Skocz do zawartości
_tommy_

tutorial Przenoszenie aplikacji na pamięć zewnętrzną czyli działająca metoda na oszczędzanie pamięci wewnętrznej naszego telefonu.

Rekomendowane odpowiedzi

_tommy_
    Napisano (edytowane)

Przenoszenie aplikacji na pamięć zewnętrzną.

Metoda sprawdzona, najprawdopodobniej działająca na innych urzadzeniach

Platforma testowa:

Telefon: Sony Xperia M4 Aqua z odblokowanym bootloaderem (odblokowany BL nie jest konieczny)

System: Concept-ify v3 oparty na stocku 6.0.1 z uprawnieniami root (root wymagany)

Karta pamięci: GoodRam 32 GB class10 (wymagana karta class10 lub szybsza)

Do pracy będzie potrzebne:

1. komputer z czytnikiem kart micro sd / kart sd i przejściówka na micro / czytnik kart pamięci na USB

2. kartę pamięci, minimum class10 lub wyżej, przynajmniej 16 GB

3. program MiniTool Partition Wizard Free

https://www.dobreprogramy.pl/MiniTool-Partition-Wizard-Free,Program,Windows,15710.html

4. aplikacja Link2SD, najlepiej w wersji Pro (koszt 8 zł)

5. kilka zainstalowanych aplikacji aby nie zawalać od razu całej pamięci urządzenia

6. spokój, herbata bądź piwo ;)

Zaczynamy ;)

1. ściagnij i zainstaluj MiniTool Partition Wizard Free

2. podepnij kartę pamięci do komputera i uruchom MiniTool Partition

3. na liście dysków znajdź swoją kartę, kliknij PPM i wybierz Delete

4. ponownie, PPM -> Create,

- wpisz dowolną nazwę w Partition Label

- w Create As ustaw partycję jako Primary

- w File System ustaw system plików na FAT32

- poniżej – Partition Size wpisz dowolna wartość, najlepiej taką jaka posiada Twoje urządzenie

(podobnie jak w przypadku adoptowania karty jako pamięć wewnętrzną podaj wartość poniżej faktycznej pojemności dysku wewnętrznęgo)

5. Potwierdź klikając OK.

Teraz utwórz z pozostałej pojemności karty partycję Ext4:

6. PPM -> Create

- wpisz dowolną nazwę w Partition Label

- w Create As ustaw partycję jako Primary

- w File System ustaw system plików na Ext4

- nie zmieniaj żadnych innych wartości – tworzysz tylko partycję z pozostałej pojemności

7. Jeśli jesteś pewny swoich ustawień kliknij APPLY w lewym górnym rogu programu – zacznie się tworzenie partycji wg planu

Teraz możesz zrobić sobie herbatę, w międzyczasie instalując Link2SD na telefonie ;)

Po skończonej pracy włóż kartę do telefonu - pamiętaj - rób to zawsze na wyłączonym urzadzeniu.

1. jeśli zainstalowałeś Link2SD – uruchom aplikację

2. w prawym górnym rogu będzie taki trójkąt

image.png.5c0b92e297267c90a0ed0692f62a2d7c.png

Klikasz i wybierasz Użytkownika

3. kolejna ikonka 

image.png.70d598c48779b603aa07fe718b46937c.png

Klikasz i wybierasz wg uznania - ja wybieram zawsze Nazwa aby alfabetycznie sortować aplikacje

4. wybierasz jedną z zainstalowanych aplikacji i klikasz Przenieś (Link2SD)

5. Zaznaczasz wszystkie możliwe opcje i dajesz OK

6. robisz tak z pozostałymi

7. wykonujesz restart systemu i sprawdzasz czy działają – wyjścia nie ma, powinno wszystko  ładnie uruchamiać się.

Aplikacje przenoszone przy pomocy tej aplikacji znajda się na partycji Ext4. Stan pamięci możemy sprawdzić w aplikacji klikając

image.png.fd38d355f18ded7a5a9fe971e89e8385.png

a następnie Stan pamięci

Tyle ;)

Edytowane przez _tommy_
    Drobna korekta postu.
    • Piwko! 1
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam pytanie, obecnie korzystam z "adopted" (metody zaczerpniętej z xda) utworzonej przez adb i niby część instalowanych aplikacji i danych instaluje się na tej pamięci lecz przenoszenie aplikacji, które już są w pamięci wewnętrznej przez np. link2sd nie jest mozliwe. Czy ten sposób jest lepszy od tej metody ?  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    _tommy_

U mnie działa. Co prawda nie każda aplikacja może być na pamięci zewnętrznej ale powiem tyle, że mam ok 50 aplikacji I dalej ponad 1 GB wolnego miejsca na telefonie.

Wysłane z mojego Xperia M2 przy użyciu Tapatalka

• Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

Link2sd jest w stanie przenieść każdą aplikację, nie każda poprawnie działa po przeniesieniu.

Przewaga L2sd - nie szyfruje w przeciwieństwie do adopted i dzięki temu nie spowalnia działania systemu.

Do przenoszenia apek na adopted można używać appmgr III.

@Meega33

• Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W tej aplikacji miałem do przeniesienia tylko kilka pozycji w sumie były już dawno przeniesione systemowym narzędziem . Rozumiem, ze prawie wszystkich systemowych aplikacji nie da się przenieść, ale przynajmniej część takich jak chrome czy yt 

10 godzin temu, _tommy_ napisał:

U mnie działa. Co prawda nie każda aplikacja może być na pamięci zewnętrznej ale powiem tyle, że mam ok 50 aplikacji I dalej ponad 1 GB wolnego miejsca na telefonie.

Wysłane z mojego Xperia M2 przy użyciu Tapatalka

Przenosiłeś też systemowe ? U mnie wygląda to tak że tak jak wcześniej wspomniałem niektóre apki instalują się tam gdzie powinny jak i również część danych z innych aplikacji ląduje na niej 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    _tommy_
    W dniu 20.05.2018 o 07:31, Meega33 napisał:

Przenosiłeś też systemowe ?

Tą metodą? Niektóre przenosiłem, jednak nie ruszam systemowych bo nie wiem na ile są wrażliwe na przeniesienie, czy będą później działały po restarcie.

Miejsce się kurczy - obecnie ok 900 MB zostało. Tragedii nie ma ale czterech liter nie urywa ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zanim "podzielę" kartę programem MiniTool Partition Wizard Free, dopytam się o jedną rzecz, która w sumie nie wiem na ile jest istotna, a męczy mnie:)

Pojemność mojej karty to 32GB. Mam utworzyć pierwszą partycję, jak _tommy_ napisałeś, najlepiej o wielkości takiej, jaką posiada moje urządzenie. W moim przypadku to będzie 8GB. Z pozostałej pojemności karty tworzę partycję w systemie plików Ext4, na której znajdą się przenoszone aplikacje. Wszystko jest jasne.

I teraz moje pytanie, dla wielu z Was pewnie głupie, ale wybaczcie proszę. Telefon z systemem Android posiadam od kilku dni:)

W jaki sposób będę widział te dwie partycje w telefonie? Chodzi mi o zapis na karcie różnych danych (zdjęcia, muzyka, inne). Czy mogę je zapisywać na obydwóch partycjach? Czy rozmiar tej pierwszej partycji jest bardzo istotny? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

1wsza będzie widoczna tak jak teraz cała, 2ga będzie w data/sdext2.

32 możesz podzielić ½/½ lub ⅔/⅓ - zależy ile planujesz dużych aplikacji. Jeśli nie masz płatnej wersji L2sd to nawet ¾/¼.

Edytowane przez dzidexx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    _tommy_

Przy dzieleniu karty byłbym ostrożny i nie przydzielał większej ilości na aplikacje niż faktycznie pamięć wewnętrzna urządzenia. Dlaczego? Aby w późniejszym czasie nie okazało się, że będą sypały się błędy. W moim przypadku przydzieliłem na samym początku 10 GB i było w miarę ok, nie mniej po jakimś czasie nie mogłem przenieść już nic a sama partycja była niedostępna. Mówię tu o przypadku mojego telefonu, nie wiem jak to może wyglądać na innych modelach. Z racji tego co sam wyczytałem i sam zrobiłem nie przydzielałbym większej ilości miejsca niż ta jaką posiada urządzenie, w celach bezpieczeństwa. Oczywiście możesz sobie podzielić kartę dowolnie, nie mniej nie wiem jak będzie to działać.
    Co do Link2sd, proponowałbym zakupić sobie aplikację, nie jest to majątek za to w przyszłości na innym telefonie może się przydać.

Edytowane przez _tommy_
    korekta wpisu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx
    15 minut temu, _tommy_ napisał:

W moim przypadku

Zdaje się, że ty robiłeś "adopted storage" a nie 2gą partycję dla Link2sd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi