Skocz do zawartości
iwik

Odczyt karty SD skutkują brakiem dostępu do danych

Rekomendowane odpowiedzi

iwik

Witam,

mam ogromny problem, ponieważ nie zrobiłam kopii zapasowej plików (wiem, wiem... :() , a telefon wyrzucił mi problem z kartą (San Disk Ultra 16gb, micro SD, zakupiona w sklepie komputerowym, raczej nie wchodzi w grę podróba, choć pewności 100% nigdy mieć nie będę). 

Ale od początku - mam Androida wersja bodajże 7.1. Kilka dni temu telefon dzień po dniu sam się zrestartował, poza tym ostatnio miałam już zapchaną danymi zapchaną kartę - nie wiem co dokładnie było przyczyną, ale smartfon przestał widzieć kartę SD (komunikat: brak karty, włóż kartę ponownie). Oddałam się z tym problemem w ręce specjalisty od odzysku danych (są dla mnie niesamowicie cenne - choć wiem, że brak kopii zapasowej tego nie potwierdza) , który najpierw orzekł, że Android uszkodził dane, a potem poinformował mnie, że widzi jakieś dane, ale nie da się ich odzyskać z pominięciem urządzenia, bo Motorola domyślnie szyfruje dane. Przez czytnik komputer w ogóle nie widzi karty, czytnik podłączony do telefonu również...

Po włożeniu karty na nowo i zrestartowaniu urządzenia podczas niektórych prób widzę zawartość telefonu na komputerze (część zdjęć bez miniaturek), ale w chwili gdy zaczynam jakąś akcję rozłącza się. Czy jest jakaś możliwość odzysku tych danych? Myślałam np. o jakiejś opcji, która zaraz po wykryciu karty w telefonie zrobi kopię zapasową na dysku google lub innej zewnętrznej lokalizacji - czy takie coś w ogóle jest możliwe? 

Co ciekawe, to już druga karta załatwiona w ten sposób przez moją Motkę. Jedna padła ok. rok temu, po kilku miesiącach użytkowania. Również próby podłączania kończyły się chwilowym podglądem na kompie, a potem karta "uciekała". Jako że dane nie były aż tak ważne, przełknęłam to i oddałam kartę do reklamacji - wymieniono mi ją na inny egzemplarz. Ale teraz to nie może się tak skończyć :(

Swoją drogą to ciekawe, że ten telefon psuje karty, no chyba że to karty felerne? Choć w to ciężko mi uwierzyć, bo znajomi korzystają i nikt nie miał takich przygód, więc winię Motorolę, którą jak kochałam, tak teraz złorzeczę, że padła karta, a nie ona...

Pozdrawiam!

Edytowane przez adagio
    Doprecyzowałem tytuł wątku, aby był bardziej czytelny

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

Kartę miałaś ustawioną jako pamięć wewnętrzna¹ czy przenośna²?

1. Tylko w smartfonie można ją odczytać i prawdopodobnie nie jest uszkodzona. Robiłaś reset do fabrycznych w trakcie tych problemów?

2. Być może jakaś firma odzyskująca jest w stanie "coś" zrobić. 

Edytowane przez dzidexx

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    iwik

1. Ustawione jako pamięć wewnętrzna. Nie robiłam powrotu do fabrycznych, mimo iż przeszło mi to przez myśl. Podobno po tej operacji karta nie zostanie już odszyfrowana (info od kogoś z firmy zajmującej się odzyskiem danych).

2. Sprawa była w firmie zajmującej się odzyskiem - zaszyfrowanych danych nie odzyskają.

Edytowane przez iwik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

Jako pam.wewn. - zgadza się jest "nie do odczytania" poza fonem.

Wyczyść sprężonym powietrzem slot micro sd, wkładaj na wyłączonym fonie i jak ją wykryje to kopiuj zawartość do chmury lub pendrive'a skoro komputer nie chce współpracować.

Chmura Google(masz 15 gb) lub np. Daegoo(100 gb, jest dość szybka).

Dane aplikacji - tylko kopia zapasowa Google.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    iwik

Czyściłam slot, wkładałam kartę na wyłączonym telefonie.

Jak skopiować te dane? Próbowałam grzebać przez komputer to odłącza mi kartę, gdy grzebałam w telefonie skopiowało mi 5 plików i koniec, błąd i wywalilo kartę. Chyba że źle zrouzmiałam, jesli tak to pokieruj mnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

Zainstaluj total commander na fonie i podłącz pendrive(przejściówka lub z wtyczką micro usb).

Tego typu:

https://www.x-kom.pl/p/330768-pendrive-pamiec-usb-sandisk-16gb-ultra-dual-drive-m30-usb-30-130mb-s.html

https://www.x-kom.pl/p/219611-kabel-usb-shiru-kabel-otg-do-transmisji-danych-smartfon-tablet.html

Ewentualnie skorzystaj z innego PC, sugeruję Windows 7 albo Linux.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    iwik

Ok, Windows 7 mam, ale dostępu do innego komputera nie. 

A jak przenieść dane na pendrive wpięty do smartfona? U mnie poznikało sporo opcji, zwłaszcza przenoszenie na dysk google itp. Próbowałam wejść w dysk i przenosić pliki z poziomu dysku, ale trwało to wolno (najważniejsze pliki mam w środku folderu), a w końcu mnie rozłączyło.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

Masz ten total commander na fonie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    iwik

Nie.

Jeszcze mam pytanie - w pamięci telefonu mam ponad 1 GB wolnej pamięci, ale nie mogę zrobić żadnego zdjęcia/zrzuty ekranu, bo brakuje miejsca. Prawdopodobnie miałam ustawione, żeby pliki zapisywał na karcie SD. Gdzie mogę zmienić lokalizację?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

Musiałabyś odkręcić kartę pamięci - ustawić jako przenośna.

Stracisz z niej wtedy wszystko, klucz deszyfrujący również.

Lub 

Wyjmij kartę.

Ps.

Total Commander możesz pobrać z apkmirror.com 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi