Skocz do zawartości
Gość Sekator

[FAQ] Odpowiedzi na większość pytań świeżego posiadacza Galaxy S2

  Rekomendowane odpowiedzi

  W związku z pojawiająca się dużą ilością tematów typu: "kupiłem i co teraz ?" postanowiliśmy utworzyć wątek dla "świeżych" posiadaczy Galaxy S2. Jak widać grono użytkowników zaczyna się rozrastać a tematów i postów jest coraz więcej. Znalezienie odpowiedzi na proste pytanie może sprawiać pewien problem (choć dla chcącego nic trudnego ;) ).

  Aby to poprawić w tym temacie znajdziecie odpowiedzi lub linki do najczęściej pojawiających się pytań dot. użytkowania telefonu, zmiany romu, najczęstszych problemów i sposobu ich rozwiązania itd.

  Temat jest w w fazie tworzenia, dlatego liczmy na Wasze uwagi i propozycje.

  Jeszcze jedno ogłoszenie parafialne. Oczywiście to, że nie ma tu odpowiedzi nie zwalnia z używania wyszukiwarki na forum.

  1) Kupiłem swój pierwszy telefon z Androidem co mam zrobić?

  Nic prostszego, poczytać - ilość informacji jaką można znaleźć na temat Androida jest olbrzymia. Natomiast ze swojej strony proponuje na początek zapoznać się z instrukcja telefonu, naprawdę można znaleźć tam sporo ciekawych informacji.

  Co do samego Androida, sporo informacji wraz z najczęściej pojawiającymi się pytaniami można znaleźć tutaj

  2) Jak wgrać nowe oprogramowanie (ROM, soft) ?

  W tym przypadku mam trzy możliwości:

  Kies
  - oprogramowanie producenta instalowane na komputerze. Oprócz niezwykle ciekawej funkcji denerwowania swoich użytkowników brakiem współpracy, potrafi wgrać najnowsze oprogramowanie. Jest jednak pewne "ale". Program ten wgrywa wyłącznie oprogramowanie oficjalne. A oficjalne wg. Samsunga to takie które znajduje się na liście a lista ta jest opisana specjalnym kodem PC który mamy zapisany w telefonie.

  Prościej jeżeli dla kodu XEO (polska niebrandowane) możemy wgrać nowe oprogramowanie to Kies nie wykryje tego oprogramowania dla telefonów z innym kodem (choć też z Polski): PLS (PLUS), PRT(PLAY), ERA(T-Mobile), IDE (Orange) inaczej telefonów z brandem operatora. W takim przypadku liczymy na litość operatora, lub zrobimy coś we własnym zakresie.

  Aktualizacje kies działają tylko - jeśli mamy wgrany soft który został wypuszczony dla konkretnego kodu PC, innymi słowy - jeżeli masz kod XEO a masz wgrany np.android 2.3.6 kk2 - kies nic nie zaktualizuje bo taki soft nigdy nie był wypuszczony dla tego kodu. Objawia się to często i gęsto informacją -
  "twoje urządzenie nie obsługuje uaktualniania oprogramowania za pośrednictwem apl"

  Odin
  - pozostawia nam swobodę w wgrania każdego ROM'u jaki został udostępniony, wgrywa nawet oprogramowanie z innych modeli telefonów co niestety kończy się wizytą w serwisie. Zanim więc przystąpicie do zmiany oprogramowania polecam zapoznać się z tym tematem:

  CWM(Clockworkmod recovery)
  - służy do wgrywania custom romów (oprogramowania modyfikowanego). Ogólną procedure wgrywania znajdziecie tutaj:
  . Jak ze wszystkim metodami i z tą należy się z nią zapoznać. Dodatkowo warto przeczytać temat customa który wybraliśmy - tu pełna dowolność oczywiście tak jak w przypadku odina, używamy customów do naszego modelu telefonu. Jak najszybciej to zainstalować ? Zapraszam do punktu 8

  3) Jak wejść do trybu download ?

  Hymmm... proponuję ponownie zapoznać się z pierwszym postem tematu

  4) Skąd mam pobrać nowy ROM ?

  Najszybciej, zajrzeć do temtu
  . Znajdują się w niem wszystkie ROM'y wydane przez Samsung dla telefonów niebrandowanych i brandowanych. Informacje szczegółowe na temat konkretnego ROM'u (dla chętnych) zawsze można znaleźć w tematach im poświęconym w dziale Rom'y & Modyfikacjie. Co do custom ROM'ów, linki do pobrania są do znalezienia w tematach im poświęconym.

  Oprogramowanie można zmieniać z wersji starszej na nowszą z nowszej na starszą (w takim przypadku najlepiej flashować telefon rom'em 3 plikowym)

  5) Jaki rom wybrać?

  Temat rzeka. Najlepiej poczytaj sobie o kilku wybranych romach i testuj. Któryś na pewno Ci przypadnie do gustu. NIE TWÓRZ NOWEGO TEMATU Z TYM PYTANIEM BO CIĘ ZJEMY ;-) I NA PEWNO PODPADNIESZ MODERATOROM ( opis by waltharius)

  6) Jak pozbyć się brandu operatora ?

  Zapoznać się z punktem 2 i użyć punktów 3 i 4 oraz zapoznać się z tematem

  7) WIPE - a co to jest ? Jak się dostać do Recovery Menu ?

  Wipe nic innego jak wyczyszczenie telefonu z wszystkiego co na nim mamy, czyli reset fabryczny. Jest na to kilka sposobów - najszybszy (i pozostawia nienaruszone dane na karcie SD) jest opisany w pierwszym poście tematu
  .

  Recovery Menu
  - Wyłączyć telefon - przytrzymać VOL-UP + HOME + POWER, zwolnić gdy na ekranie pokażą się żółte napisy

  8) Zamiana PC

  Jak już to napisano nie raz - nie warto jeśli zamierzamy używać Odina do wgrywania softów. Natomiast dla upartych którzy chcą zrobić wszystko aby działały aktualizacje z Kies - jak najbardziej tak.

  Z klawiatury telefonu wpisujemy: *#272*IMEI# (imei możemy odczytać pod baterią lub użyć kodu*#06#) następnie klikamy na interesujący nas kod i klikamy - instaluj. Uwaga! Po kliknięciu instaluj stracimy wszystkie dane z telefonu.

  9) Kody serwisowe

  Większość znanych kodów serwisowych znajdziecie w temacie
  .

  10) Root - chcę go mieć ale co to ? Jak pozbyć się roota ?

  Co to root polecam

  Co do metody, jest całkiem sporo. Polecane w kolejności:

  -
  przy okazji roota dostaniemy CWM

  -

  -
  bez CWM, trochę skomplikowana ale dział na razie dla wszystkich wersji oprogramowania

  W celu pozbycia się roota - należy wgrać czysty room (1 lub 3 plikowy) - aktualizacje z Kies też usuwają roota

  11) Bateria - w jaki sposób z nią postępować

  Bateria jaka jest każdy widzi i po prostu mamy używać telefon. Zapomnijcie o technologiach które były kiedyś -
  Baterii się nie formuje/formatuje!
  Dobrych przepisów co zrobić aby było dobrze jest tyle co użytkowników tego forum albo i więcej
  :)
  Natomiast aby nie rozpisywać się i nie tworzyć kolejnego wypracowania zapraszam do tematów:

  -

  -

  -

  Z dobrych rad

  - bateria trzyma dłużej jak używamy trybu GSM (wyłączone 3g)

  - wiele aplikacji potrafi ładnie "pożerać baterię" - dobra jest zasada "nie instalować programów jak leci"

  - wyłączenie automatycznej synchronizacji poczty, kalendarzy kontaktów też przekłada się na długość pracy telefonu.

  - widgety typu - pogoda, społecznościowe - mają swoje synchro - tu należy przyjrzeć się indywidualnie. Jak wyżej albo wyłączyć automaty albo wydłużyć czas miedzy synchronizacjami.

  12) TW launcher - co to ? Jak zmienić launcher ? Domyślny launcher (home)

  TW to nic innego jak Samsungowy home (launcher) - tapeta, ładne ikonki, kilka pulpitów i menu aplikacje. Nawet ładnie wygląda i można na pulpitach umieścić widgety Samsunga - niestety tu jego zalety się kończą. Tak na szybko:

  - W trybie siatki nie da się posegregować aplikacji alfabetycznie - można użyć dodatkowej aplikacji appzorter. Dodatkowo po odinstalowaniu jakiegoś programu w menu aplikacji pozostanie nam ładna "dziura" po ikonie.

  - Nie ma prostej metody na wybranie domyślnego pulpitu (pierwszy zawsze jest pierwszy), metoda na ominięcie tej niedogodności była, niestety na nowych romach, przynajmniej mi, nie działa.

  Dlatego proponuję poszukać coś bardziej przyjaznego. Tu polecam dział ogólny androida, gdzie znajdziemy tematy o alternatywnych launcherach
  lub własne doświadczenia i próby.

  Zmiana domyślnego launchera - najszybciej - pobieramy z marketu Home Switcher lub udajemy się do menu USTAWIENIA-Aplikacje- Zarządzaj Aplikacjami - Wszystkie - znajdujemy launcher i klikamy "Wyczyść ustawienia domyślne"

  13) Co to jest licznik flashowań (splash screen) ? JIG USB ?

  Wraz z nowymi wersjami Androida i telefonów, użytkownicy zostali uszczęśliwieni małym dodatkiem, który informuje ich o tym że wgrali soft nie pochodzący bezpośrednio od producenta (czyli custom roma lub zmodyfikowany kernel). Niestety obie te rzeczy nie są dla naszej wygody, raczej po to aby szybko stracić gwarancję. W naszym telefonie objawia się to dwiema rzeczami:

  - żółty trójkąt z wykrzyknikiem podczas ładowania systemu tzw. "splash screen" - można pozbyć się wgrywając oryginalny soft lub wtyczką JIG

  - zwiększającym się licznikiem - który można znaleźć w trybie "download mode" - można zresetować wtyczką JIG

  W wcześniejszych romach tzn. do wersji KI3 bezproblemowo można było pozbyć się obu uprzykrzających życie rzeczy za pomocą wtyczki:

  Niestety, od czasu KI3 aby wtyczka zadziałał należy wgrać bootloader pochodzący ze starszych wersji softu. Przykładowa procedura znajduje się w temacie
  .

  lub dla rom'ów bazujących na ICS metodą:

  14) Wgranie kernel'a/bootloader'a - czy powoduje wipe?

  Wgranie kernela lub bootloadera nie powoduje wyczyszczenia danych telefonu.

  15) Jak pozbyć się simlocka ?

  Polecam temat Jak ściągnąć simlocka z Samsunga i9100

  16) Jak i jakich aplikacji mogę pozbyć się z telefonu ?

  Oczywiście nie chodzi o aplikacje które instalujemy np. z marketu tylko o aplikacje preinstalowane w romie. Aby w ogóle zacząć należy zrootować telefon, następnie użyć exploratora plików z obsługą super-użytkownika np. Root Explorer. Dokładne wyjaśnienie wraz z bezpieczną listą aplikacji do usunięcia znajdziecie tutaj

  17) Jak podłączyć pendrive, mysz, klawiaturę usb ?

  Aby można było wykonać powyższą czynność należy zaopatrzyć się kabel/host OTG. Informacje na temat kabelka oraz doświadczenia w podłączaniu różnych urządzeń, znajdziecie w temacie

  18) Podłączenie do TV ?

  Telefon nie posiada wyjścia analogowego obrazu, jedynym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w HDTV Adapter. Link ten sam co w przypadku punktu 17. Do uruchomienia adaptera nie potrzebne są żadne programy lub zmiany ustawień

  19) Podłączenie telefonu do komputera jako pamięć USB

  Domyślnie nasz telefon podłącza się do komputera w trybie kies, można też podłączyć się w trybie usb w menu ustawień, ale jest to dość niewygodne. Najlepsze rozwiązanie znajdziecie w tym wątku

  Edytowane przez RadkoR
  Poprawienie linków

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Bardzo dobry temat

  Do informacji o baterii proponuje dodać wzmiankę że nie trzeba ich formatować bo jeszcze dość dużo ludzi nowo kupujące telefon się o to pyta

  Ja bym dodał listę najpotrzebniejszych aplikacji które występują w 90% na telefonach kumatych użytkowników bo nowy obywatel Robotolandi jest bardzo zagubiony i lista recenzjami takich apek jak

  ES File Eksplorer czy Call Recorder - Total Recall były by bardzo cenne. Ważne żeby opis aplikacji nie zawierał więcej niż 70 znaków a pełna recenzja była chowana w spoilerach tak żeby czytający mógł łatwo znaleść cenne dla siebie informacje.

  ES File Eksplorer - bardzo rozbudowany manager aplikacji

  Pełna recenzja

  Call Recorder - Total Recall - zaawansowany program do automatycznego rejestrowania rozmów telefonicznych

  Pełna recenzja

  No chyba że istnieje lista takich najbardziej przydatnych aplikacji w ogólnym to można zapodać tylko linka

  Proponuje dodać te tematy bo na ich temat jest dość dużo pytań nowych userów Androida

  http://forum.android.com.pl/f34/lista-launchera-w-jakiego-ua-ywasz-67438/

  http://forum.android.com.pl/f34/spis-zamiennika-w-standardowej-klawiatury-46491/

  http://forum.android.com.pl/f34/zestawienie-alternatywnych-przeglae-darek-internetowych-48290/

  http://forum.android.com.pl/f14/tutorial-jak-kupowaae-pa-atne-aplikacje-w-markecie-26916/

  http://forum.android.com.pl/f31/karty-pa-atnicze-dziaa-ajae-ce-z-google-checkout-19924/

  Edytowane przez thorgalito

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  rebel

  Przyda się nowicjuszą, w punkcie 13 myślnik drugi jest mala literowka ‘łądowanie’.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  No i spis treści obowiązkowo bo czuje że post się rozrośnie he he

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Mam pytanie. Na forum wiele osób pyta o tzw "Modem" czy ktoś może powiedzieć z czym to się je?

  Bo albo zgubiłem gdzieś wątek, abo się pogubiłem.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach

  Powiem tak prosto ....Odpowiedzialny jest za zasięg wifi , bluetooth i sieci komorkowej , na kazdym romie moze byc nieco inny , na jednym jest lepiej dopracowany na innym nie.

  Udostępnij tę odpowiedź


  Odnośnik do odpowiedzi
  Udostępnij na innych stronach
  Gość
  Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

   Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  x