Skocz do zawartości
normalnie

Moje ING - płatność NFC bez odblokowania ekranu

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy płacę za zakupy to jak przybliżam telefon z zablokowanym ekranem (czarny i widoczna godzina) do terminala płatniczego to mi akceptuje zakupy. To normalne? Przecież to jest niebezpieczne - powinno chyba akceptować jak odblokuje ekran.

Edytowane przez RealEcho
    zmieniam tytuł na bardziej precyzyjny

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    RealEcho

Proszę Cię o precyzyjne opisanie problemu. Nie wiemy na razie z czego korzystasz do płatności - apka banku, którego, czy goły Android Pay, itd. Bez tych szczegółów nic nie da się podpowiedzieć. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ok - korzystam więc z Moje ING mobile. Nawet na ich stronie:

https://www.ingbank.pl/indywidualni/karty/platnosci-telefonem/mastercard-w-telefonie

jest napisane:

Podświetl ekran telefonu

Zbliż telefon do terminala i poczekaj aż zawibruje

Transakcję powyżej 50 zł zatwierdź PIN-em do karty

a mój telefon nie jest podswietlony i mimo to akceptuje platnosci

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Sasl
    Ok - korzystam więc z Moje ING mobile. Nawet na ich stronie:
    https://www.ingbank.pl/indywidualni/karty/platnosci-telefonem/mastercard-w-telefonie
    jest napisane:

Podświetl ekran telefonu

Zbliż telefon do terminala i poczekaj aż zawibruje

Transakcję powyżej 50 zł zatwierdź PIN-em do karty

a mój telefon nie jest podswietlony i mimo to akceptuje platnosci
    Tylko czy na pewno jest zablokowany. Może masz ustawione wykrywanie kontaktu z ciałem. Wtedy telefon się nie blokuje, chociaż ekran jest wygaszony.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

znalazłem temat na forum ING:

https://spolecznosc.ingbank.pl/-/Aplikacja-mobilna/Płatność-zbliżeniowa-tylko-po-odblokowaniu-telefonu/td-p/7800

oni zrobili że można płacić bez konieczności odblokowania ekranu. Zrobili tak żeby klientom było wygodniej - ręce opadają.

Edytowane przez RealEcho
    usuwam kolor i zbędną treść - vide regulamin forum

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    RealEcho

Czyli rozumiem, że temat do zamknięcia ? :)

Co do słuszności rozwiązania - nie widzę tutaj wielkie różnicy względem rozwiązań w innych bankach. W większości masz transakcje telefonem przez NFC do 50zł bez podania PIN. Więc to, że zapłacisz bez odblokowania, to tylko kolejny krok w kierunku zdejmowania ograniczeń, bo pamiętaj że: nikt kto zabierze na chwilę Twój telefon nie domyśli się od razu, że masz aktywne płatności NFC bez odblokowania. 

Moim subiektywnym zdaniem, nie zrobili nic nowego - nadal poziom bezpieczeństwa takich płatności (czy po odblokowaniu ale bez PIN, czy nawet bez odblokowania) jest dyskusyjny. Jeśli ktoś zakosi nam telefon, nadal pierwsze co trzeba zrobić, to zablokować płatności mobilne w banku i to na szczęście działa dość fajnie (przynajmniej na ile znam mBank i ING). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pagolik

@RealEchozupełnie się nie zgodzę.

To są Twoje pieniądze. Podświetlenie ekranu to minimum jakie powinno byc wymagane, a zupełnie bezpieczniej byloby po prostu wymagane odblokowanie ekranu. Dlatego najbezpieczniej jest wyłączac NFC po kazdej transakcji, z  uwagi na to, że nie da się go włączyc bez odblokowania ekranu. Wtedy jeżeli zgubimy/ukradną nam telefon, nie narazimy sie na kolejne koszta. A argument, ze "nikt kto zabierze na chwilę Twój telefon nie domyśli się od razu, że masz aktywne płatności NFC bez odblokowania" jest zupełnie z tyłka. Złodzieje wiedzą jaką technologią dzis dysponujemy i jak prosto z ukradzionego telefonu zrobić dodatkowe problemy ofiarze, majac odrobine szczescia przy włączonym NFC. 

A ataków na NFC można przeprowadzic więcej, juz zupełnie abstrahując od kradzieży telefonu.

Co do sedna tematu - apką BZWBK i Millennium Banku zaplacisz tylko po odblokowaniu ekranu, samo AoD i podświetlenie nic nie da. Ekran musi byc odblokowany - i to stawiam za wzor bezpieczenstwa platnosci mobilnych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@pagolik przecież tak samo masz z kartą płatniczą. Dla mnie jak najbardziej tak jest dobrze - dlaczego? Bo android ma tendencje do zwieszania się - nie wyobrażam sobie by stojąc przy kasie nagle się zwiesił przy odblokowywaniu - co gdy nie mam ze sobą karty ? czekam az się odwiesi ? powodzenia haha

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pagolik

@kamiton jeżeli telefon Ci sie zwiesi, to czy bedzie mial wylaczony czy wlaczony ekran, zadna transakcja nie przejdzie. Od czasu S7E, czyli dobre dwa lata nie pamiętam sytuacji, w ktorej zawiesiłby mi sie telefon, takze argument dosyc sredni. Możesz tez 3 minuty przed pojsciem do kasy/stojac w kolejce przygotować telefon do platnosci.

Dla mnie kwestia bezpieczeństwa moich pieniedzy jest najwazniejsza. I preferuje takie zabezpieczenia, a nie inne. Jak Tobie odpowiada tak, jak do kwestii bezpieczenistwa podchodzi ING - tez ok, dla Ciebie. Co kto lubi. 

Edytowane przez pagolik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko zalezy od zainstalowanej aplikacji banku np w Millennium zablokowany ekran zablokowane nfc no i mozna ustawc kwote bez pin lub wszystko ma pin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi