Skocz do zawartości
mangreg

Nie działa jeden z mikrofonów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was !

Może ktoś ma ten sam problem co ja z Mate 9 Dual Sim MHA-L29 i podzieli się doświadczeniem.

Zgodnie z opisem w instrukcji telefon ma 4 mikrofony: główny dolny lewy, główny dolny prawy, dodatkowy górny przedni i dodatkowy górny tylni. Miesiąc po zakupie stwierdziłem, że nie działa jeden z mikrofonów, a mianowicie w mojej ocenie (przy użyciu programu Audacity) górny tylni. Skoro telefon ma możliwość rejestracji dźwięku z czterech mikrofonów, to program powinien pokazać cztery ścieżki dźwiękowe,  a pokazuje tylko trzy (zrzut ekranu w załączniku). Telefon nie był żaden sposób przeze mnie uszkodzony ani zalany. Podejrzewam, że po prostu trafił mi się egzemplarz z wadą fabryczną. Wizyta w serwisie nie rozwiązała problemu, technik ponoć podłączał go do komputera, sprawdzał (nie byłem przy tym obecny) i stwierdził, że działają wszystkie cztery mikrofony. Nie zainteresował się w ogóle  przedstawionym przeze mnie wydrukiem z analizatora dźwięku. Co Waszym zdaniem można by jeszcze sprawdzić by ustalić czy telefon ma wadę czy nie ? Dodam, że jest objęty Gwarancją Premium.

Pozdrawiam :)

Wykres dźwięku Mate 9.jpg

Edytowane przez Kubaan88
    Doprecyzowałem tytuł

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mógłbyś podać link do tego programu i w jaki sposób podłączasz telefon do komputera bo to wersja programu na pc z tego co rozumiem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam :)

Do testowania mikrofonów Mate 9 (oraz do domowej obróbki dźwięku) używam program Audacity dostępny tutaj: https://www.audacityteam.org/

Nie podłączam Mate 9 do kompa tylko nagrywam nim dźwięk wbudowanym firmowo rejestratorem ustawionym na "spotkanie" (w tym ustawieniu zgodnie z instrukcją powinien zbierać dźwięk z czterech mikrofonów). Następnie nagrany plik .wav przerzucam do kompa i otwieram w w/w programie. Co pokazuje widzisz na zdjęciu w moim poprzednim wpisie - jedna ścieżka czysta, linia prosta. Czyli jak dobrze wnioskuję, nie rejestruje jeden mikrofon. A że jest to tylny górny ustaliłem poprzez test nagrywania po kolei na każdym mikrofonie z zasłoniętymi szczelnie pozostałymi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie jest tak samo

spotkanie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj :)

Dzięki, że sprawdziłeś na swoim Mate 9. Skoro u Ciebie jest to samo, to szczerze powiem, że nie rozumiem o co tu chodzi. Dlaczego telefon rejestruje tylko trzy ścieżki przy czterech mikrofonach ???

Po dokładnym obejrzeniu telefonu mam jeszcze jeden pomysł, a związany on jest z załączonym poniżej zdjęciem. Na tyle telefonu mam jeszcze naklejoną fabryczną folię. Nad aparatem wyraźnie widoczny jest mały otworek moim zdaniem będący właśnie mikrofonem. Ale zastanawia mnie  znajdujący się na folii napis "NFC sensor" ze strzałką skierowaną właśnie w kierunku mikrofonu. Czy wobec tego fabrycznie wywalili jeden mikrofon kosztem czujnika NFC, a nie zmienili opisu w instrukcji ??? Chociaż na swojej fabrycznej stronie Huawei podaje cztery mikrofony. Coś w tym wszystkim jest nie tak. Tylko jak do tego dojść ??? Na ich infolinię serwisową nie ma co pisać i dzwonić bo siedzą tam sami "niekompetentni". Gwarancja Premium upoważnia mnie do żądania wymiany telefonu na nowy. Może jestem i upierdliwy ale skoro urządzenie jest wyposażone w 4 mikrofony to powinny działać wszystkie. Super byłoby gdyby inni użytkownicy Mate 9 też sprawdzili to u siebie i podzielili się wnioskami.

P1130501.JPG

Edytowane przez mangreg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A może to tylko chwyt marketingowy? Chyba ze cztery mikrofony działają przy nagrywaniu filmów z trybie profesjonalnym.

dodana zawartość

Wg instrukcji są cztery

Spoiler

image.png.ff94492e3e2ed7f77d405a88fc72f000.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witaj :)

O tym, że są cztery mikrofony wg instrukcji i nie tylko bo np. według opisu na stronie Huawei (gdzie piszą że mikrofony mają redukcję szumów i zbierają kierunkowo),  to doskonale wiem (napisałem o tym we wcześniejszych wpisach). Ten powyższy rysunek też doskonale znam. Tylko logicznie myśląc, dlaczego analiza dźwięku nagrywanego przez "Matka 9" pokazuje tylko trzy ścieżki, a nie cztery ścieżki. Skoro są cztery mikrofony to powinny być "jak wół" cztery ścieżki dźwiękowe. To mnie zastanawia., a mój wniosek jest jeden - nie działa jeden mikrofon. Ty masz tą samą sytuację, czy wobec tego Huawei nie robi (jak sam napisałeś) chwytu marketingowego i czy nie zachodzi tutaj "niezgodność towaru z umową" ? Tym bardziej że strzałka na folii pokazuje w miejscu mikrofonu czujnik NFC. Czy może mamy pecha i kupiliśmy delikatnie mówiąc "telefony kopnięte" ? A przecież (przynajmniej ja) mam aktywną Gwarancję Premium i mam prawo, jeśli jest to rzeczywiście usterka techniczna, żądać wymiany telefonu na nowy. Chociaż poza właśnie tym przypadkiem innych zastrzeżeń do tego telefonu nie mam, jest świetny. W przyszłym tygodniu mam zamiar odwiedzić jeszcze jeden serwis, zobaczymy co oni powiedzą. Szkoda, że inni użytkownicy Mate 9 i sama firma Huawei (bo na pewno znają to forum i czytają tutejsze wpisy) nie zabierają głosu w tej sprawie, widocznie problem nie jest dla nich istotny.

Pozdrawiam, miłego weekendu :)

Edytowane przez mangreg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gwozdek

A w ustawieniach dźwięku nie ma żadnych opcji do manipulowania tymi mikrofonami? Albo np. w Opcjach Programistycznych?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witajcie :)

Niestety, wbudowany firmowo rejestrator dźwięku nie posiada żadnych ustawień poza możliwością wyboru trybu nagrywania tj. spotkanie, wywiad i normalny. W opcjach programistycznych też  nie znalazłem nic, co pozwalałoby na "manipulowanie" mikrofonami. Widać "Matek 9" na Androidzie 7.0 w każdym z w/w trybów ma z góry zaprogramowany sposób nagrywania dźwięku, którego użytkownik nie może zmienić ani sterować działaniem mikrofonów. Może jestem upierdliwie dociekliwy, ale nadal będę upierał się przy swoim zdaniu: --- cztery mikrofony = cztery ścieżki dźwiękowe. Ciekawe, jakim oprogramowaniem i sposobem badają sprawność mikrofonów serwisanci w autoryzowanych serwisach. Ale to wie tylko Huawei.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    igi
    Dnia 13.01.2018 o 09:49, mangreg napisał:

Szkoda, że inni użytkownicy Mate 9 i sama firma Huawei (bo na pewno znają to forum i czytają tutejsze wpisy) nie zabierają głosu w tej sprawie, widocznie problem nie jest dla nich istotny.

Dokładnie tak.  Prawdopodobnie dlatego że w sumie to nawet nie mam pomysłu czemu miałoby mi to służyć. ;)  i pewnie wielu z tego samego powodu się nie interesuje...

Zupełnie serio pytanie (bo się na tym nie znam) - czy przy tej odległości od siebie poszczególnych mikrofonów może to mieć jakieś znaczenie, że są to (bądź nie są) odrębne, różne ścieżki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi