Skocz do zawartości
TheShalony

sqlite Jak dołączyć lokalną bazę danych do Androida

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 
    Tworzę aplikację (zwykły Quiz). Dostajesz pytania, zdobywasz punkty, a na koniec wyświetla ci się ile punktów zdobyłeś itp. Pytań ma być dość sporo, więc kodowanie ich na sztywno w XML to katorga. Postanowiłem skorzystać z bazy danych SQLite. Przerobiłem jakieś poradniki jak się to tworzy SqlOpenHelper itp. Ale za każdym razem w takim poradniku ktoś umieszczał w kodzie wszystkie rekordy. Więc tutaj nasunęło mi się pytanie. Czy mogę stworzyć sobie w dedykowanym programie bazę danych SQLite, wypełnić ją, a potem tylko podpiąć? Wrzucić gdzieś do jakiegoś folderu aplikacji, a następnie ją wykorzystywać do pobierania i ustawiania odpowiednich elementów (czyt. Pytanie, 4 odpowiedzi i poprawna odpowiedź). Jeśli można tak zrobić to moje pytanie brzmi z czego konkretnie skorzystać? Jak wskazać programowi, że chodzi o tą bazę, w tym miejscu, a potem móc kursorem pobierać rekordy? 

Dziękuję z góry za odpowiedź! 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mmaciejow

Tak możesz stworzyć bazę gdzie indziej a potem ją importować plik sql. Jeszcze lepiej zrobić bazę danych zdalnie i do nie się podłączyć na przykład firebase. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    21 godzin temu, mmaciejow napisał:

Tak możesz stworzyć bazę gdzie indziej a potem ją importować plik sql. Jeszcze lepiej zrobić bazę danych zdalnie i do nie się podłączyć na przykład firebase. 

Utworzyłem w programie BataBaseBrowser bazę danych (id AI, question TEXT,  odpA/B/C/D TEXT, correct TEXT). Następnie wyeksportowałem to do pliku .sql i nazwałem question_file.
    Utworzyłem folder zasobów assets i tam wrzuciłem question_file.sql. No i tutaj zaczęły się schody, a jak teraz to otworzyć? Użyłem metody

val db = openOrCreateDatabase("question_file",Context.MODE_ENABLE_WRITE_AHEAD_LOGGING,null) 

No i potem chciałem wykonać zapytanie db.query().. [SELECT * FROM question_file] tak wygląda zapytanie po przekonwertowaniu na język SQL. I wyskakuje błąd

08-29 13:08:05.363 24534-24534/com.example.android.quizapp D/PROBLEM!!!: Cos nie poszlo android.database.sqlite.SQLiteException: no such table: question_file (code 1 SQLITE_ERROR): , while compiling: SELECT * FROM question_file

Ustawiłem sobie Log'a i wykonywałem to w sekcji try/catch aby wychwytywać wyjątki. 

Nie mam pojęcia co mam użyć, try/catch łapie wyjątek tylko w momencie używania db.query(), gdy wykadałem wartości przez db.insert() nie pokazywało niczego. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mmaciejow

Sprawdź to:

SQLiteDatabase sampleDB =  null;
    private static String DB_PATH = "YOUR_PACKAGE/databases/";
    private static String DB_NAME = "studentDB";
    sampleDB =  SQLiteDatabase.openDatabase(DB_PATH + DB_NAME, null, SQLiteDatabase.CREATE_IF_NECESSARY); 
    Cursor c = sampleDB.rawQuery("SELECT * FROM product where id='1'", null);
    ....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie działa, albo ja coś źle robię. Mam pytanie czy jestem w stanie dostać się do folderu databases w projekcie aplikacji? Bo aktualnie moja baza znajduje się w folderze assets. I drugie pytanko jeśli wskazuje sciezkę do jakiegoś pliku to jak ona wygląda? 

1. com.example.android.quizapp.assets.DataBase.sql
    2. com.example.android.quizapp.assets.DataBase
    3. com/example/android/quizapp/assets/DataBase.sql
    4. com.example.android.quizapp/assets/DataBase.sql
    Bo sam już nie wiem co jest nie tak. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W androidzie działając na bazie sqlite działasz na lokalnej bazie - czyli możesz znaleźć plik _nazwa mojej bazy_.db w folderze obok innych danych Twojej aplikacji (takich jak prefs itd). Aby móc skorzystać z bazy, którą dostarczasz do aplikacji musisz przekopiować zawartość tej bazy do Twojej nowej bazy. 

Polecałbym znaleźć inny sposób na dostarczenie tych danych

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi