Skocz do zawartości
Gwozdek

Honor 10. Bateria - statystyki, dyskusja.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z baterią, ale w drugą stronę. Kiedyś telefon lądował szybko do 90% i potem mocno zwalniał, co jest akurat przy szybkim ładowaniu oczywiste. Ostatnio zauważyłem że telefon ładuje się szybko do około 75-80% i mocno zwalnia. Zastanawia mnie czy jest to wina nowego oprogramowania, być może zużycia jakiegoś elementu. Jak to u Was wygląda? Jaka może być przyczyna tego problemu?

Wysłane z mojego COL-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    HONOR

Mamy dla Was kilka ciekawostek i porad związanych z ładowaniem i eksploatacją baterii :)

1. Formatowanie baterii i efekt 'pamięci':

image.png.ff7bb2a7d7efbd86c24b0b03466fe21c.png

Kiedyś panowało przekonanie, że nową baterię najlepiej jest całkowicie rozładować, a potem do końca naładować. Według wielu osób, taki zabieg gwarantował dobrą pracę akumulatora. To mogło być skuteczne przy bateriach NiMH lub NiCd. W Lii-Ion jest zbyteczne i w niczym nie pomaga.
    Nie obawiajcie się również całkowitego rozładowania. Jeśli nie będzie się to często powtarzać, bateria nie ucierpi

2. Korzystanie z telefonu tylko po naładowaniu baterii do pełna:

To kolejny z mitów, który się nie sprawdza. Według agencji Green Batteries, obecnie produkowane baterie działają najlepiej w przedziale 40-80% naładowania.
    Przy zakupie nowego urządzenia zwróćcie uwagę na stan naładowania. Jeśli wynosi on poniżej 40% jest szansa, że urządzenie długo zalegało na półce i bateria jest już stara oraz nie tak wydajna, jak w zupełnie nowym modelu.

3. Ładowanie smartfona przez całą noc:

image.png.72263f5641533ef42d8986dfabf45b83.png

Dzisiejsze telefony można bezpiecznie ładować całą noc. Jest to niewątpliwie jeden z najczęściej popełnianych scenariuszy. Dlatego też w obecnie produkowanych modelach są odpowiednie zabezpieczenia, które zaprzestają ładować baterię, gdy ta osiągnie 100% swojej pojemności.
    Mimo wszystko jednak zalecamy utrzymywanie poziomu naładowaniu od 40 do 80% przez większość czasu pracy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Mamy dla Was kilka ciekawostek i porad związanych z ładowaniem i eksploatacją baterii
    1. Formatowanie baterii i efekt 'pamięci':

image.png.ff7bb2a7d7efbd86c24b0b03466fe21c.png

Kiedyś panowało przekonanie, że nową baterię najlepiej jest całkowicie rozładować, a potem do końca naładować. Według wielu osób, taki zabieg gwarantował dobrą pracę akumulatora. To mogło być skuteczne przy bateriach NiMH lub NiCd. W Lii-Ion jest zbyteczne i w niczym nie pomaga.
    Nie obawiajcie się również całkowitego rozładowania. Jeśli nie będzie się to często powtarzać, bateria nie ucierpi
    2. Korzystanie z telefonu tylko po naładowaniu baterii do pełna:
    To kolejny z mitów, który się nie sprawdza. Według agencji Green Batteries, obecnie produkowane baterie działają najlepiej w przedziale 40-80% naładowania.
    Przy zakupie nowego urządzenia zwróćcie uwagę na stan naładowania. Jeśli wynosi on poniżej 40% jest szansa, że urządzenie długo zalegało na półce i bateria jest już stara oraz nie tak wydajna, jak w zupełnie nowym modelu.
    3. Ładowanie smartfona przez całą noc:

image.png.72263f5641533ef42d8986dfabf45b83.png

Dzisiejsze telefony można bezpiecznie ładować całą noc. Jest to niewątpliwie jeden z najczęściej popełnianych scenariuszy. Dlatego też w obecnie produkowanych modelach są odpowiednie zabezpieczenia, które zaprzestają ładować baterię, gdy ta osiągnie 100% swojej pojemności.
    Mimo wszystko jednak zalecamy utrzymywanie poziomu naładowaniu od 40 do 80% przez większość czasu pracy.
    A znacie jakieś rozwiązanie mojego problemu? Bo według mnie przyczyny mogą być 2 albo jest to spowodowane nową aktualizacją. Albo tym że jeździłem trochę po Polsce i używałem ładowarki samochodowej przez co telefon w jakiś sposób "zwariował" i teraz pod koniec bierze mniejszy prąd niż powinien. Od razu mówię, że format telefonu raczej nie wchodzi w grę i wolę już mieć nie w pełni funkcjonalny telefon.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    HONOR

Sprawdzimy w centrali czy nie napłynęły tego typu zgłoszenia odnośnie ostatnich aktualizacji.

Jeśli zaś chodzi o ładowanie, to zalecamy korzystanie tylko z oryginalnych akcesoriów Honor. Poza tym, niemożliwe jest postawienie rzetelnej diagnozy bez przeprowadzenia odpowiednich testów. Jeżeli masz możliwość, odwiedź jeden z naszych autoryzowanych serwisów. Listę dostępnych znajdziesz na: https://consumer.huawei.com/pl/support/service-center/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gwozdek

@Matrix3004 Ile ładuje się Twój telefon? Mój wczoraj trochę ponad półtorej godziny. Tak gdzieś do 60% korzystałem z telefonu, stąd te drobne wahania.

Ale rzeczywiście zwolnił po osiągnięciu 90%, ale to raczej jest normalne.

Screenshot_20190920_125020_com.gsamlabs.bbm.pro.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    @Matrix3004 Ile ładuje się Twój telefon? Mój wczoraj trochę ponad półtorej godziny. Tak gdzieś do 60% korzystałem z telefonu, stąd te drobne wahania.
    Ale rzeczywiście zwolnił po osiągnięciu 90%, ale to raczej jest normalne.
    Screenshot_20190920_125020_com.gsamlabs_bbm_pro.thumb.jpg.b874501c7671e1b04680ea6fedbbff3a.jpg
    Co to za aplikacja? Wymaga root?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gwozdek

GSam Battery Monitor. Nie wymaga roota. Ale warto nadać dodatkowe uprawnienia przez adb dla bardziej kompleksowego wglądu do statystyk. W apce będzie instrukcja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozwiązaniem okazało się przemęczenie ponad 2 godziny i naldowanie baterii do pełna (do napisu naładowana). Od tego zabiegu bateria ładowana jest szybko do około 90%, czyli tak jak była zawsze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gwozdek

No, co jak co, ale super ładowanie robi robotę. Nie wyobrażam sobie, bym miał wrócić do telefonu bez tak szybkiego ładowania, jak ma Honor.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    HONOR

1.png.d7312d805cf156452c5f19c1a9a79f64.png

Chcielibyśmy jeszcze powrócić do tematu nocnego ładowania smartfonów. Wiele osób jest przekonanych, że jest to zdecydowanie szkodliwe dla baterii - ogniwo jest 'przeładowywane' lub cykle ładowania są rozpoczynane na nowo cały czas. W rzeczywistości sprawa ma się nieco inaczej.

Dzisiejsze baterie są produkowane przy użyciu litu. Kiedyś stosowano do tego nikiel, ale miało to miejsce bardzo dawno temu. Pierwiastek ten wyszedł z powszechnego użycia przy produkcji baterii do smartfonów. Niklowe baterie znane są ze swojego 'efektu pamięci'. Jeśli nie były one ładowane do pełna, 'zapominały' swoją rzeczywistą maksymalna pojemność, w związku z czym ich wydajność spadała. Baterii litowo-jonowych to nie tyczy. Oprócz tego, niewątpliwą ich zaletą jest możliwość zachowania niewielkich rozmiarów przy dużych pojemnościach, dzięki czemu idealnie sprawdzają się, jako źródła zasilania w urządzeniach przenośnych. Jedną z poważniejszych ich wad, to wrażliwość na temperatury. Dlatego starajcie się nie narażać ich na skrajnie niskie i wysokie wartości.

2.thumb.jpg.bc263c478de6a52ec7f6bc6e6da64133.jpg

Jeżeli chodzi o ładowanie przez całą noc, jest to całkowicie bezpieczne dla telefonu (pomijając czynniki niezależne od telefonu i ładowarki). Dzisiejsze smartfony nie bez powodu są smart. Systemy zabezpieczeń doskonale wiedzą, kiedy ładowanie się zaczyna i kończy. Gdy telefon jest podłączony do gniazdka przez ładowarkę, czerpie energię właśnie przez nią, a nie baterię. Dzięki temu ta odpoczywa, nie nagrzewa się szczególnie i nie jest nadmiernie ładowana.

3.thumb.png.832b4944418bb2eb0a66bee5894ca805.png

Jak już wspominane było wcześniej - wystrzegajcie się dużych wahań temperatur. Nie zostawiajcie swoich smartfonów na mrozie, ani na pełnym słońcu. Zdecydowanie zalecamy zaprzestania intensywnej pracy na smartfonie podczas ładowania. Choć bateria nie jest wówczas używana, przy ładowaniu wydziela się pewna ilość ciepła. W tym samym czasie, procesor pracujący na pełnych obrotach również podnosi swoja temperaturę. Takie połączenie może mieć już poważniejsze konsekwencje w postaci obniżenia wydajności baterii; krótszego czasu pracy, braku możliwości naładowania do pełna lub drastycznego spadku poziomu naładowania w krótkim czasie.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi