 2k. Ciekawie wygląda Nokia 7 ale nie ma jej jeszcze i na pewno będzie droższa od 6.

Jak zależy Ci na czystym androidzie z pewną aktualizacją to np. Xiaomi Mi A1 (tak znowu polecam jakieś pewnie mało Tobie znane Siaomi mimo, że to jeden z największych producentów na świecie i rządzą niską półką przez dobrą jakość w stosunku do ceny) będzie nieprawdopodobnie lepszym wyborem.

Jest droższy, z ibuygou z europejskiego magazynu (a więc bez ryzyka dodatkowych opłat) z 2 letnią gwarancją realizowaną w Polsce kosztuje 275$ ale przede wszystkim chcę napisać czym się różni od Nokii 5 i co tracisz :P  Możesz go też kupić w Polsce w normalnym sklepie ale jest drożej a wsparcie nie jest wcale lepsze.

1.Ma dużo lepszy i wydajniejszy procesor (snapdragon 625).

2.Ma dużo pamięci RAM oraz wewnętrznej 4/64

3.Ma dużo lepszy aparat.

4.Ma większy i lepszy ekran.

Z ciekawych dodatków ma diodę podczerwieni a więc można go używać jako pilota.

Uczestniczy w programie Android One a więc ma czystego androida i gwarancję aktualizacji.

Innymi słowy to urządzenie lepsze nie tylko od nokii 5 ale i 6...

Tańszym od xiaomi jest redmi note 4x ale ma gorszy aparat i ich nakładkę miui, która nie każdemu przypadnie do gustu.

Jeżeli boisz się Xiaomi spójrz też w kierunku motoroli a właściwie to lenovo. Mają czystego androida ale jej urządzenia będą gorzej wyposażone w tej samej cenie.

PS.

A tak poza tym to czytaj recenzje. Jak znasz angielski to pod kątem technicznym dobre robią anandtech oraz notebookcheck. :) 

Czytaj też opinie tu na forum w działach dla konkretnych modeli. Największym międzynarodowym forum jest xda developers.
    OP5

Edytowane przez dominoj97
    • Piwko! 1
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    jojo87
    6 godzin temu, dominoj97 napisał:

To płytka dotykowa będąca jednocześnie przyciskiem home jak i czytnikiem linii papilarnych.

Już wiem, najpierw napisałem post a dopiero później obejrzałem kilka recenzji na YouTube. Mimo to dzięki za odpowiedź.

6 godzin temu, dominoj97 napisał:

2.Dodatki od producentów są czasem tak duże, że bardziej to można nazwać systemem opartym na androidzie (np. miui od Xiaomi albo nakładka Samsunga czy Huawei). Nie oznacza to jednak, że nakładki są złe. Producenci dodają wiele przydatnych lub mniej funkcji. Czysty android jest jednak lekko "okrojony". Często też jest niestety chwytem marketingowym za którym stoją oszczędności, bo stworzenie nakładki jest czasochłonne i kosztowne a niektórzy producenci (jak Samsung i Xiaomi) rozwijali je latami. Sam osobiście jestem fanem czegoś co wygląda i działa jak czysty android ale ma parę dodatkowych opcji.

Właśnie, ważna kwestia: jak jest z aktualizacjami Androida mającego nakładki producentów? Nie wiem ile w tym prawdy ale słyszałem, że nie jest wesoło.

Co do wypowiedzi polecających mi telefony innych producentów: używam różnych modeli Nokii "od wieków" (a tak dokładniej rzecz biorąc to nieprzerwanie od kilkunastu lat), więc póki co nie chcę telefonów innych producentów, kiedyś może taki kupię ale tak szybko tej decyzji nie podejmę. Ot taka zachcianka upartego starego człowieka ;) Moja obecna Lumia 620 nie jest w tak tragicznym stanie abym musiał ją szybko zmieniać, więc póki co będę obserwował ceny używanej Nokii 5 (pomimo tego, że już można ją dorwać w przystępnej cenie) i jeszcze będę obserwował nowe modele Nokii ze średniej półki. Ale oczywiście temat nadal uważam za otwarty.

I jeszcze kilka plusów Nokii 5 dla mnie (mogłem o czymś zapomnieć):

• wygląd
    • USB OTG
    • możliwość uruchomienia w tym samym czasie 2 aplikacji na jednym ekranie
    • głośnik u dołu telefonu
    • obsługa MicroSD

I kilka minusów:

• przycięcia animacji (ale to pewnie z czasem zostanie usunięte przez aktualizacje)
    • dłuższe uruchamianie pierwszej aplikacji po uprzednim zamknięciu wszystkich otwartych w tle (ale to pewnie też może być załatwione kwestią aktualizacji)
    • nagrzewanie się telefonu - tego najbardziej się obawiam, nie wiadomo czy aktualizacja może to wyeliminować czy już nic się z tym nie zrobi bo obudowa telefonu jest po prostu za bardzo "hermetyczna"...
    Edytowane przez jojo87

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dominoj97

No bo nie jest wesoło... ale na androidzie nawet flagowce mogą liczyć na co najwyżej dwie duże aktualizacje.

Jeśli chodzi o niższą półkę to np. Samsung ją praktycznie olewa. Z xiaomi, Huawei i Motorolą (lenovo) jest lepiej jak z innymi to nie wiem.

Dlatego 8.0 po okresie 1,5 miesiąca ma jakiś bardzo niewielki procent urządzeń. 7.1 oraz 7.0 też nie ma dużo (łącznie jakieś 20%), najwięcej jest 6.0.

Tylko, że jakby nie patrzeć ok 10 lat temu zaszła rewolucja i tradycyjnych telefonów już nie ma...

Twoja Lumia na obecne czasy jest już takim trochę pseudo smartfonem. Między nią a obecnymi telefonami jest cała epoka. Obecnie się to już ustabilizowało i postęp nie jest aż tak szybki.

2 godziny temu, jojo87 napisał:

wygląd

No cóż to już kwestia gustu ;)

USB OTG

To już jest w zasadzie standard. Są jednak oczywiście wyjątki...

możliwość uruchomienia w tym samym czasie 2 aplikacji na jednym ekranie

To jest w każdym androidzie od 7.x wzwyż oraz w niektórych nakładkach.

głośnik u dołu telefonu

A widzisz, niektórzy na to narzekają, bo łatwo go zakryć palcem. Ale to też jest praktycznie w każdym modelu poza paroma wyjątkami.

obsługa MicroSD

To też standard szczególnie w tej półce gdzie pamięci nie jest zbyt dużo. Jednak pamiętaj, że lepiej mieć dużą pamięć wewnętrzną, bo ona jest zawsze szybsza.

Co do minusów to pytanie na ile to kwestia softu a na ile specyfikacji...

Nagrzewania nie da się wyeliminować, to wina procesora i aluminiowej obudowy.

Musisz się przede wszystkim zastanowić na czym Ci zależy i czego oczekujesz od telefonu. Sądząc po Twojej liście plusów to będzie coś więcej niż dzwonienie i pisanie sms ;) 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam Nokię 6. Bardzo dobre wykonanie,nie grzeje się,chodzi płynnie i przez dwa lata ma zapewnione aktualizacje. Aktualnie android 7.1.2. Pozdrawiam 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi