Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego powinienem użyć Kotlina w swoim nowym projekcie? Chciałbym spróbować coś w nim napisać, ale nie jestem przekonany :( Dlaczego Google dało mu oficjalne wsparcie?

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    tizen

Według mnie Kotlin ma przed sobą świetlaną przyszłość,  jak niewiele języków jest uniwersalny.
    Jeśli planujesz pracę w środowisku JVM, to wg mnie Kotlin jest ciekawszym rozwiązaniem niż Java, Scala.

Kompiluje się do kodu maszynowego.

Wspiera go Google, JetBrains.

Działa po stronie przeglądarki Kotlin.js.

Pisząc w Kotlinie korzystasz z klas Javowych.

Mniej kodu niż w Javie, co przekłada się na mniejszy codebase i mniej błędów.

Brak nulla, główna imo zaleta to koncept optionali, który jest w wielu językach. W skrócie - mniej nullpointerexceptionow - mniej crashy.

• Piwko! 1
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kotlin to jeden z 2 oficjalnie wspieranych języków do pisanie na platformę android. W porównaniu do Javy piszesz mniejszą ilość kodu - nie chodzi tu o kod związany z logiką aplikacji, ale o głupie gettery czy settery, które tutaj dostajesz za free. Kolejnym plusem jest "null safety" czyli coś co pomaga szczególnie na początku popełniać mniej głupich błędów. Nic nie tracisz a tylko zyskujesz, a mając na uwadze fakt, że na stronie Kotlina znajduje się sekcja "Native" możesz zyskać naprawdę wiele ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mmaciejow

A ja dodam tak, że Google dodało kotlina do Android ponieważ ma "konflikt" z Oracle więc musiało się jakoś zabezpieczyć. Java też trochę wolno się rozwija (ma to się zmienić w przyszłości) więc G jakoś musi się zabezpieczyć. I może być tak, że Google porzuci w pewnym momencie jave, ale to daleka przyszłość.

PS:. To jest oczywiście moja opinia i wnioski wyciągnięte z tego co się dzieje w środowisku Android.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadzam się z @mmaciejow . Warto zauważyć także, że Google pracuje nad nowym systemem operacyjnym i wydaje się być to cichym potwierdzeniem tego czego nikt nie chce powiedzieć głośno ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    b3stia

@Coders Lab co do nowego systemu od Googla (Fuchsia) z aktualnych przecieków wynika że wspiera języki: Dart, GO, c/c++, Swift(tak SWIFT?!). Jednak brakuje informacji o Kotlinie co wydaje mi się dziwne. Jednak w 2019 zobaczymy:)  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@b3stia gdzieś widziałem informacje mówiącą, że wsparcie będzie ;) pytanie w czym będzie się dało pisać, a pytanie w czym będzie warto pisać :D czekam z niecierpliwością na otwarte testy tego systemu - zakładam, że takowe się pojawią :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mmaciejow

Java wszędzie się wepcha :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@mmaciejow jeśli chciałbym się zacząć uczyć czegoś nowego, tj. jakiegoś języka to co byś mi polecił?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mmaciejow

@LookBad nie umiem Ci na to wprost odpowiedzieć, bo nie wiem w którym kierunku chcesz się rozwijać. Jeśli chcesz rozwijać się w aplikacjach mobilnych to kothlin/swift - w zalerzności która platforma Android czy IOS. Możesz też popatrzyć na Flutter - dobrze zaczął, ale jak dla mnie to wczesny projekt, aby ocenić jego przyszłość w 99%. 

Inny ciekawy język to python - dla raspberry pi/linux/itp.

Java - multi kombajn dla wielu platform. 

C#/.Net - windows

itd. 

Ja uczyłem się hobbistycznie i dla własnej potrzeby, jeżeli coś potrzebowałem to szukałem w necie informacji czy dana aplikacja/narzędzie istnieje jeśli tak to czy spełnia moje wymagania. Jeśli nie to szukałem odpowiedzi w jaki sposób to najlepiej zrobić. Jeśli wiedziałem w jakim języku to najszybciej i wydajnie zrobię to robiłem taką rzecz. Na przykład tak zrobiłem serwer do podcastów z yt. https://myenv.net/wlasny-serwer-podcast/ narzędzie nie idealne, ale sprawdza się. Planuje go przebudować na coś bardziej wydajnego. A do tego czasu spełnia swoją rolę.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi