Skocz do zawartości
LookBad

Jaki Wzorzec projektowy wybrać dla aplikacji android

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć! Dopiero zaczynam przygodę z programowaniem :) czy ktoś mógłby mi powiedzieć jaki wzorzec projektowy najlepiej zastosować w androidzie?

Edytowane przez mmaciejow
    poprawa tematu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mmaciejow

@LookBad o zaleczy od projektu. Jeżeli chcesz tylko wyświetlić jedną aktywność z informacja to nie widzę sensu tworzenia wzorca. Jeśli nie masz doświadczenia z wzorcami zacznij od MVP. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma jednego najlepszego wzorca. Z wzorcami jest jak z pieczeniem ciasta przez babcie - dostaniesz przepis, ale ciasto nigdy nie wyjdzie odrazu tak dobre jak u niej. Trzeba nabrać doświadczenia. Niemniej jednak możesz zapoznać się z MVP i MVVM :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    giaur500
    W dniu 20.05.2018 o 09:05, mmaciejow napisał:

@LookBad o zaleczy od projektu. Jeżeli chcesz tylko wyświetlić jedną aktywność z informacja to nie widzę sensu tworzenia wzorca. Jeśli nie masz doświadczenia z wzorcami zacznij od MVP. 

Czemu MVP? MVVM lepiej się sprawdza. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mmaciejow

@giaur500  może i tak, ale dla osoby początkującej według mnie lepiej zrobić MVP  potem MVVM. Oczywiście to zależy od programisty i projektu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@giaur500 używasz wzorca na ślepo bo go znasz, czy dlatego że Twoim zdaniem dobrze sprawdzi się w danym projekcie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    giaur500

Moim zdaniem w ogóle MVVM lepiej się sprawdza w Androidzie, ale to tylko moje zdanie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    giaur500

Czasem w ogóle nie warto stosować na siłę żadnych wzorców, bo dla małych projektów to więcej zachodu niż to wszystko warte. Za to jedno mi przeszkadza, Google domyślnie nie wspiera ani nie promuje MVVM ani MVC, mam na myśli chociażby szablon nowego projektu, czy kod generowany przy dodawaniu Activity, Fragmentu czy Service. Jak chcesz inną architekturę, to kopiesz się koniem trochę, bo musisz wiecznie sam wszystko przestawiać, a każdy robi to inaczej i korzysta z innych bibliotek. Google chyba powoli stara się ogarnąć ten chaos, jest DataBinding, Architecture Components (Room, LiveData), ale ciągle szablony z Android studio wypluwają kupę - a szkoda, bo start by był łatwiejszy, gdyby wygenerowany czysty projekt od razu z tego korzystał

Edytowane przez giaur500
    • Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@giaur500 dokładnie! Jakbyś czytał mi w myślach ;) Już się obawiałem, że należysz do patternwarriors i zawsze koniecznie chcesz upchnąć gdzieś jakiś wzorzec ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi