Skocz do zawartości
LookBad

Czy Kotlin ma sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio w pracy przeszliśmy burzliwą rozmowę na temat Kotlina i sensu jego nauki. Najstarszy programista powiedział, że nie będziemy z nim pisać projektu w Kotlinie (tj nie zgodzi się na pracę z nami jeśli będziemy pracować w Kotlinie nad tym projektem), ponieważ jego zdaniem powinniśmy doskonalić się w Javie, a nie skupiać na hipsterskim wymyśle Googla, który chciał utrzeć nosa Oracle. Non stop powtarza, że android się za jakiś czas skończy i nie znajdziemy później pracy jak się nie skupimy na Javie... I takim akcentem przejdę do mojego pytania: Czy zgadzacie się z moim kolegą i jeśli jestem między juniorem a midem to powinienem nadal uparcie szkolić się z Javy? Kotlin nie znajdzie szerszego zastosowania? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Początkującemu powiedziałbym, żeby skupił się na Javie - choćby dlatego, że tutków jest pełno wszędzie ;) ale jeśli jesteś "między juniorem a midem" (swoją drogą trochę dziwne określenie, zakładam że jesteś już samodzielnym programistą) to powinieneś zacząć pisać w Kotlinie - zawsze to nowa umiejętność, nowe doświadczenie, "wiesz z czym to się je" :) Ja wierzę w Kotlina (choć w darta bardziej ;) ) i ten język znajdzie szersze zastosowanie moim zdaniem i to już w niedalekiej przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    b3stia

Dodam jeszcze że Kotlin nauczy Cię programowania funkcyjnego a języki funkcujne to przyszłość, dzięki temu zmiana języka na jakikolwiek będzie dużo łatwiejsza bo jedyne co to będziesz musiał nauczyć się nowej składni ewentualnie frameworku. Co więcej większość nowych bibliotek jest pisana w Kotlinie nieraz z pominięciem Javy także aby zrozumieć działanie Libki będzie potrzebna znajomość Kotlina. Dodam od siebie że na rynku pracy Mobilnym znajomośc Kotlina jest coraz bardziej potrzebna także jeśli w przyszłości zamierzasz zmienić pracodawcę warto uczyć się Kotlina choćby we własnym zakresie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kotlin jest super. Nie słuchaj tego co inni Ci pieprzą, tylko skup się na tym czego Ty chcesz i na tym w którą stronę chciałbyś iść.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    b3stia

@PseudoPoliglota to też pseudoProgramista? My nie "pieprzymy" a dajemy rady w oparciu o nasze doświadczenie w branży. Każdy dał jakąś argumentacje swojej opinii, i nasze wypowiedzi były skierowane do osoby chcącej coś osiągnąć jako Android Developer (jako zawód) nie jako zabawa i pisanie aplikacji która wydaje dzwięki pierdów. 

• Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@b3stia czy ja Cię w jakiś sposób obraziłem ziomek, że masz problem? Niech młody idzie swoją drogą, jeśli będzie słuchał non stop innych to nic nie osiągnie! 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    ris

Ostatnie 3 projekty jakie przeglądałem na GitHub w całości napisane były w kotlinie. Jeden z nich to nowa przeglądarka od Mozilli. Google już postawiło na Kotlina. Projekt dla Androida można pisać równocześnie w obu językach, więc spór w firmie nie ma sensu. Co do samej Javy jako język raczej jest w odwrocie od wielu lat.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mmaciejow

Java powoli nadrabia zaległości. Ja bym jej nie skreślał. Patrząc z punktu aplikacji na androida to java jest sporo do tyłu i tak może zostać długp. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadzam się  @mmaciejow. Kotlin to bardzo młody język, a Java swoje już przeszła i dużo dużych projektów jest w niej napisanych. Jeśli ktoś jest młody i dopiero zaczyna, to pewniejszym językiem jest dla niego nauka Javy :) Kotlin jest nowy i to przyciąga w szczególności ludzi do niego. Musi jeszcze minąć trochę czasu nim ten język wyrobi sobie swoją markę i określi swoją pozycję w środowisku. Podsumowując: jako 2 język - super, jako 1 - zdecydowanie nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja widzę w Kotlinie przyszłość, chociaż mogę być trochę zaślepiony przez to, że podbił moje serce. Ale to co na pewno budzi sympatie do tego języka po przejściu z Javy to ta zwięzła składnia. Do tego Kotlin jest kooperacyjny z Javą, więc można śmiało pisać Kotlin + Java. Według mnie WARTO znać ten język, nauka go, jeśli znasz Javę to kwestia 2 tygodni maksymalnie. Mój znajomy określił Kotlina jako Java ze słodziutkim lukrem składniowym. Ciasto to samo, ale lukier przyciąga podniebienie :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi