Skocz do zawartości
LookBad

Jak stworzyć Kółko i krzyżyk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Dopiero zaczynam z androidem i postanowiłem, że poznam go przez napisanie prostej gierki typu kółko i krzyżyk. Wstępną koncepcję już mam, pytanie tylko czy ktoś mógłby przybliżyć mi najważniejsze rzeczy na jakie powinienem zwrócić uwagę zaczynają pisać aplikację? Chciałbym to napisać w Kotlinie bo słyszałem, że wypiera Jave i że Java umiera - czy faktycznie tak jest? 

Edytowane przez mmaciejow
    poprawa tematu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Taran20

Na Twoim miejscu zaczął bym od Javy i dopiero po jej dobrym opanowaniu przerzucił się na Kotlina.

Co do pomysłu napisania gry w stylu kółko i krzyżyk, to jest dobry pomysł, ale żeby napisać ją to musisz znać bardzo dobrze podstawy programowania i OOP.

Więc jeżeli chodzi o początek, to zaczął bym zabawę ze zmiennymi, polami, nauki modyfikatorów dostępu i rodzaju danych oraz operacji na nich. Osobiście moją pierwszą aplikacją był kalkulator BMI czyli w sumie kod oparty na podstawach.

W internecie jest wiele darmowych kursów, z których możesz chłonąć wiedzę. Baw się kodem, pisz, próbuj, inaczej się nie nauczysz ;)

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@LookBad gdzie słyszałeś, że Java umiera? Zgodzę się, że zwolniła trochę tempo ale nie umiera ;) Fajny pomysł na początek znajomości z androidem, sądzę że pozwoli Ci się wiele nauczyć jeśli podejdziesz do tego na poważnie, a nie wrzucisz 9 Buttonów obok siebie i tyle w temacie :P Jeśli będziesz potrzebował pomocy to pisz do mnie śmiało, chętnie pomogę!

Odpowiadając na Twoje pierwsze pytanie: ogarnij dobrze life-cycle, to podstawa podstaw. Prócz tego chyba nie mam jakiś specjalnych rad, trzymaj się ogólnych zasad programowania, takich które wszędzie spotykasz ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Coders Lab szczerze to właśnie myślałem o kilku buttonach obok siebie i tyle w zasadzie, to złe rozwiązanie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    3 minuty temu, LookBad napisał:

@Coders Lab szczerze to właśnie myślałem o kilku buttonach obok siebie i tyle w zasadzie, to złe rozwiązanie?

Też bym tak zrobił na początku ;D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@LookBad no jak dla mnie to bez sensu (nie miej mi tutaj tego stwierdzenia za złe) - jest to bardzo nieprofesjonalne i nic się przy tym podejściu nie nauczysz :P 

dodana zawartość

@marcin06 a czy teraz byś także tak zrobił? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Teraz, Coders Lab napisał:

@LookBad no jak dla mnie to bez sensu (nie miej mi tutaj tego stwierdzenia za złe) - jest to bardzo nieprofesjonalne i nic się przy tym podejściu nie nauczysz :P 

Jak to nie, a dodawanie buttonów, jakichś listenerów ;D przecież potem wystarczy podpiąć do tablicy i zmieniać 1-0-2 (1 z 2 na zmiane, kółko krzyżyk ) zależnie jaki button naciśnięty i za każdym razem szukaniem sąsiadów czy ktoś wygrał 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@marcin06 czyli nie jest ze mną źle skoro ktoś także pomyślał podobnie do mnie :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@marcin06 tego równie dobrze można nauczyć się robiąc Button, po naciśnięciu którego pojawia się w TextView "Ziemia jest płaska" :)

dodana zawartość

Tutaj możemy zrobić coś dużo fajniejszego, dużo więcej się nauczyć ;) własne View, które ma określone stany i nie ciągnie za sobą overheadu jaki mają buttony dla tego rozwiązania :P 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Coders Lab @marcin06 to jak Wy to widzicie? Bo widzę, że oboje macie trochę doświadczenia z androidem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi