Skocz do zawartości
Gwozdek

Huawei Mate 20 Lite. Aparat - dyskusja ogólna i zdjęcia wykonane telefonem.

Rekomendowane odpowiedzi

Gwozdek

W tym wątku dyskutujemy i dzielimy się fotkami wykonanymi smartfonem Huawei Mate 20 Lite.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Zrobiłem parę zdjęć w trybie nocnym z małego statywu. Zdjęcia są w automacie więc nic z nimi nie robiłem (oprócz wyprostowania niektórych). Telefon na jeno zdjęcie potrzebuje około 10 sekund.

DROPBOX

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pool80

@Wojtek Przedlacki Na razie bardzo średnio, po za tym, że w ogóle da się zrobić zdjęcie.

Może spróbuj na manualnym ISO, daj jak najmniejsze, i ten balans bieli. Przy tych lampach wszystko żółte. Pewnie soft nie pozwala zmieniać balans na żywo, więc najlepiej RAW i postproces...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za uwagi. Na razie zrobiłem "co fabryka daje" ;). Generalnie lubię jak robi się "cyk" i wszystko samo się "dobrze" robi. Porównywałem z RX 100 M1 i nocne zdjęcia nie dobiegają zbytnio jakością od tamtych. Przynajmniej nie powiększając za bardzo :). W każdym razie i tak jestem pozytywnie zaskoczony tymi zdjęciami. (Widać że trochę głupieje jak jest  silniejsze źródło światła w kadrze lub obok)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pool80

Macro w dobrym oświetleniu lub z diodą doświetlającą bardzo ładne, wręcz ideał.

Landszafty w pochmurny dzień zdjęcia dobre, dość mocno wyciąga chmury.

Zdjęcia w pomieszczeniach tylko z diodą lub mocnym światłem jakość średnia lub mocno słaba. Niestety.

Wyedytowałem, gdyż po dłuższej chwili testowania aparatu nie mogę go do końca rozgryźć. Mocna kasza w złych warunkach, ale czasem zdjęcie jest w miarę przy iso nawet 1000 i czasie 1/20, a czasami przy dobraniu przez automat iso 125  i 1/20s szumy nieakceptowalne.

Przysłaniałem już jeden obiektyw, żeby wykluczyć szumy powodowane tą matrycą 2mpx. Ona jest tylko aktywna przy zdjęciach z rozmyciem. W trybie auto i pro nie jest aktywna. Więc ona nic nie psuje.

Przy złych warunkach i szumach na zdjęciach pomaga niewłączanie AI. Jeżeli zrobimy z AI i potem wyłączymy, widać dalej szumy kolorów w ciemniejszych kadrach.

Bardzo delikatnie, wręcz na granicy subiektywnej oceny pomaga zmniejszenie rozdzielczości. 

Edytowane przez pool80

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A gdzie jest makro? Coś nie mogę znaleźć. I jakoś nie kumam o co chodzi z tą przysłaną...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pool80

Zatykalem paluchem jeden obiektyw. *

Trybu macro nie ma. Bez tego aparat ostrzy od kilku cm. Nazywam macro zdjęcia z b. bliska.*

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gwozdek

Jako ciekawostka, do zdjęć macro można kupić specjalną soczewkę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pool80

Byłem dziś w słoneczny dzień na spacerze. Jestem zaszokowany wysoką jakością zdjęć. AI czasami przesadza z nasyceniem kolorów, ale te zdjęcia mi się podobają. Mało tego. Wrzuciłem prosto z fona na TV i PC i na obu monitorach wszystko pięknie. Kolory, szczegóły... Jedynie niektóre bym wyprostował.

Minusy:

Jeżeli już to tylko delikatnie można podcinać kadr. (minus porównując do jakiejś puszki crop)

w pomieszczeniach, często zdjęcia są za żółte, balans bieli w sztucznym głupieje.

Brak innych proporcji kadru, np. 16:9.

Bardzo delikatnie można cyfrowo zoomować.

Telefon ma z przodu i z tyłu obiektywy o ogniskowej 26 i 27mm po przeliczeniu do małego obrazka, czyli szeroki kąt. Taka ogniskowa jest bardzo dobra do krajobrazów, do architektury, ale na pewno nie do zdjęć portretowych. Do selfie bym wolał większą ogniskową, no chyba że selfie 3 osobowe, czy z łapaniem czegoś za sobą...

Porównywałem telefon do iphona 7+ i tam właśnie po włączeniu trybu portret, aparat zmieniał ogniskową po przeliczeniu dla małego obrazka niecałe 60mm. Szczegóły jakość była taka sama jak w M20L jednak ogniskowa robiła swoje. Brak zniekształceń twarzy...

tak czy siak, po dzisiejszej wycieczce aparat m20l mi zaimponował.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    9 godzin temu, pool80 napisał:

Brak innych proporcji kadru, np. 16:9.

Jak wyłączysz AI to można zmienić na 1:1 i 18,8:9

Można też używać np Open Camera. Tam masz jeszcze więcej możliwości,a le bez AI :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi