Skocz do zawartości
Jakub Haftaniuk

Aktualizacja Androida do wersji 9 i niedziałające wi-fi i przesył danych.

Rekomendowane odpowiedzi

Może tak być, że wypuścili tego androida do testów bo niedawno można było przeczytać o naborze testerów do programu beta dla a2 lite. Niedługo po tym pojawił się Pie dla naszych urządzeń. Jak kolega wspomniał wyżej tylko dla kilku/kilkunastu państw. Ja sobie odpuściłem aktualizacje jak narazie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Positive
    W dniu 10.12.2018 o 20:23, dzidexx napisał:

Opis downgrade jest już w wątku o twoim modelu(u nas i/lub na Xda). 

To jeszcze jakbyś był tak miły i dorzucił link, to temat byłby o wiele bardziej wartościowy. ?

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    dzidexx
    Godzinę temu, Positive napisał:

temat byłby o wiele bardziej

Z tego co wiem wyszła już poprawka do Pie. Temat jest w zasadzie nieaktualny.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    sovery

Też mam nieustanny problem z siecią, niezależnie czy to LTE, czy WiFi. Najlepsze jest to, że problem występuje w oryginalnym sofcie, w sensie kupiłem z 8.1 Oreo, gdzie był problem z siecią, zaktualizowałem, bo takowa aktualizacja wyskoczyła do pobrania przez OTA i nadal jest problem z siecią. Objaw jest taki, że zrywa połączenie, a kiedy już jest połączony do LTE/WiFi, to czasami nie ma netu, mimo że powinien być.

Probowałem już (chyba?!) wszystkiego, żeby sobie z tym poradzić, jednak bez rezultatu: 

• reset sieci i restart
    • hard reset
    • powrót do Oreo
    • aktualizacja i hard reset
    • ADB / odinstalowanie niektórych procesów
    • ADB / wyłączanie niektórych procesów
    • wyłączanie Bluetooth i lokalizacji
    • czyszczenie danych Google Play i Google Play Services

Już myślałem, że to hardware, nawet byłoby mi w smak - do serwisu na gwarancję i po kłopocie, ale zainstalowałem dla pewności 2 inne romy GSI a/b i o dziwo sieć pięknie śmigała, zero problemu. Jednak, jako że GSI nie jest dedykowanym softem, to miałem problem z hotspotem, z którego często korzystam, z aparatem, notchem, czy innymi drobnymi funkcjami. 

Moja konkluzja jest taka, że oryginalny soft to g***o i siedzą w nim jakieś procesy, przez które sieć działa, jakby wcale nie chciała.

A może też jest to celowy zabieg, w końcu możność bycia offline to nowy luksus. ;)

dodana zawartość

Można by też rzec "Masz babo placek". ;)

Ok, poradzone. Poszperałem trochę i okazuje się, że najnowszy oryginalny soft (9.6.11.0) na stronie Xiaomi ma uszkodzony obraz modem.img i prawdopodobnie poprzednia wersja (9.6.10.0) również. Z tą wersją zresztą kupiłem telefon. Chciałem wgrać do Pie sam modem.img a/b z 9.6.4.0, ale to rozwaliło całkiem wszelkie połączenia, zero WiFi, zero zasięgu sieci komórkowej. Wróciłem więc do pierwszej wersji Oreo 9.6.4.0, jaka była dostępna na A2 Lite (bezpośredni link: http://bigota.d.miui.com/V9.6.4.0.ODLMIFF/daisy_global_images_V9.6.4.0.ODLMIFF_20180724.0000.00_8.1_4afd3431a2.tgz) i wgrałem przez MiFlash. 

Czyli:

1. Włączyć "Opcje programistyczne" (Ustawienia - Informacje o telefonie i klikać "Numer kompilacji" dopóki nie pojawi się info, że opcje programisty zostały włączone)
    2. Włączyć "Zdjęcie blokady OEM" i "Debugowanie USB" (Ustawienia - System - Zaawansowane - Opcje programistyczne)
    3. Wyłączyć telefon i uruchomić w trybie Fastboot (należy trzymać jednocześnie przyciski Volume - i Power)
    4. Ściągnąć ADB i Fastboot  (Windows, Windows 10, Mac, Linux). Można też stąd: https://developer.android.com/studio/releases/platform-tools i osobiście ten sposób polecam.
    5. Uruchomić terminal lub cmd jako Administrator i wpisać: 
      fastboot devices
    6. Jak wyświetli się numer smartfona i obok hasło "devices" to można odblokować bootloader: 
      fastboot oem unlock

UWAGA: telefon się zrestartuje, usunie wszystko, po czym uruchomi ponownie. Trzeba przejść (byle jak) przez konfigurację i powtórzyć kroki 1 - 3.

7. Uruchomić MiFlash i postępować wg instrukcji na stronie Xiaomi: http://en.miui.com/a-234.html
    8. Gotowe. Można ponownie skonfigurować telefon i zaktualizować do ostatniej wersji 8.1 (OTA nie zawiera błędu w modem.img), ale z aktualizacją do Pie to bym się wstrzymał. ;)
    Edytowane przez sovery
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@sovery

Dzięki za te spostrzeżenia. Na Oreo nie miałem żadnych problemów, ale przygodę zaczynałem właśnie od v9640 (albo i wcześniejsza, fon z początku sierpnia). 

Teraz mnie kusi spróbować unlock bootloadera i wgrać custom Kernel https://forum.xda-developers.com/mi-a2-lite/development/caf-caf-kernel-mi-a2-lite-daisy-t3880135

Jest tam m. in. zmieniony driver od WLAN, może by rozwiązał moje problemy z WiFi. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    sovery

Ja póki co nic nie będę zmieniał, żeby się nic nie popsuć ;) Po całonocnych testach uznałem, że jednak 9.6.4.0 jest bezsprzecznie najlepszy, jeśli chodzi o sieć i płynne jej przełączanie i przy tej wersji zostanę. Jeszcze po drodze miałem hecę z EFS, totalną padaką slotów SIM i już mam dość przygód.

Mam jeszcze Redmi 4X, świetny fon i pierwszy soft, z którym wyszedł na rynek, też był najlepszy. Już któryś raz widzę, że po R4X następcą jest A2 Lite.

---

Co do kernela, to pewnie, że są lepsze, ale kosztem szyfrowania. Dla mnie telefon to jak wszystkie sprzęty w jednym, do szkoły, na amory i biznesu i nie bardzo widzą mi się kompromisy. A że to Project Treble to zapewne niebawem znajdzie się coś godnego uwagi bez poświęceń (np. Pixel Experience wgrałem bez TWRP na żywioł fastbootem).

Edytowane przez bergmen
    Proszę panować nad własnym językiem....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    giaur500

Czyli co, rozumiem, że na wasze telefony producent wydał gównianą aktualizację i teraz żalicie się, że Pie jest zły? To nie wina wersji Androida, a tego że producenci robią z użytkowników darmowych testerów. Czysty Android Pie wersji od Google większości z opisywanych tu błędów nigdy nie miał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Napisano (edytowane)

Żalimy się, że PIE w wykonaniu Xiaomi to bieda developerska. Przynajmniej w przypadku omawianego A2 Lite. 

I jako świadomi użytkownicy androida, bez klapek na oczach, dostrzegamy jawne kroki wstecz względem np. Oreo. Mam tu na myśli sterowanie głośnością (były 3 suwaki, teraz jeden i tylko od multimediów), czy przełączanie się między urządzeniami BT, gdzie na 8.1 robiłem to przy pomocy paska powiadomień, na PIE trzeba to robić na około, przez wejście ustawienia BT. 

Okrojenie ikon powiadomień, skrojone pod ekrany z notchem - znów Oreo sobie lepiej z tym radził. 

I do tych bzdurek androida Pie idzie przywyknąć, ale do prostych błędów od xiaomi już ciężko. 

edit; Wymuszenie IPv4 w routerze rozwiązało prawdopodobnie moje problemy z WiFI. 

Edytowane przez ShadyTurtle

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    bergmen
    Napisano (edytowane)
    2 godziny temu, ShadyTurtle napisał:

Żalimy się, że PIE w wykonaniu Xiaomi to bieda developerska. Przynajmniej w przypadku omawianego A2 Lite. 

(...) 

I do tych bzdurek androida Pie idzie przywyknąć, ale do prostych błędów od xiaomi już ciężko. 

Przecież to Google jest odpowiedzialny za aktualizacje tego telefonu nie xiaomi. Na tym polega AndroidOne. 

Nie wiem skąd to wieszanie psów na xiaomi.  Xiaomi aktualizuje tylko miui... I robi to dobrze... Było trzeba wybrać telefon z miui.... 

Edytowane przez bergmen

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    sovery
    Napisano (edytowane)

@ShadyTurtle Bawiłem się na kilku wersjach systemu ustawieniami DNS i IP, i niezależnie od routera, internet ma po prostu działać. Zauważyłem, że tylko na 9.6.4.0 mam pełną prędkość 110 Mbps, a na wyższych już nie (od 10 Mpbs do 200 kbps (!!!) na grudniowym Pie). Aktualizacja do Pie coś miesza w EFS, bo przy czystym systemie, bez moich apek i danych, zauważyłem dziwne foldery, coś na wzór dziwnych ciągów znaków na uszkodzonych partycjach. Mimo, że robiłem format EFS i wgrywałem numery IMEI na nowo, to po aktualizacji miałem znowu te dziwne foldery (i pliki). Po wykasowaniu sieć działa lepiej, ale nie jest to full speed jak na Oreo. To by tłumaczyło problem z jednoczesnym działaniem dwóch SIM po aktualizacji i software'owa zamiana slotów miejscami (SIM1 -> SIM2 i na odwrót). 

Nie miałem od początku tej wersji i jestem absolutnie nią zachwycony. Lepsza żywotność baterii, jak wspomniałeś więcej ikonek na pasku nawigacji i łatwiejszy dostęp do przełączników. Czuje się, jakbym downgrade'm zrobił upgrade sprzętu. Jednak mam swoisty problem, bo w opcjach programistycznych, jak np. zaznaczę, żeby przez BT szedł inny kodek o innym bitrate, to po wyjściu z tych opcji, wszystko przełącza się z powrotem na domyślne wartości.

@bergmen Coś jednak Xiaomi dodaje od siebie do systemu, jak np. Spock, PAI, Feedback. Czysto-czysty obraz GSI Android Pie od Google w ogóle nie wstaje.

Edytowane przez sovery

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi