Skocz do zawartości
Kitten

Moto G5S - aktualizacje oprogramowania.

Rekomendowane odpowiedzi

Narv

Już się w tych wszystkich wersjach pogubiłem, szczególnie z tymi regionami. Czyli ta wersja "MONTANA_RETAIL_7.1.1_NPPS26.102-49-14_cid50" jest dla kanału retgb? Wgrałem ją, u mnie nadal w ustawieniach pokazuje kanał oprogramowania reteu. Jak dobrze rozumiem teraz są marne szanse na aktualizacje w OTA? W sumie niewiele się zmienia po na fabrycznym oprogramowaniu też w OTA nie było aktualizacji ale wolałbym wiedzieć.

Jak poznać po pobraniu paczki ROM dla jakiego kanału jest przeznaczona? Można w ogóle to sprawdzić bez wgrywania? Może jest takie info zaszyte w którymś z plików?

Ogólnie cały ten sprzęt od Lenovo/Moto zaczyna mi działać na nerwy, aplikacja aparatu po aktualizacji czasami nie zapisuje nagranego pliku wideo. Jak stopujemy nagrywanie aby zapisać plik to wywala błąd "przechwytywanie strumienia wideo nie jest możliwe". Jakość nagrań wideo i ostrzenie obrazu pozostawiają wiele do życzenia, G5S do pięt nie dorasta pod tym względem P8 od Huawei, z której korzystałem do tej pory. Mam też wrażenie, że na oryginalnym ROM-ie było z tym znacznie lepiej. Z żadnym smartfonem, a miałem ich wiele - nie było takich cyrków jak tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Narv

Wszyscy co wygrywali te wersje brazylijskie mają marne szansę na ota 

Teoretycznie wygląda to tak gdy wgrywasz oprogramowanie ręcznie nie wykasuje kanału Oprogramowania jak masz reteu a wygrasz wersję brazylijską to będziesz miał reteu.

Wygląda na to żeby telefon otrzymał powiadomienia ota muszą się zgadzać te parametry (to czysta teoria moja ale na to wyglada)

ro.product.model;

ro.build.version.full:

ro.carrier:

@Narv

I na przykładzie twoim zakładamy że przechodzisz z ostatniego oprogramowania dla kanału reteu

NPPS26.102-49-11 (jest to jako nieliczne oprogramowanie multikanałowe czyli na kilka regionów:

ro.product.model: Moto G (5S)

ro.build.version.full: Blur_Version.26.271.11.montana.retail.en.US

ro.carrier: retbr   (oraz timbr) 

Wersja brazylijska taki będziesz miał wyniki:

https://www.google.com/amp/s/forum.xda-developers.com/moto-z/development/tool-motorola-ota-link-generator-tool-t3537039/amp/

Czyli tą która wygrałeś

NPPS26.102-49-14

I teraz twój telefon będzie milczał z ota bo wersja ro.build.version.full:(wersja oprogramowania) nie zgadza się z ro.carrier(kanałem oprogramowania) bo ty masz na telefonie reteu a wygrałeś wersję timbr retbr czyli brazylijską.

Jedyny sposób sprawdzania jak jest aktualna wersja to generowania aktualizacji ota sprawdzenie jej numeracji i tego parametru ro.build.version.full: Blur_Version.26.271.11.montana.retail.en.US a gdy się ściągnie pełny obraz systemu to w paczce ZIP jest w pliku tekstowym np. MONTANA_RETAIL.OPP28.65-37-cid50(coś w tym stylu) szukamy:

Blur Version(np):

Blur_Version.26.271.11.montana.retail.en.US

(I porównujemy z wygenerowanym ota dla danego kanału oprogramowania)

A dla kanału reteu w tej chwili najpewniej Oreo jest wstrzymane chodź nie wiadomo z jakich przyczyn.

Jak ustalić jakie jest aktualne oprogramowanie dla reteu wystarczy użyć starszego oprogramowania niż NPPS26.102-49-11 czerwcowa poprawka użyć 

Blur Version(np):

Blur_Version.xx.xxx.x.montana.retail.en.US (dostępnym w tym oprogramowaniu to przykład) i powinno nas doprowadzić do ostatniej poprawki bezpieczeństwa NPPS26.102-49-11

OSOBY KTÓRE MAJA FABRYCZNE TELEFONY I NIE WGRYWAŁY NIGDY OPROGRAMOWANIA FASTBOOT .itd 

Najlepiej niech trzymają się programu

https://support.lenovo.com/by/pl/downloads/ds101291

dodana zawartość

TAK MOŻNA SPRAWDZIĆ NAJNOWSZĄ AKTUALIZACJĘ DLA MOTO G5S NA KANALE RETEU:

ro.build.version:Blur_Version.26.241.2.montana.retail.en.US

ro.carrier: reteu

Strona do sprawdzenia:

https://www.google.com/amp/s/forum.xda-developers.com/moto-z/development/tool-motorola-ota-link-generator-tool-t3537039/amp/

Edytowane przez Snajper2
  • Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Narv
Napisano (edytowane)

OK, czyli rozumiem że chcąc mieć w przyszłości możliwość korzystania z aktualizacji przez OTA musiałbym wgrać ROM "MONTANA_RETAIL_7.1.1_NPPS26.102-49-11_cid50". To będzie taka wersja jak w przypadku telefonu kupionego bez brandu z dystrybucji na Polskę? Nic nie stoi na przeszkodzie aby wgrać MONTANA_RETAIL_7.1.1_NPPS26.102-49-11_cid50 poprzez fastboot mając wgraną już nową wersję przeznaczoną na inny region - MONTANA_RETAIL_7.1.1_NPPS26.102-49-14_cid50 ? Pytam bo czasami bywało różnie z powrotem na wcześniejsze wersje, w innych urządzeniach trzeba było wykonywać pierw jakieś rollbacki.

Edytowane przez Narv

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Snajper2 Dzięki za pomoc i wskazówki.

Im dłużej czytam wpisy w tym wątku tym bardziej jestem przekonany, że dobrze zrobiłem nie instalując nic na własną rękę. Może trzeba się pogodzić z tym, że na tą chwilę nasze G5S z kanału reteu mają najnowszy soft z poprawkami z czerwca 2018 i nie zanosi się na szybką aktualizację do Oreo. Zresztą, z tego co piszą ludzie, którzy takową aktualizację jednak otrzymali wynika, że więcej z tym problemów niż pożytku. Także reasumując, jeśli utknąłeś z softem z poprawkami z 2017 roku warto użyć programu LMSA - to chyba jedyny sposób na bezpieczny update systemu, zachowujący certyfikat GP i wszystkie dane użytkownika. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Narv

Nie ma możliwości wgrania starszej wersji oprogramowania na zablokowanym bootloderze bo skończy się to w najlepszym przypadku utratą imei a w najgorszym przyciskiem do papieru. Aby cofnąć oprogramowanie musiał byś odblokować bootloder i poszukać odpowiedniego tematu na xda.itd

https://forum.xda-developers.com/moto-g5s/how-to/tutorialdowngrade8-1-07-1-1use-nougat-t3862780

Na zablokowanym bootloderze możesz wgrać tylko nowszą wersję systemu z dla innego kanału.

Na twoim miejscu poczekał bym jak Motorola wyda Oreo dla kanału reteu i wtedy bym wgrał dopiero

https://forums.lenovo.com/t5/Moto-G5S-Moto-G5S-Plus/Moto-G5S-Oreo-Update/td-p/4276935/page/2

A jak widzisz jest wstrzymane.

A tu sobie sprawdzisz jak się pojawi dla reteu jak wcześniej pisałem

A co dostępnych na xda obrazów systemu oreo to tylko mam przypuszczenia że jedna wersja może mieć certifikat google Play ale to tylko moje przypuszczenia bo ja akurat wgrałem nowsze bez certyfikatu google Play.

Dla pocieszenia powiem ci że u ciebie nie jest źle bo zawsze możesz wgrać Oreo dla reteu i będzie nowsze niż twój obecny systemu a ja aktualnie jestem na Androidzie 8.1 z październikową poprawką bezpieczeństwa i nie jest takie oczywiste że Moto wypuści nowszą łatkę bezpieczeństwa z Oreo reteu niż posiadam😂

Następna zagadka to aktualizację softu playpl pierwszy raz widzę żeby brandowany telefon miał nowsze oprogramowanie niż z wolnej dystrybucji

OPPS28.65-37-2 (KANAŁ playpl)

A jeszcze inna zagadka że ostatnio  z innej strony pobrałem jeszcze nowsze oprogramowanie dla playpl

OPPS28.65-37-2 to już zagadka poprostu 😂 (pewnie to wstrzymali ale ktoś zdążył pobrać ale nie ma co ryzykować)

Szkoda że mam wersję OPPS28.65-37-2-2 bo bym wrócił do brandu play.

Edytowane przez Snajper2
  • Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Narv
W dniu 4.01.2019 o 10:26, Snajper2 napisał:

Nie ma możliwości wgrania starszej wersji oprogramowania na zablokowanym bootloderze bo skończy się to w najlepszym przypadku utratą imei a w najgorszym przyciskiem do papieru. Aby cofnąć oprogramowanie musiał byś odblokować bootloder i poszukać odpowiedniego tematu na xda.itd

Daruję sobie, dzięki za info. Byłem przekonany, że odblokowany bootloader jest konieczny w przypadku powrotu z Androida 8.1 na 7.1.1, a pomiędzy buildami Androida 7.1.1 można poruszać się bezpiecznie również wstecz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Napiszę swoją teorię na temat androida Oreo jakby się komuś chciało bawić to może sprawdzić kiedyś.

Chyba że miał wymieniany ekran dotykowy na nieoryginalny to wtedy lepiej nie próbować tylko czekać aż wyjdzie oficjalna aktualizacja Oreo reteu.

To najpierw zacznijmy od tego tematu:

https://forum.xda-developers.com/moto-g5s/development/rom-android-8-1-0-oreo-stock-firmware-t3845501

Piszę tutaj wyraźnie wystarczy przeczytać cały temat:

,,4. Please install the proper build for yoursoftware channel. For retbr and retin, use OPP28.65-37-2. For the other channels, go with OPP28.65-37. ''

Ale jest drugi temat w którym tego nie ma napisanego ale jest coś takiego:

[Latam/Ora/PlayPL/Retail/Retru/TrueTH]

Autorowi chodziło o ten zbiór softów zapewne nawet link ma w tym temacie:

https://mirrors.lolinet.com/firmware/moto/montana/official/

https://forum.xda-developers.com/moto-g5s/development/firmware-motorola-g5s-t3845848

Więc jak widać trochę wprowadza w błąd.

Ale idąc tropem 1 tematu z xda na inne kanały jest przeznaczona wersja OPP28.65-37

I poszukując ją np. w Motorola ota link generator występuje ona na kanałach:

-retla

ro.build.version: Blur_Version.26.271.11.montana.retail.en.US

ro.carrier: retla

-retgb

ro.carrier: retgb

-playpl (w obu wersjach czyli druga reteu też)

ro.carrier: playpl lub reteu

Wspólnym czynnikem dla tych wersji oprócz wersji Playpl(zamiast RETAIL jest playpl) jest wersja  Blur_Version.28.11.50.montana.retail.en.US

I teraz zakładając że nie które obrazy są dla kilku kanałów oprogramowania to jakoś muszą wykrywać aktualizację ota i teraz zakładamy że są to parametry:

ro.build.version: Blur_Version.28.11.50.montana.retail.en.US

ro.carrier:

Ciekawym przykładem jest wersja oprogramowania NPPS26.102-49-11

Jej wersji Blur_Version.26.271.11.montana.retail.en.US

Wyszukuje aktualizację ota dla retla i retgb

Dla kanału reteu niestety nie ma bo jest wstrzymana i nie wiadomo dlaczego i kiedy ją zwolnią ale można przypuszczać że chodzi o tą wersję ale ciekawe czy Moto wypuści tą aktualizację czy może z nowszą poprawką bezpieczeństwa i jak się zachowa w stosunku do wersji OPP28.65-37 czy będzie można zaktualizować ta wersję na kanale reteu w gdy wyjdzie nowsza poprawka to nikt nie wie a w sumie jak z tym ota wogóle jest to czysta teoria.

Ale z tego co ktoś pisał:

OPP28.65-37-2 kanał oprogramowania retbr timbr brak certyfikatu google Play

OPPS28.65-37-2-2 sam ją mam brak certyfikatu google Play chyba że się odblokuje bootloder i wgra magisk jak ktoś tutaj wcześniej w tym temacie pisał.

OPPS28.65-37-2-2 co ciekawe sprawdziłem na telegram w jednej grupie Telegram: @motofirmware i jest to aktualizacja dla modelu xt1794 ale dla Brazyli (chodź tam pisze że dla US i RETAIL) a potem to wrzucają np:

https://mirrors.lolinet.com/firmware/moto/montana/official/RETAIL/

I mamy bałagan.

Ogólnie żeby potwierdzić tezę to trzeba czekać na multikanałową aktualizację i nowszą poprawkę bezpieczeństwa niż październikowa z androidem 8.1 a przy obecnym tepie wydawania aktualizacji to pewnie kupię nowy Smartfon a i Ta aktualizacja październikowa androida 8.1 nie jest zła tylko boli brak Google Pay(brak certyfikatu google Play)

Edytowane przez Snajper2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
r2089
W dniu 4.01.2019 o 10:26, Snajper2 napisał:

@Narv

https://forum.xda-developers.com/moto-g5s/how-to/tutorialdowngrade8-1-07-1-1use-nougat-t3862780

Na zablokowanym bootloderze możesz wgrać tylko nowszą wersję systemu z dla innego kanału.

Na twoim miejscu poczekał bym jak Motorola wyda Oreo dla kanału reteu i wtedy bym wgrał dopiero

https://forums.lenovo.com/t5/Moto-G5S-Moto-G5S-Plus/Moto-G5S-Oreo-Update/td-p/4276935/page/2

To nie prawda :)

Zaktualizowałem swoja motke do oreo .... Oczywiście brak certyfikatu google , lagi itd . 

Da się zrobić downgrade do 7.1.1 bez odblokowania bootloadera .

Przy instalacji oreo przez fastboot pominąłem dwie linijki : 

fastboot flash partition gpt.bin
fastboot flash bootloader bootloader.img

Po wgraniu 7.1.1 wszystko ładnie tylko imiei 0 i brak sieci .

Wgrałem oreo od playpl , w opcjach programisty zaznaczyłem zdjęcie blokady oem .

Następnie instalacja 7.1.1 https://mirrors.lolinet.com/firmware/moto/montana/official/RETAIL/MONTANA_RETAIL_7.1.1_NPPS26.102-49-11_cid50_subsidy-DEFAULT_regulatory-DEFAULT_CFC.xml.zip i znów przy wgrywaniu pominąłem dwie linijki 

fastboot erase modemst1

fastboot erase modemst2

Wszystko działa jak trzeba . Imei powrócił , sieć działa , certyfikat google jest , bootloader mam cały czas zablokowany , koniec lagów z oreo :)

dodana zawartość

I na tej wersji oreo certyfikat google działa chociaż poprawka bezpieczństwa wciąż pażdziernikowa 

https://mirrors.lolinet.com/firmware/moto/montana/official/PLAYPL/XT1794_MONTANA_PLAYPL_8.1.0_OPPS28.65-37-2_cid50_subsidy-DEFAULT_regulatory-DEFAULT_CFC.xml.zip

dodana zawartość

Dodali ją 9 stycznia .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@r2089

Gratulacje że się udało ale jednak to takie z tym downgrade do 7.1.1 ryzykowne na zablokowanym bootloderze raz się uda a raz nie , wiadomo że z każdej sytuacji da się wyjść ale jednak raczej bym nie ryzykował.

Ale jest inna sprawa wyszła aktualizacja grudniowa ale jest zagadka czy one mają certyfikat google Play na xt1794 możliwe że żadna nie ma ale istnieje też szansa że 1 ma poprostu loteria.

https://moto.netlib.re/montana/

MONTANA_OPPS28.65-37-2-5_cid50_subsidy-DEFAULT_regulatory-DEFAULT_CFC.xml.zip

Lub

MONTANA_OPPS28.65-37-5_cid50_subsidy-DEFAULT_regulatory-DEFAULT_CFC.xml.zip

I zagadka z jakich to kanałów oprogramowania pochodzi przypomnę tylko że

MONTANA_OPPS28.65-37-2 ktoś tu wygrał i nie miał certyfikatu google Play

MONTANA_OPPS28.65-37-2-2 sam mam i nie ma certyfikatu google Play

Więc istnieje ryzyko że żadna z wyżej wymienionych nie ma certyfikatu.

Edytowane przez Snajper2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dzidexx
19 godzin temu, r2089 napisał:

Da się zrobić downgrade do 7.1.1 bez odblokowania bootloadera .

Pokaż zdjęcie ekranu Bootloader'a/fastboot albo screen z pc po:

fastboot getvar all

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi