Skocz do zawartości
Peri Noid

Ograniczenie systemowego apetytu na RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś się już pytał, poproszę o przekierowanie (sam nie znalazłem).

Mam Note3 na Androidzie 5.0, który ma nominalnie 3GB RAM, z czego dla użytkownika jest dostępne 2.77GB. Ale... po starcie systemu zajęte jest co najmniej 1.9GB. Zastanawia mnie to bardzo, czemu tak dużo (de facto cała wolna pamięć jest zużyta na bufory dyskowe, co jest - jak wiadomo - zachowaniem jak najbardziej pożądanym). Znam się na systemach operacyjnych, znam zasady zarządzania pamięcią w Androidzie i tworzenia procesów z zygote itp. Mam, owszem, trochę aplikacji zainstalowanych i pracujących, ale to wszystko jest normalne. To co mnie dziwi to fakt, że proces zygote zajmuje ogromną ilość pamięci - jeśli właściwie interpretuję to, co w terminalu wyświetla ps, to jest to 1.5GB (!). Czemu aż tak dużo? Czy da się to jakoś odchudzić? W czym problem - po prostu telefon działa jako-tako przez dobę, potem zaczyna przymulać aż trzeba go zrestartować. Pomijam fakt, że z biegiem czasu wolnej pamięci ubywa, chociaż lista aplikacji pracujących w systemie jest stała (czyli coś gdzieś cieknie), ale nawet jeśli, to nie jest to taka ilość, która uzasadniałaby tak odczuwalny spadek responsywności. Wygląda to tak, jakby jakieś zasoby istotne dla np. przełączania procesów nie były zwalniane chociaż nie są faktycznie potrzebne.

Jeśli ktoś chce sugerować instalację "odśmiecaczy pamięci" czy inne tego typu dodatki to z góry dziękuję - wiem co to robi i wiem, dlaczego to nie działa. Nawet Greenify wywaliłem, bo aplikacji w tle nie mam aż tak dużo, żeby je greenify ubijało (no i 5.0 na Samsungu ma własny soft do zarządzania). Ja się nie pytam o aplikacje. Ja się pytam o to co jest niżej - dlaczego pamięć jest zużywana w takiej ilości na samym starcie i czy można to jakoś przytemperować. Odpowiedzi techniczne mnie nie przerażają - o ile są w temacie i z sensem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Peri Noid

Tak trochę co do pamięci RAM, próbowałem w swoim S7 edge, usunąłem praktycznie wszystkie aplikacje co się dały i efekt, żaden, stworzyły się nowe procesy i tak samo, a nawet bym powiedział, że bardziej zajmowały pamięć RAM, myślę, że jedynym rozwiązaniem było by wyłączenie aplikacji jak i procesów na samym starcie bootowania systemu, szczerze nigdy nie próbowałem, gdyż jest to trochę ryzykowne. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja kiedyś próbowałem tak podejść do tematu, jeszcze na etapie 4.4.2. Zainstalowałem Autostarts, powyłączałem automatyczny start niektórych aplikacji. Efekt był o tyle żaden, że aplikacje były uruchamiane albo przez to, że odpalała się usługa, która je ciągnęła za sobą, albo i tak prędzej czy później trzeba było je odpalić (bo przecież z nich korzystam) i potem zostawały już w pamięci.

Ubijanie procesów na dłuższą metę daje tylko tyle, że to coś albo uruchomisz za chwilę sam, albo to i tak wystartuje z racji zależności. Jedynym rozwiązaniem byłoby wywalić to zupełnie. (oczywiście apki typu gry czy jakieś małe narzędzia niekoniecznie będą w pamięci siedzieć po zamknięciu, ale one nie są tutaj problematyczne).

No ale to nijak się ma do tematu, czyli jak ograniczyć "standardowe" zużycie pamięci. Na Note3, jak wspomniałem, Zygote zajmuje 1.5GB. Moja żona ma S5, praktycznie bliźniaczy telefon ale z 2GB RAM. Przecież tam, jakby Zygote zajęło 1.5GB, to już nic by się nie odpaliło. A jednak działa. Czyli tam Zygote musi być mniejsze. To dlaczego tu jest takie wielkie?!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Peri Noid

Prawda jest też taka, że im nowszy model tym więcej aplikacji systemowych, można je co prawda wyłączyć, a nawet usunąć, ale wtedy poza większym nieco Ramem tracimy wszystkie nowe funkcje, także sprawa jest dosyć problematyczna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi