Skocz do zawartości
milatam

Usuwanie aplikacji stockowych z P8 Lite (stockowy 6.0 z rootem)

Rekomendowane odpowiedzi

milatam

Od kilku dni zastanawiam się nad usprawnieniem stockowego Andorida 6.0 na Huawei P8 Lite. Bez zbędnego gadania przejdę od razu do rzeczy.

W aplikacjach systemowych są takowe jak:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spis kontaktów  - android.providers.contacts

Kontakty Huawei - android.contatcs

Czym to się różni i czy wymagane są obie aplikacje???

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Następnię są:

Telefon - android.server.telecom

Telefon - android.phone

Czym jest aplikacja TELEFON i o co chodzi z oznaczeniem server telecom??

Kolejne pytanie dotyczy apki USŁUGI GOOGLE PLAY - android.gms

Czy jest gdzieś dokładny spis z jakich usług składa się to GooglePlay?   Czy ta aplikacja dotyczy Google GRY czy SKLEPU?

Kolejna rzecz to klawiatura w P8 Lite. Ich jest też aż trzy i nie wiadomo po co. Klawiatura Google, Klawiatura Huawei oraz Huawei Swype (com.nuance.swype.emui)

W których dokładnie przypadkach telefon korzysta z różnych klawiatur??

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ostatnio po aktualizacji pojawiła się nowa aplikacja o nazwie Android System WebView

Ktoś wie co to jest i po co to jest?

Tłumaczyła bym sobie nazwę na SYSTEMOWY PODGLĄD SIECI no ale po co Androidowi kolejna pseudo przeglądarka??

i w związku z powyższym rodzi się kolejne pytanie o aplikację PRZEGLĄDARKA HTML - android.htmlviewer

Jeśli smartfon w systemie ma Google Chrome'a to czym i po co są powyższe dwie???

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolejna sprawa to aplikacja AKTUALIZATOR - huawei.android.hwouc   Czy ktoś z forumowiczów wywalał już Aktualizatora?  Sądzę że zbędne jest to w P8 Lite w wersji 6.0 bo do 7.0 przez OTA update'u już na bank nie będzie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolejne zapytanie dotyczy takich aplikacji jak:

Wiązka Fazowa - android.phesebeam - co to jest i do czego??

SUPL20Services - android.supl    - co to?

Bańki - android.noisefield  - co to /po co?

Bufor wydruku - jest potrzebny komuś w ogóle?????

Call Log Backup / Restore - android.calllogbackup  - ma to coś wspólnego z pamięcią rozmów wych./przychodzących czy bardziej z telemetrią???

com.huawei.lcagent   - co to za dziad???

Inteligentne Sterowanie zestawem słuchawkowym - com.huawei.internetaudioservice  - nazwa apki mówi co innego a adres co innego - czym ta aplikacja jest?  Nie używam HF podczas rozmów (tylko muzyka)

Inteligentne odblokowanie - huawei.trustagent   - używa ktoś?  Potrzebne to jest?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przy okazji tematu dot. aplikacji stockowych - chciała bym się poradzić "mądrzejszych" w sprawie zmiany aplikacji na inne. Nie bardzo wiem co wybrać. Aplikacja EMAIL (stockowa w 6.0 EMUI4.03) nie ma folderów poczty wychodzącej. Przekopałam juz cały telefon i nic. W opcjach ustawień też pusto. Nie pasuje mi to zbytnio bo nie mam dostępu w smartfonie do tego co wysłałam. Tylko skrzynka odbiorcza i VIP.  Kolejna sprawa to spis kontaktów. Przydało by sie coś podobnego jak spis stockowy lecz bez bajerów typu GRUPY i cała reszta. Korzystam tylko z kontaktów SIM na wypadek trwałej awarii sprzętu.  Telefon mam zrotowany Magiskiem więc spore pole do popisu. Zastanawiam się także nad wywaleniem stockowych odtwarzaczy Audio i Video, rejestratora głosu (pseudo dyktafonu który nie chce się włączyć bez uprawnień do SMS i internetu palant jeden).

Gdyby forumowicze mogli podzielić się opnią na temat używanych przez siebie ZAMIENNIKÓW była bym wdzięczna.

Edytowane przez Baron Rafau
    Usunięto niepasujący prefix

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

1. Nie usuwaj aplikacji systemowych - w razie awarii nie będziesz w stanie ich przywrócić. Trzeba będzie wgrać system. Wolnego miejsca w partycji /system nie wykorzystasz.

1a. Odinstaluj ich aktualizacje i je wyłącz(apka link2sd np.)

1b. Większość wymienionych jest niezbędna.

2. Aplikacje Email - jeśli nie wysyłałaś to nie masz "wysłane".

2a. Stare wysłane - konto pocztowe musi być skonfigurowane jako imap i odpowiednie foldery synchronizowane.

3. Kontakty na karcie sim - co zrobisz jak stracisz telefon lub karta ulegnie uszkodzeniu?

3a. Kontakty przechowywane/synchronizowane na koncie Google to najlepsza opcja.

@milatam

• Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    milatam

Czyli po odinstalowaniu stockowych śmieci nie odzyskam pamięci dla użytkownika?  fiufiuffiuuuu...  A jest sposób by zmniejszyć partycję systemową?  Ktoś w ogóle grzebał kiedyś w P8 Lite? Jedna to kość czy dwie osobne?

A co do testów to mam kopię zapasową zrobioną TWRP więc jeśli coś siądzie to 10min i jest nazad.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    milatam

Mam ją i działa ok. Problemu z odinstalowaniem nie mam. Zauważyłam też wzrost pamięci wewnętrznej po odinstalowaniu śmieci. Ktoś kiedyś tu wspominał że jej nie przybędzie. Ile GB jest w P8 Lite dla usera? U mnie jest teraz wolne tyle ile na foto ale mam zainstalowane w telu sporo apek a w tym Automapa Polska, Google Street, Earth i masa innych na łączną kwotę około 750MB + 500MB mapa . Czysty stockowy miał wolnego około 7,9GB

Screenshot_2018-04-20-14-47-12.png

Edytowane przez milatam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx
    22 godziny temu, dzidexx napisał:

Wolnego miejsca w partycji /system nie wykorzystasz.

Efekt byś miała taki sam po:

22 godziny temu, dzidexx napisał:

Odinstaluj ich aktualizacje i je wyłącz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dapik1

U mnie zazwyczaj po sformatowaniu telefonu i wgraniu systemu z dodatkami było zazwyczaj ok 10GB wolnego.

Wysłane z Mi A1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    2 godziny temu, dzidexx napisał:

Efekt byś miała taki sam po:

Dnia 19.04.2018 o 16:19, dzidexx napisał:

Odinstaluj ich aktualizacje i je wyłącz

I jeszcze wyczyść dane wyłączonej aplikacji 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi