Skocz do zawartości
qbus93

Backup partycji /data

Rekomendowane odpowiedzi

qbus93

Poniżej zamieszczam tutorial w jaki sposób można w Wildfire S zrobić sobie backup partycji /data (taki pseudo nandroid backup, skoro na WFS nie ma Clockworka ani zadnego innego recovery).

Pozwoliłem sobie punkty 1-8 skopiować z tutoriala naprawy telefonu po OTA autorstwa usera fredek7 :-). Dzięki!

Przed przystąpieniem do ww czynności telefonu musimy zainstalować SDK

Teraz postępuj według tej instrukcji:

Opis czynności:

1. Pobrane SDK wypakowujemy na dysk C i odpalamy SDK Manager.exe (czekamy chwile aż zaktualizuje biblioteke)

2. Odznaczamy wszystko prócz Android SDK Platform-tools i Google USB Driver package na koniec pobieramy instalujemy zaznaczone dwa pakiety wszystko zrobi się samo automatem

(warto mieć zainstalowanego HTC Sync, który sam w sobie ma sterowniki do naszego WFS, HTC Sync MUSI BYĆ WYŁĄCZONY)

3. Wyłączamy SDK Manager.exe

Kopia zapasowa partycji /data

Wszystkie aplikację muszę być w pamięci telefonu.

1. Ściągasz plik Vivid-Root-3-windows.zip z tego wątku [GUIDE][TOOL]Easily TempRoot Your Vivid (Now for Windows & Linux/Mac) - xda-developers

2. Podłączasz telefon kablem USB do kompa w opcji HTC Sync (po zsynchronizowaniu wyłącz program HTC Sync w obszarze powiadomień) , upewnij się również że masz zaznaczona opcje Debugowania USB (Ustawienia - Aplikacje - Tworzenie)

3. Rozpakuj plik Vivid-Root-3-windows.zip - np. do katalogu z SDK (może to być np. C:\SDK\platform-tools)

4. Klikasz Start - Uruchom wpisujesz cmd i wciskasz Enter. W lini komend przechodzisz do folderu gdzie wypakowałeś Vivid-Root-3-windows.zip - np. C:\SDK\platform-tools.

5. wpisujemy w konsolę polecenia:

adb push zergRush /data/local/tmp/zergRush
    adb shell chmod 777 /data/local/tmp/zergRush
    adb shell

(teraz powinniśmy widzieć $)

6. wpisujemy

Kod:

rm /data/local/tmp/sh
    rm /data/local/tmp/boomsh 
    /data/local/tmp/zergRush

i czekamy, aż skończy działać i zamknie się adb (znowu widzimy znak zachęty windowsa)

7. W wierszu poleceń (cmd) wpisujemy:

adb push busybox /data/local/tmp/busybox
    adb shell chmod 777 /data/local/tmp/busybox
    adb shell

8. Teraz powinniśmy widzieć #

9. Teraz wpisujemy:

cd /
    /data/local/tmp/busybox tar -cvf /sdcard/data.tar /data

10. Wykona się kopia zapasowa całej partycji data do pliku /sdcard/data.tar (przełącznik v w -cvf można pominąć - powoduje on wyświetlenie na ekranie każdego pliku, który się archiwizuje)

Odtworzenie kopii zapasowej /data

Żeby rozpakować takie archiwum (np. po factory reset lub naprawie po OTA):

Punkty 1 do 8 są takie same jak w przypadku tworzenia kopii.

UWAGA! Przed rozpoczęciem procesu odzyskiwania danych upewnijcie się, że plik /sdcard/data.tar się stworzył, nie jest zerowy i w środku ma strukturę taką samą jak /data na urządzeniu (można sprawdzić np. Winzipem)

9.Teraz wpisujemy:

rm -rf /data/app/*
    rm -rf /data/data/*
    rm -rf /data/dalvik-cache/*
    cd /
    /data/local/tmp/busybox tar -xvf /sdcard/data.tar

10. Kopia zapasowa zostanie odtworzona do /data (przełącznik v w -cvf można pominąć - powoduje on wyświetlenie na ekranie każdego pliku, który się odtwarza)

11. Natychmiast po tej operacji należy zrestartować telefon w celu przeładowania ustawień.

Edytowane przez qbus93

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

punkt 9. przy próbie odtworzenia danych wywala błąd

"rm failed for -rf, Read-only file system"

działa tylko ostatni linijka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    golmo

ile czasu sie wykonuje kopia zapasowa? bo u mnie juz z 20 minut leci i nie wiem czy to nie za dlugo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

za pierwszym razem minutka, za drugim więcej ale przerwałem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    golmo

mi również działa tylko ostatnia linijka i dane się nie przywracają, po ostatniej komendzie wyskakuje "tar: short read" i #

coś robię źle?

/edit:

poradziłem sobie, nie wiem czemu ale plik data.tar mial 0kB, dobrze, że zgrałem go wcześniej na dysk, podmieniłem i poszło

dzięki za poradnik :)

Edytowane przez golmo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    qbus93

Zastanawiam się czemu te dwie linijki z "rm" u Was nie działają.

One są po to, żeby wyczyścić zainstalowane aplikacje i dane, które już tam są (żeby nie zostało śmieci po restorze).

Spróbujcie może zastąpić kod z punktu 9 takim:

rm -rf /data/app/*
    rm -rf /data/data/*
    rm -rf /data/dalvik-cache/*
    cd /
    /data/local/tmp/busybox tar -xvf /sdcard/data.tar

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Damie

Może ktoś mi pomóc? Mam zainstalowany program SDK na dysku c o nazwie sdk i mam problem z pkt. 4 otóż gdy juz rozpakowałem ten plik .rar do C:\sdk\platform-tools i wpisuje to do konsoli cmd to wyskakuje takie cos: Nazwa C:\sdk\platform-tools nie jest rozpoznawana jako polecenie...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    qbus93
    Może ktoś mi pomóc? Mam zainstalowany program SDK na dysku c o nazwie sdk i mam problem z pkt. 4 otóż gdy juz rozpakowałem ten plik .rar do C:\sdk\platform-tools i wpisuje to do konsoli cmd to wyskakuje takie cos: Nazwa C:\sdk\platform-tools nie jest rozpoznawana jako polecenie...

Operujemy na komendach dosowych. Przejście do katalogu w command prompcie odbywa się poprzez wydanie polecenia "cd <katalog_do_którego_chcemy_przejść>".

Nie obraź się, ale to są totalne podstawy jeżeli chce się w ogóle myśleć o jakimś bezpiecznym modyfikowaniu telefonu przy uprawnieniach roota czy flashowaniu. Jeżeli masz z tym problem to ja bym na Twoim miejscu nie ryzykował dalszych operacji - trzeba chociaż mieć jakąkolwiek świadomość tego co te polecenia robią.

Akurat w przypadku tej instrukcji "jedyne" co grozi to utrata wszystkich danych, ale i to może być bolesne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Utrata danych nie grozi jak wszystko wykonuje się poprawnie ale jak ktoś chce aby wszystko działo się z prędkością światła to niech da sobie spokój .

Zanim zaczniecie w ogule grzebać w telefonie przez adb poznajcie podstawy systemów komputerowych a nie zadajecie debilne pytania .

Edytowane przez Marurban

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi