Skocz do zawartości
barzant

Wyjaśnienie problemu "zamulania" bezpośrednio po odblokowaniu i częściowe rozwiązanie.

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że problem jest obecny w wielu stockowych ROMach (o ile nie we wszystkich) postanowiłem podzielić się z Wami kilkoma moimi spostrzeżeniami.

Tak więc do rzeczy.

Na pewno większość z Was doświadczyła/doświadcza pewnej niemiłej rzeczy jaką jest potocznie mówiąc "zamułka" systemu/telefonu po odblokowaniu. Czasami po dłuższej bezczynności, czasami po krótszej, wybudzamy naszego ace'a i abstrahując już od opóźnienia załączenia ekranu (android 2.3.x), bezpośrednio po odblokowaniu suwakiem, gdy chcemy szybko coś zrobić, cały interfejs klatkuje, spowalnia, czy właśnie "muli". Czasami klatkowanie można już zauważyć przy odblokowywaniu przesuwając suwak. Po odczekaniu 2-3 sekund nie ruszając niczego, dając telefonowi "złapać oddech" wszystko wraca do normy.

Jednakże ostatnio bawiąc się różnymi launcherami spostrzegłem, że gdy korzystałem z alternatywnego launchera, dziwnym trafem ani razu nie doświadczyłem powyższego problemu. No ale parę razy to trochę za mało, żeby cokolwiek jeszcze stwierdzić na 100%. Dlatego w ramach testów przez cały dzisiejszy dzień (a właściwie wczorajszy) korzystałem z ADW Ex (btw promocja w markecie, za 33gr gdyby jeszcze dla kogoś parę zł za dobry launcher było za drogo ;) ).

Efekt: ani razu nie było zamułki systemu/intefejsu po odblokowaniu. Załączyłem wieczorem z powrotem TouchWiz'a - nie minęło kilkanaście minut i już klatkowanie przy natychmiastowym odblokowaniu ekranu. Wystarczyło na kilkadziesiąt sekund uśpić telefon, żeby zaobserwować kilkakrotnie to zjawisko.

Zmiana na ADW -> brak zamułek. Touchwiz -> zamułki. I tak jeszcze kilka razy dla pewności.

Tak więc czas teraz na konkluzję.

1) Dlaczego podkreśliłem słowa system/telefon? Ponieważ wszędzie można przeczytać, że ta "zamułka" to wina systemu. A wnioski z powyższego eksperymentu są zupełnie inne: to nie system czy telefon tylko TouchWiz jest sprawcą całego zamieszania.

2) Myślę, że każdy może spróbować takiego prostego eksperymentu u siebie i zobaczyć jaki jest efekt. Dlatego też o tym tutaj piszę, ponieważ mój pojedynczy egzemplarz z moimi testami nie może być podstawą do np. dodania tematu do FAQ o Galaxy Ace. A jeśli część użytkowników potwierdzi, że mogą zaobserwować to samo, to to już jest powód do dodania do FAQ (wierzę, że zdarzają się nowi użytkownicy, którzy najpierw zaglądają do tematów w stylu FAQ zanim założą kolejny niepotrzebny i non stop wałkowany temat na forum ;) ).

3) Co wynika też jakby z punktu drugiego. Jeśli nie tylko u mnie to pomoże, to jest to ZNACZNIE lepsze rozwiązanie (korzystanie z alternatywnego launchera) na ten problem niż bezsensowna rada jaką jest zrób pełny wipe - co stanowi ponad 50% odpowiedzi na problemy innych użytkowników (a co jest bardzo niekomfortowym i nieefektywnym rozwiązaniem, jeśli system był dobrze wgrany i wszystko chodziło dobrze). Nie mówię, że wipe jest zawsze bezsensowną radą - co to to nie! Chodzi o to, że jest on jako rada nadużywany, często niepotrzebny a zabierający jedynie użytkownikowi czas.

No i kończąc już swój przydługawy post (gratuluję jeśli nadal czytasz moje wypociny :) ).

Zdaję sobie sprawę, że Ameryki nie odkryłem - na pewno ktoś już to też zauważył, ale jakoś nie widzę, aby większość użytkowników była świadoma co jest przyczyną problemu - to nie jest ROM, nie sam system - bo to chodzi w naszym asie bez zarzutu. Problemem jest touchwiz, a na niego rozwiązaniem nie jest wipe!

edit// Zapomniałem napisać, dlaczego w tytule tematu napisałem "częściowe rozwiązanie". Nie prezentuję tutaj żadnego fixa, lekarstwa na touchwiza. Jako rozwiązanie "oferuję" przesiadkę na inny launcher. I dlatego jest to częściowe rozwiązanie, ponieważ wiem, że niektórym może być bardzo ciężko rozstawać się z touchwizem - a zatem jeśli ktoś chce pozostać na domyślnym launcherze, to tutaj nie ma dla niego rozwiązania.

Mam nadzieję, że komukolwiek to pomoże :)

Pozdrawiam

Aktualizacja 10.12.11

Jako, że zarówno problem jak i jego rozwiązanie potwierdziło kilku użytkowników, poniżej podaję link do najbardziej aktualnego tematu-ankiety z listą launcherów, ich krótkim opsiem oraz dyskusją na ich temat. Jeśli ktoś dotychczas używał domyślnego TouchWiza i stwierdził, że jednak chciałby upłynnić pracę telefonu poprzez zmianę launchera to ten temat powinien zdecydowanie mu pomóc w wyborze. (wielu użytkowników nie jest świadomych ile launcherów ma do wypróbowania aby znaleźć ten który im odpowiada ;) ). A oto link do tematu:

Lista launcherów. Jakiego używasz?

Edytowane przez barzant
    Dodanie odnośnika do listy launcherów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak.. Ale pewnie ludzie korzystają z innych launcherow. Ja mam go launcher ex i raz na jakiś czas też zamuli przy odblokowaniu. W większości przypadków chodzi tu o zasobożerność launchera i aplikacji które działają w tle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

pierwsze co robię po wgraniu nowego softu to instalacja roota i go launchera (touchwiz'a odinstalowywuję za pomocą SystemApp Remover)

nigdy nie miałem problemu z zamulaniem po wybudzaniu, a samo wybudzanie nie trwa dłuzej niż 2 sekundy

może rzeczywiscie wpadlem w rutynę i usuwając touchwiza pozbawiam się mozliwości dokładnego przetestowania telefonu, a przy tym bagatelizuję sprawę zamulania, które to zamulanie nigdy według mnie nie było winą systemu, raczej obarczałem winą użytkowników

touchwiz według mnie jest jednym z gorszych interfejsów graficznych (ubogie opcje i małe mozliwości) i pozbycie się go jest już dla mnie obligatoryjne.. Go Launchera wybrałem ze wzgledu na prostotę obsługi i bardzo przyjazne w uzyciu menu aplikacji... w porównaniu z ADW to własnie Go Launcher jest mniej pamięciożerny i również przemawia za nim mniejsze obciążenie procesora

ale i tak każdy użytkownik wybierze to co mu pasuje... po prostu jest to interfejs graficzny i pewnie dla większości liczy się wygląd... a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje :)

w każdym razie fajnie, że znalazłeś wysoce prawdopodobna przyczynę zamulania.. mimo, że ja nie musze korzystac z twojej pomocy to i tak masz piwko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba kolega barzant ma racje na alternatywnym launcherze system nie klatkuje i nie ma takich spowolnien:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    neomagnet

Bardzo możliwe, ja zawsze zaraz na początku instaluję go launchera i nic nigdy mi nie muli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Częściowo się z tym zgodzę, ale o dziwo mój brat miał podobny problem na 2.2.1 z Go Launcher-em (gdzie na TouchWiz chyba tego problemu nie było).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

uuu staryyy... 2.2.1 miał bardzo kiepskie zarządzanie ramem dla aplikacji niesystemowych.... przynajmniej tak było w fw XWKB7

kazdy launcher mulił na tym fw :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@chilli.chilli.bang, dragonn

No właśnie Go Launcher Ex jest też dosyć wymagającym launcherem. Nie wiem jak w porównaniu do zwykłego ADW, ale z ADW Ex to nie ma co porównywać. Go Launcher Ex oscyluje w granicach 14-20MB zużycia RAMu, gdzie ADW Ex zazwyczaj nie przekracza 10-11MB. Go Launcher Ex też potrzebuje lepszego procesora (na HTC Magic płynność Go Launchera pozostawiała wiele do życzenia, gdzie ADW Ex śmigał bez problemu). Natomiast nie ma tak, że któryś jest gorszy. Większe zapotrzebowanie na moc przez Go Launcher Ex jest uzasadnienie przez jego ogromną możliwość konfiguracji, mnogość opcji - na pewno jest bardziej rozbudowany od ADW Ex. Tak więc każdy wybiera to co mu odpowiada.

Oczywiście to, że jest bardziej wymagającym launcherem nie oznacza, że będzie źle chodził na naszych telefonach. Ace swój zapas mocy ma, i ten launcher chodzi bardzo dobrze na nim.

Z drugiej strony, niektórzy wolą prostotę, nie specjalnie lubią grzebać w rozległych opcjach konfiguracji. Mnie np. w TouchWizie właśnie podoba się prostota. Jest to estetyczny, bez zbędnych wodotrysków launcher - od którego właśnie się odzwyczajam, gdyż jak na "lekki i szybki" launcher to te klatkowanie o którym jest owy temat dla mnie go dyskwalifikuje (wytrzymywałem to, dopóki myślałem, że to wina firmware'u).

I proponuję powstrzymać się już od dalszej dyskusji na temat porównywania innych launcherów (który to lepszy od którego), ponieważ jest od tego inny temat ;) tutaj chciałem zaznaczyć, że na naszym asie chyba każdy inny launcher będzie lepszy od touchwiza, jeśli ktoś doświadcza problemu opisanego przeze mnie w pierwszym poście.

@dragonn

Na 2.2.1 siedziałem zaledwie parę godzin, być może na froyo to mulenie nie jest aż tak widoczne (jak i mniejsze opóźnienie przy wybudzaniu ekranu), ale z pewnością touchwiz jest przyczyną tych zacinek na androidzie 2.3.x na naszym asie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

.. u mnie zuzycie ramu przez go nie przekracza 18 MB (przy widgetach od Go takich jak Contcts, Calendar, skórce ICS z nowymi ikonami i włączonym Transparency na kazdym z widgetów oraz załączonym Go Notification) przy gołym Go bez widgetów i transparency i bez animacji oraz efektów to jakies 11-13 MB

AWD podobnie się zachowuje z dodatkami czyli oscyluje w granicach 18 MB, z kolei ADW EX to pożeracz zasobów bez względu na widgety. Zresztą ADW nie posiada dedykowanych widgetów

na obecna chwile wybrałem Go ze wzgledu na bardzo dobrą współpracę z dedykowanymi widgetami i samą dostępność tychże

zastrzegasz żeby nie prowadzić dyskusji sam ja rozpoczynając... trąci to hipokryzją

ty wolisz ADW ja Go... proste... pporównując oba launchery chodzilo mi o launchery w wersjach EX.. darmowy ADW jest na podobnym poziomie zasobożerności co Go EX...

Touchwiz niestety ma jakiś zastój innowacyjny... od lat ten sam wygląd bez specjalnych dodatkow... prosty, ale jak na tak prosty interfejs mógłby przynajmniej tyle pmaięci i procka nie zatykać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@chilli.chilli.bang

Masz rację, teraz czytając swojego posta zauważyłem tę nutkę hipokryzji :) w trakcie pisania postu po prostu nasunęło mi się, żeby nie rozpoczynać dyskusji o launcherach i napisałem o tym, zapominając, że sam przed chwilą w poprzednim akapicie poruszyłem tę sprawę.

ty wolisz ADW ja Go... proste...

I to samo napisałem w swoim poście - każdy wybiera to co mu odpowiada.

Tym razem bez hipokryzji - nie zaczynajmy "wojny launcherów" ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi