Skocz do zawartości
scoobytomy

Jak naliczany jest transfer danych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w jaki sposób operator nalicza transfer danych (mam co 500kb), czy jeśli telefon ma włączony transfer cały czas, to operator sumuje cały transfer za ten czas i zaokrągla w górę do 500kb, czy też każdy moment gdy telefon łączy się by sprawdzić powiadomienia(transfer danych cały czas włączony) z poczty, facebooka itp. jest automatycznie liczony jako 500 kb za każde sprawdzenie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dapik1

@scoobytomy masz jakąś wiekową taryfikację. Jeżeli mnie pamięć nie zawodzi to u mnie dawno temu było 100kB dla internetu oraz 10kB dla wap.

Ale zostawmy historię w spokoju. Moim zdaniem sytuacja może wyglądać tak że jeżeli telefon wyśle jakieś zapytanie na serwery ( powiedzmy 5kB ) i zostanie utracone połączenie i telefon ponownie się zaloguje ( ponownie wyśle zapytanie -- 5kB ) to operator skasuje Ciebie za dwie paczki danych ( 2 x 500 kB ).

Jednoznaczna odpowiedź jest moim zdaniem ciężka do określenia jak to wygląda po stronie operatora.

Jeżeli posiadasz / używasz licznik danych w telefonie to może być niestety duża różnica pomiędzy tym co zliczy ta aplikacja / program a tym co naliczy operator , oczywiście na Twoją niekorzyść.

• Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx

Play ma swoją apkę do obsługi - można sprawdzić jakie paczki są rozliczane.

• Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    mp107
    W dniu 18.10.2018 o 17:47, scoobytomy napisał:

Witam, w jaki sposób operator nalicza transfer danych (mam co 500kb), czy jeśli telefon ma włączony transfer cały czas, to operator sumuje cały transfer za ten czas i zaokrągla w górę do 500kb, czy też każdy moment gdy telefon łączy się by sprawdzić powiadomienia(transfer danych cały czas włączony) z poczty, facebooka itp. jest automatycznie liczony jako 500 kb za każde sprawdzenie?

O ile się nie mylę, to ilość danych naliczana jest od czasu nawiązania sesji (połączenia pakietowego) do jej zakończenia poprzez m.in. wyłączenie transmisji pakietowej przez użytkownika lub z powodu utraty zasięgu lub przełączenia na sieć partnera roamingowego (w Play).
    Za to przy handoverze (przełączeniu telefonu z jednej stacji bazowej na drugą) albo odwiedzeniu najpierw jednej strony, potem drugiej sesja zostaje podtrzymana, więc przy wykorzystaniu np. 100kB korzystając z stacji bazowej A i 300kB ze stacji bazowej B naliczone zostanie 400kB, a nie 100kB w zaokrągleniu do 500kB w górę + 300kB w zaokrągleniu do 500kB w górę = 1000kB.

W dniu 18.10.2018 o 21:45, dapik1 napisał:

@scoobytomy masz jakąś wiekową taryfikację. Jeżeli mnie pamięć nie zawodzi to u mnie dawno temu było 100kB dla internetu oraz 10kB dla wap.

Na przykład taka Play odNowa nie jest taka wiekowa, ma 1,5 roku, a jest naliczanie po 500kB. Operator też musi zarabiać, więc pomimo bezterminowych pakietów odbija sobie to częściowo przynajmniej na takim naliczaniu. ;)

• Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź, tak korzystam z Play odNowa i dlatego naliczanie co 500 kb.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi