Skocz do zawartości
Gwozdek

Huawei Mate 20 Lite. Aparat - dyskusja ogólna i zdjęcia wykonane telefonem.

Rekomendowane odpowiedzi

pool80

@mariopablo1Nie, nie masz się bawić w ustawianie GO, bo ten aparat ma stałą światłosiłę, i nie zmienisz głębi, przynajmniej nastawami aparatu. (brak regulacji przysłony)

Inaczej:

Robiąc selfie aparat ustawia ostrość na Wasze twarze,  a słup z tablicami jest kilka metrów dalej. Obiektyw jest b. jasny,  zdaje się F2.0, więc twarze są ostre, a słup stojący dalej jest po za GO.  Żeby twarze wypełniały odpowiednio kadr, trzeba przybliżyć aparat na małą odległość, bo obiektyw ma szeroki kąt. Czym bliżej od punktu ostrzenia jest obiektyw, tym płytsza jest głębia. (patrz zdjęcia macro)

Lekarstwem na większą głębie ostrości w zdjęciach selfie w M20L jest odsunięcie aparatu od pkt. ostrzenia używając np. kijka do selfie. Niestety przy tym kącie widzenia nie będzie portretów tylko większa część sylwetki. za to obiekty z tyłu mogą już znaleźć się w GO.

Można w google poszukać "kalkulator głębi ostrości" i policzyć z jakiej odległości głębia będzie wystarczająca albo już nieskończona. Myślę, że nie tak wiele jest potrzebne.

Niestety nie dokopałem się do wymiarów matrycy w M20L, więc sam nie policzę. Chyba, że ktoś zna? 

Edytowane przez pool80
    • Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli co, nie da się zrobić tym telefonem takiego selfie, żeby tło było ostre? Czy tylko ja tak mam?

Wysłane z HM20L

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pool80

Będę miał chwilę to się pobawię i dam Ci znać.

dodana zawartość

@mariopablo1 Pobawiłem się przednim aparatem i dostrzegłem, że przedni aparat nie ma ani auto ani manual focus'a.

Ma stały pkt ostrzenia, i na stałe rozłożoną głębię ostrości.

Powiedzmy, że jak trzymałem aparat na wyciągniecie ręki, ugiętej, to twarz mam w GO, i 40cm tłem za mną też.

Jak zrobię niewielki krok do przodu to tło jest już raczej po za GO i się rozmywa. (ogólnie jeszcze widać co tam jest)

Następny krok i jest już w pełni tzw. bokeh tła.

Nie potrafiłem wymusić, zmiany pkt ostrzenia na trzeci plan. Zawsze ostrzy na twarz i niewiele za nią.

wgrałem nawet Open camera i to samo.

Ale to nie HM20L taki dziad.

Przetestowałem od razu na Samsungu A5 2017 i jest identycznie.

Nie pamiętam jak miałem w innych aparatach bo bardzo sporadycznie włączam przedni aparat.

Ciekawe czy we flagowcach jest AF na przodzie...

W sumie, to był by z tym kłopot np. przy odblokowaniu twarzą, jak by Focus pojechał na nieskończoność, np. w trudnych warunkach albo po prostu myląc się, jak to często ma miejsce nawet w lepszych lustrzankach.

Jeszcze sprawdzę z tym kijkiem do selfie, bo jak nie ma AF to twarz też może być rozmazana...

Tak jak myślałem, w pełni wyciągnięty kij - postać nieostra.

Edytowane przez pool80

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pool80

I znowu wydaje mi się poprawa aparatu na sofcie .138.

W pomieszczeniach niedoświetlonych lepsze foto.. oczywiście subiektywnie.

Wydaje mi się, że coś poprawiają za każdym razem..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja mam odmienne wrażenie,podobnie było z mate 10 pro lub p20 pro że po aktualizacjach aparat robił gorsze zdjęcia,co by nie mówić HM20L robi słabe foto w pomieszczeniach i w pochmurne dni,na telefonie wyglądają ok,ale na TV to porażka, fakt że jeszcze w moim regionie nie było słonecznej pogody od kiedy go mam, więc tu się nie wypowiem jakie robi zdjęcia w słoneczny dzień.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pool80

Z doświadczenia wiem, że w pomieszczeniach to najlepsze foto, powiedzmy półprof. aparatami z wysokimi użytecznymi czułościami to i tak najlepiej wychodzą na niskim ISO z zewnętrzną lampą.

Tutaj, zmniejszając ISO do mniejszych wartości, ale zwiększając czas dla poprawnej ekspozycji w kiepskich warunkach jakimi są pomieszczenia, dostajemy szum.

Powody są co najmniej dwa. Napierniczone pixeli na b. małej powierzchni matrycy. Mogli dać 12mpx i było by lepiej, dwa, to matryca przy dłuższych czasach się nagrzewa. 

Wnioskuję tak, bo testując ten aparat. Często wyższe iso wyglądało lepiej niż niższe na dłuższym czasie. (Praktyka na odwrót z teorią)

Szum też na różnych matrycach różnie wygląda, równe ziarno będzie i będzie ok, a takie nierównomierne plamy jak farbą olejną to już nie.

W tych wywodach pomijam kwestię stabilizacji.

Do tego dochodzi b. agresywny algorytm odszumiania, poprawy koloróków itd. (AI).

Jaki byś nie miał telefon, to należy zapomnieć o wycinaniu z kadru. Tak jak skadrujesz, tak trzeba zostawić. Zero przybliżania cyfrowego bo to to samo.

Tu też się kłania szeroki kąt widzenia tylnego aparatu. To najbardziej mi przeszkadza, w większości sytuacjach. Lepiej z nim jest tylko przy panoramach i foto budynków.

Następnym telefonem jaki kupię, będzie  taki z kilkoma obiektywami o różnych ogniskowych. szeroki, normalny i wąski kąt. Jak tylko z cenami się uspokoją.

Wydaje mi się, że trochę się wycofują przy aktualizacjach z agresywnym wyostrzaniem.

Polecam zawsze ciut poprawić jpg snapseed'em. Rawy to inna bajka.

Jak dla mnie da się robić fotki HM20L, ładna pogoda na zewnątrz, cienie wyciągnięte w/w programem:

ISO50

1/1000s

F 1,8

3,95mm

IMG_20181202_104925-01.jpeg

dodana zawartość

W pomieszczeniu, sztuczne światło:

ISO 320

1/25s

F 1,8

3,95mm

IMG_20181217_221204.jpg

dodana zawartość

Ciężkie warunki, światło sztuczne zastane

Powyciągałem cienie, na zderzaku brzydka kolorowa kasza wyszła po tym zabiegu.

ISO 640 1/20s

IMG_20181226_135205.jpg

Edytowane przez pool80

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Napisano (edytowane)

Witam.

Czy wy też macie tak że jak włączycie tryb Zwolnione tempo to uruchamia się z zoomem?

Edytowane przez Sebastian181
    • Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pool80

@Sebastian181 Nie u mnie normalnie się uruchamia bez zbliżenia, może użyj przycisku fizycznego głośności, ustawionego na zoom. Oddal obraz może zapamięta...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W moim też działa bez zbliżenia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie podobnie, jest zbliżenie,pewnie zależne jest od wersji softu ,mam 138.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi