Skocz do zawartości
MaxB

EEMC fail - ostatni temat jaki przeczytasz

  Rekomendowane odpowiedzi

  MaxB
  Napisano (edytowane)

  To co tu napiszę dla niektórych będzie herezją, dla innych wybawieniem. Z mojej strony muszę powiedzieć, że próbowałem kilku metod i każda z nich była zaledwie półśrodkiem w dążeniu do rozwiązania problemów z pamięcią. Na początek może historia:

  Kupiłem Note4 na AlleDrogo, który jedynie co wyświetlał to ekran bootloader i błąd odnośnie odczytu z pamięci mmc. Uradowany i nieświadomy przekopałem internet, który oczywiście radził flashowanie odinem. Tak sobie flashowałem: kilkukrotny błąd mmc, odin wywalający błędy, uceglony soft - wszystko to przerobiłem. Udało mi się znaleźć paczki naprawcze od sammobile i zostawiłem najnowszą dostępną tam wersję dla Polskiego sprzętu.
  N910F zabootował się - yey. Konfiguracja przebiegła sprawnie i już zacząłem rozpakowywać tam swoje aplikacje gdy pojawiły się pierwsze zawieszenia i okazjonalne restarty. Research dowiódł, że nie jestem pierwszym, który boryka się z taką sytuacją. Uzyskałem remedium: Partial Wakeup z aplikacji WakeLock - samoczynne restarty ustały, a częstotliwość przywieszeń zmalała kosztem jednak czasu działania na baterii.
  Szlag jasny mnie trafił dopiero, gdy włączenie aplikacji/otworzenie klawiatury zaczęło trwać dłużej niż minutę. Odpaliłem Internety po raz ostatni (do tej pory domyślałem się co może być winą, a skrawki informacji jakie uzyskałem pozwoliły mi potwierdzić moją wersję) i dowiedziałem się co następuje:

  Samsung w swoim geniuszu inżynieryjnym umieścił kość pamięci telefonu dokładnie NA procesorze. W wyniku aktualizowania urządzenia (najprawdopodobniej po kilkuminutowym obciążeniu/podłączeniu do ładowarki) temperatura procesora wzrosła. Ten czynnik termiczny powodował rozszerzenie się kości pamięci i mikropęknięcia spoiwa łączącego kość z płytą główną - kilka sekund wystarczyło żeby powstał ten skutek. W efekcie mamy "plagę" uwalonych Note4 po aktualizacji.

  Do sedna: co by błąd odczytu mmc nie występował należałoby cofnąć efekty wywołane wspomnianym czynnikiem termicznym. Tu (sugerując się zdobytą wiedzą) zaznaczę po raz pierwszy i nie ostatni, że jest to metoda ryzykowna i jeśli nie czujesz się na tyle uzdolniony technicznie/manualnie to sprzedaj fona na AlleDrogo albo daj do serwisu co by wymienili płytę główną za 300ziko or more.
  Alternatywą było by zastosowanie się do kroków opisanych do pkt 1a.
  (BONUS QUICK FIX): Gdy pojawi się błąd emmc należy odpalić bootloader (VOL+, Home, Power) i wybrać opcję wipe cashe. Po reboocie urządzenie załaduje się bez problemów.
  Poniżej przedstawiony guide był skuteczny w moim przypadku, a żeby być na tym samym etapie zaczniemy od zera:

  0. Wyłącz urządzenie. Wyjmij baterię. Załóż klapkę. Owiń telefon w ręcznik papierowy/materiałowy, włóż do reklamówki/woreczka strunowego i szczelnie (!) zamknij worek. Otwórz zamrażarkę i mroź urządzenie przez minimum 20minut. Wyjmij urządzenie z zamrażarki i włóż baterię.
  1. Odpal "Download Mode" (przytrzymaj VOL-, Home oraz Power) i wrzuć najnowszy soft ze strony sammobile.com (ten krok nie jest konieczny ale sugerowany w celu zminimalizowania przyszłych uszkodzeń). Jeżeli flash nie przechodzi należy zastosować się do Tego Posta,
  1a. Czyszczenie systemu (wipe system data) oraz cache (wipe cache) jest zalecane. Po restarcie telefon powinien się włączyć, nie mniej problem nie będzie rozwiązany w 100%, a zaledwie w połowie. W celu zwiększenia stabilności urządzenia KONIECZNE jest zastosowanie aplikacji WakeLock na opcji Partial_Wake_Lock. Ten krok spowoduje, że telefon nie będzie się restartował, jednak będzie dalej łapał zacinki przy normalnym korzystaniu. Nie mniej można na tym poprzestać i korzystać z urządzenia dopóki nie napłynie wystarczająco gotówki na zakup nowej płyty głównej/telefonu bądź odwagi na kontynuowanie naprawy.

  Dalsze kroki przeznaczone są dla zaawansowanych użytkowników i powinny być wykonywane przez wyszkolonych techników. Skoro nie wyłączyłeś jeszcze przeglądarki to podejrzewam, że należysz do takiego grona osób, albo jesteś po prostu ciekawy.

  2. Urządzenie należy rozebrać na części pierwsze zgodnie z instrukcjami zawartymi na ifixit.com. Największy problem sprawi demontaż samej płyty głównej, na której skupimy swoją uwagę. Demontaż jest kłopotliwy z uwagi na taśmy (aparatu tylnego, płytki USB, ekranu i wykrywacza rysika). Do tej pory urządzenie powinno już mieć temperaturę pokojową.
  3. Należy pamiętać o demontażu przedniej kamery z płyty głównej. Dalsze kroki doprowadziłyby do uszkodzenia układu optycznego.
  4. Piekarnik należy rozgrzać na 190-200 stopni (termoobieg wymagany). Używałem termometru zewnętrznego, gdyż nie ufam sterownikowi piekarnika.
  5. Płytę główną należy zawinąć w folię aluminiową. Dwie warstwy są zalecane. Istotne w tym miejscu jest zawinięcie płyty "na kanapkę do szkoły", czyli bez wolnego dostępu do zawiniętego obiektu. Pozwoli to na równomierne rozprowadzenie temperatury po obiekcie.
  6. Przed przystąpieniem do procedury reflow wiedz, że:
  - podczas podgrzewania elektroniki w wysokich temperaturach uwalniają się szkodliwe dla zdrowia związki, które mogą osadzić się na ściankach piekarnika - zawinięcie w folię zmniejsza ryzyko na wystąpienie takiego zdarzenia, (mi nic nie jest, mojej dziewczynie też nie, but you never know);
  - proces reflow może bezpowrotnie uszkodzić Twoją płytę główną, stopić plastikowe elementy, nadtopić gumkę w pobliżu flasha, ogólnie bardzo ryzykowna metoda, ale gra warta świeczki - w najgorszym wypadku i tak wymienisz płytę;
  Nie mniej - ostrzegałem. Dalsze kroki wykonujesz NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
  7. Zawiniątko należy umieścić w centralnej części piekarnika, w miarę szybko zamknąć, co by temperatura nie spadła. W tym momencie konieczne jest włączenie stopera/minutnika.
  8. Po dokładnie 5ciu minutach i ani sekundy dłużej należy wyłączyć i otworzyć piekarnik. Jeżeli problem wystąpi ponownie należy wydłużyć czas. Optymalnie jest nastawić piekarnik na 205 stopni i trzymać z 6-7minut po włożeniu do niego płyty. Temperaturę przy ramie mierzyłem termoparą - wynikło, że po tym czasie chip osiąga 190-195 stopni. Powinno mu wystarczyć :)
  9. Niech się studzi ~20-30minut, aż aluminium wewnątrz piekarnika nie będzie miało temperatury ~50stopni. Zmniejszy to ryzyko nawrotu mikropęknięć.
  10. Podczas montażu płyty głównej polecam zwrócić uwagę czy wszystkie taśmy są zamontowane poprawnie (w szczególności ta od S Pen znajdująca się pod slotem na kartę SIM).
  11. Cieszyć się zaoszczędzonymi pieniążkami, wzrostem umiejętności i sprawnym jak niegdyś Note 4.

   

  A teraz garść danych:
  Przed wykonaniem reflow pamięć (sprawdzone przy pomocy AndroidBench app) pracowała z prędkością 30-37 MB/s - to bardzo mało.
  Po wykonaniu opisanej procedury nie dość że zniknął problem samoczynnych restartów, zawieszeń (WakeLock jest zbędny od tej pory) to prędkość odczytu wzrosła do ~190 MB/s.
  Załączam screeny, które pokazują diametralną różnicę w zachowaniu się pamięci. Swoją drogą AB może posłużyć jako narzędzie diagnostyczne w celu zidentyfikowania pojawiających się problemów z pamięcią urządzenia.

  Spoiler

  PrzedReflow.thumb.png.d297c8a3c7d55bcff5735bc3f91fb6e7.png

  PoReflow.thumb.png.7701c8754e7f6a80eee344b5e08ad505.png

  Proszę napiszcie co myślicie. W moim przypadku - jak już wspomniałem - wszelkie problemy ustały.

  Edytowane przez MaxB
  • Piwko! 1

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Ja przed kupnem płyty stosowałem metodę z zamrażarką 

  Efekt końcowy był taki ze płyta przestała całkiem startować i dodatkowo czytnik linii ulegl uszkodzeniu.

   

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  jackpe

  Z tego co czytałem to pamięć emmc ulega uszkodzeniu. W większości przypadków telefon nie daje się już uruchomić. W większości dotyczy to właśnie wersji F. Więc z ciekawości zapytam. Co w tym przypadku da wygrzewanie? 

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  MaxB
  Napisano (edytowane)

  Uszkodzona pamięć może być w dwojaki sposób:

  - uszkodzone połączenie z płytą
  - uszkodzona struktura pamięci

  W obu tych przypadkach winę ma temperatura procesora, ale reflow pomoże tylko w pierwszym przypadku. Jeśli jest za bardzo odlutowana to nie da się uruchomić.

  11 godzin temu, jackpe napisał:

  W większości dotyczy to właśnie wersji F.

  Prócz procesora nie ma istotnych różnic - może przy wersjach C lepiej się postarali, że ten 8śmio rdzeniowy demon nie przegrzewa złącza. Z tego co widzę nie ma problemów z samymi kośćmi a jedynie z lutami.

   

  11 godzin temu, roratoga napisał:

  Ja przed kupnem płyty stosowałem metodę z zamrażarką 

  Efekt końcowy był taki ze płyta przestała całkiem startować i dodatkowo czytnik linii ulegl uszkodzeniu.

  Zamrażarka, tak jak odłożenie telefonu bez baterii na kilkanaście minut, pomaga doraźnie - temperatura spada, naprężenia maleją i połączenia ponownie chwytają. Na krótko bo na krótko ale skutecznie.
  Pierwsze kilka godzin walki z Note4 użyłem zamrażarki dwukrotnie. Dziś już nie muszę :)

  Edytowane przez MaxB

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Mam jeszcze ta stara płytę.

  Myślisz ze jak potraktuje ją piekarnikiem może jeszcze ruszyć mimo że już nie chce się uruchamiać ?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Sawik

  Mam pytanie, dzieje sie to co piszesz ale dziala mi tylko jakis custom rom. Normalnego nie da aie wgrac 4 plikowy daje fail po 1 plikowym aie nie odpala. Jak wygrzeje plyte bedzie mozna wgrac stocka ?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  jackpe

  Wgraj custom, zrób test pamięci emmc i zobaczysz czy jest uszkodzona.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Sawik

  Wgrałem Custom Rom, sugeruje sie tym że przepustowość pamięci jest około 30 40 mega na sekunde a nie 190 więc na tej podstawie myśle że pamięć jest uszkodzona. Dziś będe oddawał płyte na reflow, jeden pieron czy zamówie z chin reflołowaną czy zrobie to sam. 

  Edytowane przez Sawik

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  MaxB
  Dnia 10.03.2018 o 12:59, roratoga napisał:

  Mam jeszcze ta stara płytę.

  Myślisz ze jak potraktuje ją piekarnikiem może jeszcze ruszyć mimo że już nie chce się uruchamiać ?

  Przede wszystkim musisz wiedzieć co jej było :P Reflow ma to do siebie że albo pomoże albo ubije ją mocniej - you never know.
  Ma też do siebie, że lubi nie usuwać problemu na stałe.

  Co innego Reballing prezentowany przez tego technika: KLIK
  Skuteczność większa tak jak ilość użytych narzędzi :D

   

  Dnia 12.03.2018 o 18:59, Sawik napisał:

  Mam pytanie, dzieje sie to co piszesz ale dziala mi tylko jakis custom rom. Normalnego nie da aie wgrac 4 plikowy daje fail po 1 plikowym aie nie odpala. Jak wygrzeje plyte bedzie mozna wgrac stocka ?

  Ja na swojej drodze napotkałem na artykuł: KLIK
  Istotna część przy "Fix Samsung Stuck in "Downloadin...do not turn off target"".
  A tu bezpośredni link do aplikacji Broken Android Data Extinctor: KLIK

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Sawik

  Kupiłem uszkodzonego note 4 z potłuczonym wyświetlaczem, więc bedzie wymiana bebechów, ciekawe czy podołam :D

   

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x