Skocz do zawartości
KRzychu8

W jaki sposób podliczyć wartości oraz zresetować je w danym dniu?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, piszę po raz pierwszy w tym dziale i myślę, że uzyskam odpowiedź na mój problem...

Iż gdyż po wciśnięciu przycisku chciałbym, aby zostały dodane kolejne Koszty i Dystans jaki został przejechany (Mam na myśli poniżej)

Moglibyście także podpowiedzieć, jak zrobić, aby to podliczało na koniec miesiąca i resetowało i tak co miesiąc.

Heh, w Androidzie jak coś "programuje" od 4 dni... Więc i tak uważam, że to i tak wysoki poziom jak na mnie...

Z góry dziękuje za odpowiedź i podpowiedź ;)

Pozdrawiam

Wesołego Sylwestra ;) 

Screenshot_20181231-004719.jpg

Edytowane przez mmaciejow
    poprawa tematu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@KRzychu8 Lepiej powiedz gdzie kupujesz benzynę za 2.90 zł za litr :)

Ogólnie koszt i dystans możesz wyświetlać w formie listy, używając prostego ListView (albo bardziej zaawansowanego RecyclerView).
    Żeby dane Ci nie znikały i ładnie podliczały się na koniec miesiąca to musisz je gdzieś zapisać. Stworzyć prostą bazę danych lub trzymać listę w
    SharedPreferences. Mniej pracochłonne jest to drugie rozwiązanie.

Chcesz żeby automatycznie podliczało Ci co miesiąc?

12 minut temu, KRzychu8 napisał:

Heh, w Androidzie jak coś "programuje" od 4 dni... Więc i tak uważam, że to i tak wysoki poziom jak na mnie...

?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Benzynę możesz kupić w takim miejscu jakim jest Sen ? 

Tak, automatycznie.

A z SharedPreferences chciałem się pobawić jak już to wszystko skończę...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@KRzychu8  To na początku dodaj listę (polecam jednak użyć RecyclerView: tutaj wskazówki od google jak zaimplementować  ) i zacznij do niej dodawać koszt i dystans za pomocą przycisku "Oblicz". Wtedy zobaczysz że po restarcie aplikacji wszystko Ci znika :P i zapis danych jest niezbędny. Mimo to SharedPreferences możesz i tak zrobić na końcu.

Jeśli chodzi o automatyczne podliczenie na koniec miesiąca, to jeżeli suma ma być widoczna tylko w aplikacji wystarczy w OnCreate() sprawdzić czy jest teraz ostatni dzień miesiąca. Jeżeli tak - podsumować dane i wyświetlić wynik :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Cubaza

Jak dla mnie to to powinno być zrobione tak, że w momencie kiedy mamy pierwszy dzień miesiąca powinniśmy obliczać poprzedni miesiąc. Pierwszy dzień dlatego, że sprawdzamy zawsze to samo,  a nie musimy sprawdzać czy dany miesiąc ma 31 dni, 30 dni, 28,  czy może 29 dni. Jest po prostu łatwiej. Dodatkowo użytkownik przecież może dodać ostatniego dnia dodać kolejne. A tak to obliczymy a użytkownik doda jeszcze w tym miesiącu coś. Zresztą wszystkie wyciągi w bankach działają tak, że się biorą i generują dzień po zakończeniu okresu a nie w dzień zakończenia.

Dodatkowo raczej zapiąłbym się na bazę danych a nie SharedPreferences. SharedPreferences w moim odczuciu nie służy do tego i dodatkowo przy masie danych filtrowanie, wyszukiwanie itp. będzie dużo wolniejsze niż baza danych. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Cubaza Pierwszy dzień miesiąca istotnie jest lepszy do takich obliczeń. Z resztą Twojej wypowiedzi również się zgadzam, jednak dodanie bazy danych podnosi trudność zadania. Danych również nie będzie za wiele - będą tylko z jednego miesiąca, a następnie, po podliczeniu, zresetują się. Dlatego na początek SharedPreferences może być dobrym rozwiązaniem, szczególnie że OP dopiero zaczyna zabawę z programowaniem na Androida. Potem spokojnie będzie mógł rozbudować swoją aplikację i dodać bazę danych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już napiszę w tym temacie...

Moja aplikacja wygląda tak jak widać na obrazku poniżej...

Udało mi się z polecenia @Coders Lab utworzyć Recycler View

Zostaje teraz pytanie jak dodać, aby wypisywało jaki koszt za jedno tankowanie, i jaki dystans przejechany...

Przy drugim tankowaniu myślałem, żeby zrobić tak, że koszt się wpisuje i się wyświetla, a np. wpisywało się kilometry obecne a w nawiasie ile kilometrów się przejechało... (musiałoby odjąć od poprzedniego tankowania)

I jeszcze to sumowanie na początku miesiąca... Tak jednak postawię chyba na ten pierwszy dzień miesiąca...

Activity jak mi jakieś przyjdzie do głowy, dodam później, na bieżąco, i jeszcze ta baza danych, żeby jednak było trochę tego w pamięci...

Myślałem ( tak, myślałem ? ), że mogę zrobić też np. taką list rozwijaną, że np. styczeń rozwija tankowania, luty itp...

Ale na razie zostańmy przy tym, żeby pokazywało koszt i ile kilometrów ;)

Screenshot_20190103-020756.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@KRzychu8 Bardziej myślałem że zrobisz coś takiego:
    image.png.ea7f8b5e7730d0b9a0bd42c5c0928aa2.png

Czyli stworzysz klasę w której będziesz trzymał koszt, dystans i inne potrzebne informacje (data dodania, stan licznika itd.). Potem obiekty tej klasy będziesz dodawał do RecyclerView i wyświetlał podobnie jak na obrazku powyżej ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Napisano (edytowane)

@Coders Lab achaaa, Widzisz, to się trochę nie zrozumieliśmy... ??

Reasumując, próbowałem zrobić to tak, jak z tego linku, ale niestety mi to nic nie mówi, znalazłem jakieś video na YouTube i wyszło coś takiego jak wyszło...

Edytowane przez KRzychu8

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi