Skocz do zawartości
Aramis93

rozwiązany Malware - jak pozbyć się "wirusa"?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam serdecznie kolegów, miło wrócić na stare śmieci z pytaniem do mądrzejszych głów :)

Od pewnego czasu na telefonie wyświetlają mi się reklamy - podczas korzystania z aplikacji, przeglądania internetu, oglądania filmów, nawigacji, po odblokowaniu ekranu głównego, dosłownie wszędzie. Jak dla mnie jest to typowy malware, chociaż nigdy nie udało mi się jeszcze żadnego urządzenia zainfekować. Telefon był przeskanowany Avastem, Esetem i Bitdefenderem, żaden z nich nie wykrył zagrożenia. W opcjach wyłączyłem uprawnienia aplikacjom z których nie korzystam, sporo appek usunąłem, niestety problem pozostał...

Korzystam na bieżąco z płatnej wersji AdGuard, nie wiem czy ma to znaczenie.

W momencie od kiedy tak się zaczęło dziać nie instalowałem żadnych aplikacji z zewnątrz, nawet z GP niczego nie pobierałem.

Wersja oprogramowania najnowsza, oczywiście andek 9, nie rootowany. Błagam o pomoc, bo już nie mam pomysłów. W załączniku wstawiam screena z okna reklamy które wyskakuje.

Za pomoc w temacie z góry dzięki :)

Screenshot_20190810-235307_Useless Web.jpg

Screenshot_20190810-222410_Useless Web.jpg

Edytowane przez Aramis93

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    zulu88
    Napisano (edytowane)
    6 godzin temu, Aramis93 napisał:

Telefon był przeskanowany Avastem, Esetem i Bitdefenderem

No to najwyższa pora na coś co działa ?. Potraktuj go Malwarebytes Anti-Malware  w wersji Premium na androida. 

Edytowane przez balwanekbuli
    Wycięto treść namawiająca do ściągnięcia pirackiego opr, oraz chęć podania linka na PW
    • Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    13 minut temu, zulu88 napisał:

No to najwyższa pora na coś co działa ?. Potraktuj go Malwarebytes Anti-Malware  w wersji Premium na androida.

Niestety, nic to nie dało :(

Screenshot_20190812-001403_Malwarebytes.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    zulu88

A to pech. Koleś mój miał tydzień temu taki sam problem i Malwerbytes pomógł od ręki. Pozostaje ci tylko pomyśleć co instalowałeś przed pojawieniem się tego dziadostwa i usunięcie tego. Ewentualnie powrót do ustawień fabrycznych, ale... z powodu reklam nie warto się w to bawić. Lepiej wytropić natręta. Ta pierwsza reklama pokazuje apk Joom, może to ona spami? Masz ją może? Chociaż z drugiej strony bardziej bym stawiał na darmową gierkę.

PS. Ten Twój Malwarebytes, to wersja Premium?

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, pobrałem z GP i jest 30 dni premium za darmo. Aplikacji Joom nie mam i nigdy nie miałem. A przed pojawieniem się tego dziadostwa nic nie instalowałem oprócz jednej aplikacji - JBZDY ze sklepu Play. Ale próbowałem już ją odinstalować, czyściłem pliki po deinstalacji, nic to nie dało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    jeronimo

Wejdź w ustawienia - aplikacje i zobacz czy czasem nie masz jakiejs dziwnej aplikacji zainstalowanej. Mozliwe ze gdzies wchodziłes do internetu i na coś wyraziłeś zgode icoś mogło sie samemu zainstalowac.

Przeszukaj dokładnie wszystkie aplikacje.

Ustawienia - aplikacje - 3 kropki u góry z prawej i "pokaz aplikacje systemowe" i tutaj wyszukaj i posprawdzaj.

• Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    zulu88
    Napisano (edytowane)
    10 minut temu, Aramis93 napisał:

JBZDY ze sklepu Play

W opisie jest zaznaczone, że ta apka "zawiera reklamy", a w komentarzach jest opis użytkownika, że to coś wali reklamami na prawo i lewo. Ta aplikacja mogła ci coś dziwnego zainstalować, więc sprawdź wszystko tak jak @jeronimo radzi.

Edytowane przez zulu88
    • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Wincenty

@Aramis93

Na początek dezaktywuj AdGuard’a lub jakiś inny bloker reklam jak chcesz ją namierzyć samodzielnie. Złośliwy Malware ciężko namierzyć antywirusem, zwłaszcza jak siedzi gdzieś głęboko. 

Jeśli program/aplikacja nie wykrywa Ci złośliwego malware to pozostaje przeszukiwanie ręczne. Co możesz zrobić i co zalecam ja:

1. Otwarcie listy ostatnio używanych aplikacji może pomóc, bo czasami aplikacja wyświetlająca reklamę jest tą najświeższą na liście. Poczekaj aż Ci wyskoczy na ekranie i od razu wchodź do listy ostatnio używanych. MT - multitasking.

2. Warto sprawdzić, jakie aplikacje mają uprawnienia do wyświetlania nad innymi aplikacjami. Więc, do Ustawień > lupa > wpisujesz „Dostęp specjalny” > wchodzisz w Aplikacje na wierzchu. Tutaj sprawdź czy coś widzisz podejrzanego/dziwnego z aplikacji. Zobacz która podejrzana app/gra ma dostęp do wyświetlania nad innymi aplikacjami.

3. Przeanalizuj sobie na samym końcu wszystkie aplikacje/gry/system które ostatnio instalowałeś na spokojnie. Tak jak podpowiada @jeronimo

4. Działaj ;) 

Hard Reset to już ostateczność

• Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pomogło śledzenie ostatnio otwartych aplikacji, okazało się że winowajcą była aplikacja USELESS WEB - deinstalacja pomogła i problem nie występuje. Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc. Przy okazji dowiedziałem się że te wszystkie antywirusy są guzik warte :)

• Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Wincenty
    Napisano (edytowane)

@Aramis93

Spoiler

0C8E3B1D-4E58-4695-AAEB-4658C6762BBD.jpeg.c05d2750b09e39d9c22861cc3461bc55.jpeg

?

A tak na poważnie. Zgłaszałeś to do Google? Google karze developerów za stosowanie takich natrętnych/nachalnych reklam. Warto czasem poczytać sobie regulamin w Google Play dla dev. Dzięki że odpisałeś, przynajmniej wiadomo co omijać. Dobra robota!

dodana zawartość

Spoiler

C7EF53D2-3E3E-45ED-AC96-720652D67A3E.thumb.jpeg.64fb233fba3b8caaa09653253468bcb0.jpeg

Edytowane przez Wincenty
    ort.
    • Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi