Skocz do zawartości
rammiro

Dlaczego B2B jest lepsze?

  Rekomendowane odpowiedzi

  rammiro

  Chciałbym się dowiedzieć jakie zalety ma współpraca na zasadach B2B ponad umowę o dzieło, zlecenie czy o pracę?

   

  Dlaczego programiści preferują B2B?

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Lysolus

  @rammiro Głównie dlatego, że zarabiając już powiedzmy 10k brutto to się opłaca. Nawet bardzo. A pracodawcy też czasami dają normalnie urlop 20dni oraz benefity (niekoniecznie takie dobre jak dla ludzi na UOP), więc jak tutaj nie przejść na B2B? ;) Myślę że pieniądze grają tutaj pierwsze skrzypce.

   

  Główne zalety:

  - więcej pieniędzy na rękę porównując taką samą stawkę na UOP

  - można odliczać VAT z zakupionych towarów (oczywiście nie wszystkich, ale głównie sprzęty elektroniczne, paliwo, leasing)

  - sam jesteś sobie szefem :P

   

  Główne wady:

  - nie jest to opcja dla chorowitych (nie opłaca się chorować)

  - mniejsze poczucie stabilności

  - na emeryturę odkłada się najmniejsza stawka (ale kto dzisiaj wierzy w system emerytalny?)

  - odpowiadasz całym swoim majątkiem za ewentualne szkody itp.

  - może jednak być tak, że "pracodawca" nie da żadnego urlopu i wtedy średnio, bo wydasz na wakacje i za urlop nie będzie zapłacone - podwójna strata

   

  Nie wiem jak inni, takie są moje odczucia. Mnie (przyznaje się) skusiły pieniądze. I może nie było aż takiej kolosalnej różnicy finansowej pomiędzy UOP a B2B, ale za to mogę odliczać VAT na firmę i jeśli dobrze się to rozegra, to można zarobić dodatkowy tysiąc lub dwa (a może nawet więcej - zależnie od kwoty jaką się zarabia i od wydatków)

  • Piwko! 1

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  rammiro

  @Lysolus dziękuję Ci za wyczerpującą odpowiedź! Zaskoczyłeś mnie zwłaszcza tym urlopem w ramach B2B.

   

  Zalety ponad UoP rozumiem. Jak to się ma do Umowy Zlecenia? Rozumiem, że pisanie kodu na umowę o dzieło nie wchodzi w grę?

   

  Niedawno zatrudniałem programistów do prac redakcyjnych, które zwykle rozlicza się na umowę o dzieło (gdzie 50% to koszt uzyskania przychodu, więc efektywna stawka podatku dochodowego to 9%) i nie rozumiałem, dlaczego preferują B2B ponad UoD.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Seiko
  Napisano (edytowane)

  Umowa o pracę

  Umowa o pracę to najbardziej popularna, a także uważana za najbardziej stabilną forma zatrudnienia. Jest regulowana przez Kodeks pracy, dzięki czemu gwarantuje pracownikowi szereg uprawnień socjalnych(takich jak m.in. płatny urlop, płatne zwolnienie lekarskie, urlopy wychowawcze itp.), minimalizuje jego odpowiedzialność za ewentualne nieumyślnie wyrządzone szkody, a także przerzuca całą odpowiedzialność przedsięwzięcia gospodarczego na pracodawcę.

  Jej najistotniejszym aspektem jest zobowiązanie ze strony pracownika i pracodawcy do pokrywania kosztów pełnych składek ZUS, a także rozliczenia podatku od dochodów. Zwolennicy umowy o pracę uważają, że takie rozwiązanie jest po prostu najbardziej korzystne — wszelkie formalności są jasno określone, praca jest stosunkowo stabilna i (teoretycznie) nie ma możliwości zabierania jej do domu.

  Przeciwnicy tej formy zatrudnienia twierdzą, że jest ona mało elastyczna i nie pasuje do dzisiejszych realiów. W umowie tej obowiązuje bowiem m.in. ustawowa regulacja czasu pracy, która nie do końca pasuje chociażby reprezentantom takiej branży jak IT. Skutkiem przekroczenia norm czasu pracy — nawet za zgodą pracownika — może być kara (w wysokości nawet do 30 tys. zł) nałożona przez Państwową Inspekcję Pracy.

  Kolejnym minusem może być stosunkowo niższa płaca “na rękę” niż chociażby przy umowie B2B. W przypadku umowy o pracę, pracownik nie ma wyboru formy opodatkowania i jest zdany na rozliczenia z progresywnym podatkiem zależnym od wysokości dochodów (czyli: przy większym wynagrodzeniu, płaci większe podatki). Co więcej, część składek opłacanych jest przez pracownika, a część przez pracodawcę, dlatego kwota brutto widoczna na umowie nie jest pełnym kosztem zatrudnienia, jaki ponosi pracodawca (któremu taki rodzaj umowy najmniej się opłaca). Z tego powodu, oferowane przez niego wynagrodzenie netto przy umowie o pracę jest sporo niższe niż w przypadku innych form zatrudnienia.

   

   

  Takie coś znalazłem :P

   

   

  B2B (Business to Business)

  B2B, czyli Business-to-Business to coraz bardziej popularna forma zatrudnienia. Jej pierwsza i zasadnicza cecha to fakt, że — jak sama nazwa wskazuje — jest to umowa typu firma-firma (w przeciwieństwie do umowy o pracę, gdzie mamy do czynienia z umową pracodawca-pracownik). Oznacza to, że firma zlecająca nie powinna decydować o czasie pracy zleceniobiorcy oraz o możliwości wzięcia przez niego urlopu.

  B2B jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem przede wszystkim dla pracodawcy (umowa jest wliczana w koszt, VAT jest po stronie pracownika), ale także dla pracownika (więcej pieniędzy w kieszeni — koszty to ZUS, podatek dochodowy oraz często księgowość). Dużą korzyścią dla pracownika jest tu także możliwość zaoszczędzenia na podatku, dzięki możliwości wliczenia firmowych wydatków w koszty uzyskania przychodu.

  Co więcej, przy tego typu umowie, zleceniobiorca ma pełną dowolność ustalania ram czasowych pracy. Pracownik sam decyduje, ile i dla kogo pracuje, a także jakie składki opłaca.

  Jakie są zatem wady tej umowy? Otóż w przypadku B2B, jeżeli nie pracujesz — nie zarabiasz. Nie ma tu płatnych urlopów, zwolnień lekarskich czy urlopów wychowawczych, tak jak w przypadku umowy o pracę.

  Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że osoba prowadząca własną działalność gospodarczą ponosi pełną odpowiedzialność majątkową za działania swojej firmy, czyli — jeśli zleceniodawca nie zdoła spłacić usługi wykonanej przez zleceniobiorcę, zleceniobiorca i tak musi pokryć wszelkie koszty związane ze swoją działalnością.

   

   

  Programiści w większości to młodzież która nie dba o resztę, dla nich liczy się szybka i duża kasa. Problem się robi dopiero gdy człowiek jest starszy i ma nic a nie emeryture. Niby nie ma być, niby ZUS upadnie. A może co innego powstanie? Nie jesteśmy tego w stanie przypuszczać. Czas pokaże czy umowy B2B okażą się dobrym czy złym rozwiązaniem. 

  dodana zawartość

  @rammiro

  I tu coś jeszcze masz :) 

  https://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-oszczedzac-na-samozatrudnieniu

  Edytowane przez Seiko

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  mmaciejow
  Napisano (edytowane)

  Dziś ZUS ma problemy i myślicie, że w przyszłości ZUS będzie miał kasę. Będzie taki dzień w którym premier wyjdzie na mównicę i powie, że nie ma pieniędzy na emerytury, radźcie sobie sami....

  A tak poważniej, to B2B bardziej się opłaca ponieważ więcej kasy dla zleceniobiorcy, a jeśli masz spółkę to jeszcze bardziej korzystniej wychodzi z podatkami i nawet z ZUSsem. Więc zamiast dawać do ZUS i odebrać z ZUS w przyszłości to lepiej wychodzi odkładać samemu na tą emeryturę. 

  Edytowane przez mmaciejow

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  @Seiko co do zwolnień to nic nie stoi na przeszkodzie samemu odprowadzać składki chorobowe (nie mylić ze zdrowotnymi)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  W przypadku pracy programisty umowa B2B to bardzo korzystne rozwiązanie.

  Ma ono jednak swoje wady. Oczywiście kwestia finansowa i wynagrodzenie netto z pewnością jest kluczowe.

  Ale jeśli jesteś kobietą i planujesz ciążę to lepiej być na etacie :)

  O blaskach i cieniach B2B można przeczytać tutaj:

  https://www.finansowysilacz.pl/umowa-b2b-czy-umowa-o-prace/

  Bardzo dobry artykuł opisujący dokładnie całe zagadnienie ;)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Wydaje mi się, że B2B to wciąż jeden z najbardziej zyskownych rynków dla programistów - wciąż słyszę historie firm zajmujących się projektowaniem stron internetowych, które tworzą okropne produkty, ale wciąż zarabiają dużo pieniędzy ... Mimo to istnieje szansa na współpracę z dużymi dobrymi firmami, takimi jak IBM, Myślę, że - podpisują także umowy z firmami handlowymi, takimi jak Instaforex Ildara Sharipova, na przykład: https://www.ibm.com/downloads/cas/XREP2YPQ (dowód)

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

  Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

  Zarejestruj nowe konto

  Załóż nowe konto. To bardzo proste!

  Zarejestruj się

  Zaloguj się

  Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

  Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x