Skocz do zawartości
maly126

odblokowanie bootloadera, instalacja TWRP i instalacja LineageOS

Rekomendowane odpowiedzi

cześć

trzeci dzień mija jak probuję odblokowac bootloader... azchciało mi się zainstalowac Lineage OS ale wykłądam się na pierwszym kroku. 

TWRP nie jestem też w stanie zainstalowac bo nie mogę ruszyć bootloadera. tablet w ustawieniach fabrycznych. idę tą instrukcją https://developer.sony.com/develop/open-devices/get-started/unlock-bootloader/how-to-unlock-bootloader/#BootloaderFAQ ale wykładam się na wejściu w fastbood mode via ADB. skonczyły mi się pomysły. Vol+ przy podpinaniu kabla nic nie daje. ekran ciemny. sterowniki - wszystko chyba było już instalowane. sprawdzane na dwóch komputerach z Windows 10. 

pomocy... chyba doszedłem do ściany :( 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    cydar
    Napisano (edytowane)

Może trochę "po fakcie" moja odpowiedź, ale wiem, że jest sporo użytkowników SGP321 (w tym ja) którzy chętnie zamienią oryginalnego, ale baaaardzo starego androida na wersję 8.1.

Trochę trzeba w systemie namieszać, ale bez tego nie osiągniemy efektu.

Jedyny problem to zmuszenie Windows 10 do reagowania na polecenia "adb". Wszystko przez paranoiczne (ale dziś niezbędne) względem win7 zabezpieczenia. Aby w 10 można było używać adb w wierszu polecenia,  wykonujemy:

1. Instalacja android SDK -  instalujemy android studio z oficjalnej strony, odpalamy i następnie klikamy w prawym, dolnym rogu na Configure, wybieramy SDK Manager, zakładkę SDK Tools i zaznaczamy jak na obrazku:

Schowek01.thumb.jpg.98ab2f338ced639447196e910c844bf5.jpg

i klikamy Apply. Teraz potwierdzamy zamiar pobrania i zaktualizowania zawartości, czekamy na finisz, klikamy OK i możemy zamknąć android studio.

2. Musimy ręcznie zmusić Windows 10 do reagowania na komendy adb.

Uruchamiamy Eksploratora  (klawisz Win + E), prawym przyciskiem myszy klikamy w lewym oknie na Ten Komputer i wybieramy Właściwości. Teraz zakładka Zaawansowane i na dole klikamy na Zmienne środowiskowe. W dolnym oknie (Zmienne systemowe) odnajdujemy linię Path i klikamy na nią zaznaczając na niebiesko, następnie klikamy poniżej na przycisk Edytuj. W nowo otwartym oknie wybieramy Nowy i wpisujemy: C:\Users\nazwa użytkownika\AppData\Local\Android\Sdk\tools (zmienić nazwę użytkownika na własną) i klikamy na pustą linię poniżej. Znów klikamy na Nowy i wpisujemy: C:\Users\nazwa użytkownika\AppData\Local\Android\Sdk\platform-tools (zmienić nazwę użytkownika na własną) i teraz klikamy OK..., zamykając w ten sposób wszystkie okna. Po tej operacji PowerShell (wiersz polecenia) powinien już prawidłowo reagować, wystarczy go uruchomić, wpisać adb i nacisnąć Enter, jeżeli pojawi się to: Android Debug Bridge version 1.0.40... i kilometr pozostałego tekstu to znaczy, że wszystko OK, jeżeli nie -  trzeba sprawdzić czy powyższe wskazówki wykonaliśmy poprawnie.

Teraz nic nie stoi na przeszkodzie aby w opisany przez poprzednika sposób odblokować bootloadera, ale również zmienić rom na LineageOS on Pollux dla SGP321 (instrukcja krok po kroku na oficjalnej stronie projektu). Oczywiście tablet nie stanie się dzięki temu "demonem" prędkości czy też wydajności, ale działa na andku 8.1 bardzo fajnie i płynnie. Polecam, jedyna rozsądna alternatywa dla tak starych urządzeń jak opisane w temacie. W razie problemów z instalacją android SDK i uruchamianiem trybu adb w Windows 10 piszcie, postaram się w miarę możliwości wyjaśnić co trzeba. 

Należy jeszcze pamiętać, że urządzenie (tablet czy telefon) do obsługi przez adb musi mieć włączony w Opcjach Programistycznych Debugowanie USB, dzięki temu poprzez wydawanie komend w wierszu poleceń możemy tablet z poziomu Windowsa wprowadzić w tryb bootloadrera czy też fastboot. Pozdrawiam.

Edytowane przez _tommy_
    Edycja screena ze względu na brak czytelności.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi