Skocz do zawartości
jojo87

Nokia 6 - moja opinia

Rekomendowane odpowiedzi

awygo

Tak na szybko:

1. Czułość dotyku jest dość słaba. Nie tylko na krawędziach (jak ktoś pisał). Czasem na ikonie dialera muszę kliknąć "staranniej" niż w innych miejscach.

2. Dość słabo działa skaner odcisku palca. Przynajmniej w porównaniu z Xiaomi Mi Max 2. W Nokii trzeba przykładać palec dokładnie.

3. Wskaźnik poziomu w aparacie: w pozycji poziomej pochylony jest minimalnie w prawo, a w pionowej w lewo. Jakby czujnik grawitacyjny był źle skalibrowany.

4. Jedyna gra, w którą czasem gram, Temple Run, też ujawnia ten błąd. Na screenie widać, że plansza gry pochylona jest w prawo wraz z postacią bohatera. Żeby grać trzeba telefon pochylić w lewo.

Spoiler

2.thumb.png.f6065c5d9d0a65977572ac38175140d9.png

Za to w Temple Run 2 wszystko jest równiutko.

No i jak to w Androidzie 7 - trudno się dostać do zaawansowanych ustawień połączeń, takich jak przekazywanie połączeń czy ustawienia identyfikacji numeru dzwoniącego. Trzeba sobie radzić zewnętrzną aplikacją.

Wydajność: nie jest najlepiej, zwłaszcza gdy porównuję  ze znacznie mocniejszym telefonem Xiaomi. Ale tego akurat się spodziewałem. Wygląd Nokii 6 świetnie to rekompensuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    jojo87
    Dnia 7.01.2018 o 20:49, awygo napisał:

1. Czułość dotyku jest dość słaba. Nie tylko na krawędziach (jak ktoś pisał). Czasem na ikonie dialera muszę kliknąć "staranniej" niż w innych miejscach.

U siebie nie mam problemów z czułością dotyku na bokach ekranu. Tak myślę czy przypadkiem może nie chodzi o zbyt częste upadki telefonów? Może po czymś takim może nieco popsuć się dotyk?

A gdzie masz dialer? U siebie mam taki układ na dolnym pasku: Telefon, (puste miejsce), Wiadomości, (puste miejsce), Kontakty. I tak jak pisałem, nie mam problemów z uruchomieniem :telefonu".

2. Dość słabo działa skaner odcisku palca. Przynajmniej w porównaniu z Xiaomi Mi Max 2. W Nokii trzeba przykładać palec dokładnie.

A guzik prawda. Wszystko zależy od konfiguracji. Zauważ, że przy dodawaniu odcisku palca trzeba kilkukrotnie przyłożyć palec. Urządzenie sugeruje w którym miejscu czytnika mamy przyłożyć palec, ale wystarczy także przy okazji przykładać różne fragmenty odcisku palca aby mieć go cały/prawie cały zeskanowany. 

3. Wskaźnik poziomu w aparacie: w pozycji poziomej pochylony jest minimalnie w prawo, a w pionowej w lewo. Jakby czujnik grawitacyjny był źle skalibrowany.

A gdzie takie coś jest? Bo prawdę mówiąc nie wiem o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    awygo
    Godzinę temu, jojo87 napisał:

A gdzie masz dialer?

Ja mam 5 ikon. Dzisiaj wymieniłem telefon na inny egzemplarz i w tym dotyk działa przyzwoicie.

guzik prawda. Wszystko zależy od konfiguracji. Zauważ, że przy dodawaniu odcisku palca trzeba kilkukrotnie przyłożyć palec.

Zasada jest taka sama chyba we wszystkich telefonach. W Nokii trzeba przyłożyć palec 20 razy. Zresztą to pierwszy telefon w którym udało mi się dwa razy zeskanować ten sam palec. A mimo to jest daleki od ideału.

3. Wskaźnik poziomu w aparacie

A gdzie takie coś jest?

A tu:

Spoiler

Screenshot_20180110-003119.thumb.png.e8ebb6cc91d7a267958e154ace121cdb.pngScreenshot_20180110-003255.thumb.png.2c82a8d49306039be1a1eddcf6fb545e.png

Zaznacz "poziom".

Na screenie widać, że plansza gry pochylona jest w prawo wraz z postacią bohatera. Żeby grać trzeba telefon pochylić w lewo.

Jak wspomniałem dzisiaj wymieniłem telefon i w tym nowym początkowo Temple Run działał prawidłowo. Początkowo...

Po pierwszej aktualizacji znowu się sypnęło: plansza gry przesunięta w lewo i pochylona w prawo. Na szczęście po dwóch następnych aktualizacjach wszystko wróciło do normy :clap:

Edytowane przez awygo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    jojo87
    20 godzin temu, awygo napisał:

Ja mam 5 ikon. Dzisiaj wymieniłem telefon na inny egzemplarz i w tym dotyk działa przyzwoicie.

Owszem, też mógłbym mieć 5 ale część sobie wywaliłem. Każdy sobie ustawia tak jak chce, co nie? A u mnie dotyk nie działa przyzwoicie, działa tak jak powinien działać, czyli dobrze.

20 godzin temu, awygo napisał:

Zasada jest taka sama chyba we wszystkich telefonach. W Nokii trzeba przyłożyć palec 20 razy. Zresztą to pierwszy telefon w którym udało mi się dwa razy zeskanować ten sam palec. A mimo to jest daleki od ideału.

A wiesz, że nawet nie liczyłem ile razy trzeba przyłożyć palec. Serio? Można zeskanować 2 razy ten sam palec? Nawet nie wiedziałem. Ale czy to jakiś problem? Przecież można usunąć wybrany odcisk a nie wszystkie naraz. Dlaczego wg Ciebie Nokia 6 ma daleki od ideału skaner odcisków palców?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    awygo

Dlaczego wg Ciebie Nokia 6 ma daleki od ideału skaner odcisków palców?

Skaner Nokii porównuję z innymi telefonami ze skanerem, których używałem. Pod względem niezawodności działania, małych wymagań odnośnie dokładnego ustawiania palca kolejność (w/g mnie) wygląda tak:

4 Samsung Galaxy Note 4

3 Nokia 6

2 Huawei Mate 7

1 Xiaomi Mi Max 2

W tym ostatnim (a właściwie pierwszym w rankingu) nie ma najmniejszego znaczenia jak przykładam palec. Wybacza każdą niedokładność.

W Nokii trzeba palec ułożyć dokładnie, a wrażenie małej precyzji działania potęguje fakt, że Nokia jest bardzo powolna. Więc odblokowanie ekranu zajmuje jej stosunkowo dużo czasu.

Ale za to jak wygląda!!! Lepiej w ręku leżał jedynie Note 4, Nokia nie ma czego się wstydzić!

1 godzinę temu, jojo87 napisał:

u mnie dotyk nie działa przyzwoicie, działa tak jak powinien działać, czyli dobrze.

Ale Ty chyba pisałeś, że to jest Twój pierwszy Android. Może rzecz w tym, że ja tych "dotyków" przerzuciłem więcej, może mam większe wymagania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    jojo87

Z listy wykreśliłem 3 minus dotyczący systemu (dokładniej to chodzi o dopasowanie poziomu światła ekranu na podstawie czujnika jasności).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    awygo
    Napisano (edytowane)

Dnia 6.03.2018 o 15:05, CharlesHawk napisał:

Jakie są wasze opinie, odnośnie Nokii 6 i działaniu tego telefonu?

Trudno mi powiedzieć jak sprawdza się Nokia 6 jako urządzenie multimedialne, bo nie do tego go kupiłem i nie jaram się jakimś tam Dolby. Jak już wcześniej wspomniałem słuchanie muzyki z telefonu równoznaczne jest z "podsłuchiwaniem jej przez dziurkę od klucza" i żadne Dolby tego nie zmieni. Dobrze, że Nokia ma radio FM. Gdy czasem jadę tramwajem, to nie zależy mi na jakości dźwięku, bo małe słuchaweczki, nawet za 500 zł nie grają tak, jak bym chciał.

Jeśli chodzi o funkcje telefonu, to jest do bani. Brak diody powiadomień, brak powtarzania powiadomień o nieodebranych połączeniach, SMSach, mailach i innych wiadomościach, brak podpowiedzi z rejestru połączeń podczas wybierania numeru, brak profili dźwiękowych, czyni z Nokii 6 kalekę. Tak naprawdę żadna aplikacja ze sklepu Play nie potrafi zrekompensować tych kastracji. Googloid, wraz ze zwiększaniem numeru wersji, coraz bardziej upodabnia się do Windowsa dla idiotów.

Średnio sprawny dotyk i słabo działający skaner odcisku palca (w porównaniu z innymi telefonami). Aparat to już tragedia.

Niezmienne jest jedno: jest to wciąż jeden z najładniejszych telefonów. Dlatego tak trudno mi się z nim rozstać. Huawei P9 lite i P10 lite są już nieco za małe... Przynajmniej dla mnie.

Czasem już nawet myślę że rację mają ci, co twierdzą że "miliony much nie mogą się mylić". Ale Note 4 był wadliwy (sklep oddał mi pieniądze), J7 Prime jest niedostępny w Polsce (a rok temu na lotnisku w Doha trudno mi było się na niego zdecydować ze względu na ewentualne problemy z gwarancją), A5 2016 już nie ma, a 2017 jest brzydki, więc... nie ma wyboru. Trochę żałuję, że rozstałem się z Lenovo.

Dzisiaj w sklepie słyszałem, jak Klientka mówiła sprzedawcy, że jest kobietą, więc dla niej wygląd telefonu ma duże znaczenie.  Doskonale to rozumiem. Być maże kupiłbym A5, gdyby miesiąc temu też była taka promocja jak teraz: -200 zł od Samsunga i -70 zł od MM.

Edytowane przez awygo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dawqaz

Proszę o opinie jak telefon sprawuje się po dłuższym czasie użytkowania, jak z płynnością i szybkością działania i jak sprawuje się skaner linii papilarnych?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    jojo87

@dawqaz , swoją Nokię 6 używam już niespełna rok (jakieś 3/4 roku). Nigdy go nie formatowałem/resetowałem, kupiłem go z rynku wtórnego. Sprzedawca go sformatował/zresetował przed moim kupnem. U mnie telefon chodzi płynnie. Jedynie przez chwilę zwalnia kiedy bateria padnie i włączę go podczas ładowania, tylko wtedy przez chwilę jest spadek płynności.

Co do skanera linii papilarnych. Wszystko zależy od tego jak zeskanujesz palec. Skanowanie jednego palca odbywa się po kilku próbach (prawdę mówiąc nigdy nie liczyłem ale z 10 razy trzeba palec przyłożyć, jak nie więcej). Jeżeli zeskanujesz tylko 1 fragment palca to chyba logiczne, że będzie musiał trafić tą częścią na skaner. Ja mam Nokię 6 z 2017 roku, tam czytnik jest podłużny wbudowany w przycisk "home", tam przy skanowaniu palca nie polecam sugerować się podpowiedziami na wyświetlaczu a od razu ustawić palec w poprzek skanera i fragment po fragmencie skanować kolejne części odcisku palca.

Wspomniałem, że mam Nokię 6 z ubiegłego roku, no właśnie, bo chodzi o to, że Nokia 6 (2018) jest trochę inna od tamtej. Jeśli się nie mylę to ma więcej RAM-u (chociaż może mi się coś pomyliło, a jeżeli nawet to mojej Nokii go nie brakuje), ale już na pewno czytnik linii papilarnych jest w kształcie okręgu i trafił na tylną ściankę. Wg mnie jest duży minus, nie wiem czy dla kogoś byłoby to wygodne rozwiązanie. Położysz telefon na blacie/półce/stoliku nocnym - odblokowujesz telefon palcem z przodu bez podnoszenia go. Dla mnie czytniki linii papilarnych w telefonach na tylnej ściance to głupi pomysł.

Aha, i jeszcze jedno, nie wiem jak w modelu z 2018 (pewnie jest tak samo) ale w tej z 2017 roku można zeskanować maksymalnie 5 palców (oczywiście nie muszą one należeć do jednej osoby, jeśli masz takie życzenie). Niby nie jest to jakaś mała ilość przez którą nie polecałbym tego telefonu, ale wg mnie jeśli można byłoby zeskanować więcej palców to na pewno byłoby lepiej.

I jeszcze jedno, czytnik linii papilarnych nie jest jedynym sposobem odblokowywania telefonu, wraz z nim trzeba wybrać wzór albo PIN do odblokowania telefonu. Dlaczego? Jeżeli dopiero co włączysz telefon to czytnik blokuje się (co jest widoczne grafiką na środku przy dolnej krawędzi telefonu) i musisz odblokować telefon PIN-em/wzorem, tak samo jest jeśli telefon przez kilka prób z rzędu nie wykryje naszego palca przy skanowaniu. I to akurat jest OK.

PS. Po co w polu model telefonu podajesz swój nr komórki? 😆

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Telefon mam od 2 dni. Przesiadłem się z Lenovo Vibe P1 Turbo, który używałem 2 lata. Mam sentyment do Nokii, albowiem od początku istnienia w Polsce sieci komórkowych w latach 90-tych zawsze miałem Nokię.

Zasadniczym powodem dla którego wybrałem ten model jest: skaner palca z przodu, klawisze pod ekranem, wyświetlacz 5.5 cala oraz wygląd. Szukałem czegoś w cenie do 1000 zł i mimo tego, że wybór jest ogromny tylko niewiele modeli spełnia moje 3 must be. Przymierzałem się jeszcze do Galaxy J7 2017, ale po namyśle odrzuciłem z uwagi na tylko 16 GB wbudowanej pamięci, poza tym design jakoś do mnie nie przemawiał. Nokia, którą mam (miedziana) wygląda o niebo lepiej.

Telefonu używam do podstawowych funkcji i aparat czy jakość fotek nie ma dla mnie żadnego znaczenia.

W moim przypadku nie potwierdzam problemów ze skanerem palca, sądzę, że jak kolega wyżej opisał zależy to od początkowego zeskanowania. Dotyk również nie sprawia problemów. Zainstalowałem paręnaście aplikacji i wszystko pięknie śmiga. Telefon jak na razie w 100% spełnił moje oczekiwania. Brakuje mi jedynie wybudzania ekranu podwójnym stuknięciem w ekran oraz diody powiadomień, którą w Lenovo mam, ale bez tego też można żyć.

Jedyna rzecz, która mnie irytuje do kultowy sygnał Nokii przy uruchamianiu telefonu, który brzmi nawet wtedy kiedy wszystkie dźwięki są wyłączone. Można to jakoś wyłączyć?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi