Skocz do zawartości
roger32

C# i Xamarin dla początkującego programisty?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy C# i Xamarin to dobry wybór dla początkującego programisty?

Postanowiłem ruszyć 4 litery i wreszcie podejść poważnie do tematu programowania jako nowej ścieżki kariery (podejście numer ... trudno zliczyć ;p). Namówiłem znajomego na wspólną naukę i stworzenie projektu (myślę, że to będzie fajny dodatkowy benefit do CV jak zrobimy wspólnie cały projekt aplikacji, np. z wykorzystaniem metodyki agile), ale stanęliśmy na samym początku przy wyborze języka programowania. Doszliśmy do wniosku, że chcemy tworzyć aplikacje mobilne, ale nie ograniczać się tylko do nich. Zawęziliśmy grono kandydatów do Java/Kotlin oraz C# i Xamarin i nie możemy się zdecydować. Mój kolega jest kompletnym nowicjuszem w programowaniu (nie licząc styczności z Logo w szkole oraz podstaw webmasteringu), ja natomiast lata temu "liznąłem" kilka języków, głównie w ramach edukacji szkolnej (Pascal, C/C++/C#, PHP oraz język G, w których stworzyłem kilka mniej lub bardziej skomplikowanych aplikacji). 

Na C#jest  dość duże zapotrzebowanie ale Xamarin, szczególnie w Polsce dalej wygląda na dość niszową technologię (niech ktoś mnie wyprowadzi z błędu jeśli się mylę (robiłem tylko szybki research na telefonie z powodu problemów z PC). Ofert dla początkujących programistów nie ma zbyt wiele, a jak  to stawiane wymagania bywają dość wysrubowane. Dodatkowo pomoc społeczności jest bardziej ograniczona w stosunku do np. języka Java, a dobre kursy kosztują $$$. Na plus przemawia łatwość nauki, multiplatformowość i związana z nią perspektywa dużego zapotrzebowania na programistów crossplatform. Dużym plusem jest też możliwość wykorzystania silnika Unity. 

Java z kolei oferuje masę materiałów edukacyjnych (łącznie ze świetnymi kursami za free lub za taniochę) oraz gotowe rozwiązania większości problemów, co jest wielkim plusem dla nowicjusza. Ofert pracy jest sporo, chociaż część tych nakierowanych na junior dewelopera ma jakieś kosmiczne wymogi typu 2 lata doświadczenia i dobra znajomość kilku różnych frameworków. Na  minus zaliczę trochę większą trudność nauki (takie opinie widziałem kilkukrotnie w porównaniu z C#), wypieranie Java przez Kotlin, a od niedawna również przez Flutter oraz brak możliwości tworzenia aplikacji crossplatform (niby Kotlin coś tam kombinuje, ale nie wiem co z tego będzie)

Ogólnie skłaniam się ku C# i Xamarin, ale boję się że nie znajdę pracy jako początkujący bez profesjonalnego doświadczenia. Jakieś rady?

EDIT:

Chyba za bardzo się rozpisałem albo temat ogolnie trudny. @Coders Lab, podpowiesz coś?

Edytowane przez roger32

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    W dniu 24.10.2019 o 08:29, roger32 napisał:

Czy C# i Xamarin to dobry wybór dla początkującego programisty?

Na początku najważniejsze jest żeby zacząć. Później zmiana języka to formalność ;) 
    Chcesz razem ze znajomym stworzyć aplikację mobilną - to już jest fajny pomysł. Musicie wziąć pod uwagę fakt że bardzo często aplikacje mobilne komunikują się z usługami stojącymi na serwerze, tzw. backendem. Nie wiem co będzie robić Wasza aplikacja, musicie się zastanowić czy backend też jest potrzebny - wtedy również będzie trzeba go zaimplementować. 
    Wybór języka tak na prawdę nie ma znaczenia. Ważne żeby był popularny - a każdy który wymieniłeś taki jest :P Xamarin i C# nie mają wysokiego progu wejścia i jest sporo darmowych materiałów w sieci (np. https://dotnet.microsoft.com/learn/xamarin ). 

boję się że nie znajdę pracy jako początkujący bez profesjonalnego doświadczenia.

Na początku będzie ciężko. Musisz liczyć się z tym że jedyną opcją na start będzie staż i to być może darmowy. Następnie przez pierwszy rok, jak już dostaniesz pracę, to zarobki będą niskie. Będziesz musiał poświęcać czas po pracy na doszkalanie się. Jak wytrzymasz rok i stale będziesz podnosił swoje kompetencje to będzie już z górki ;) 

Ofert dla początkujących programistów nie ma zbyt wiele,

Musisz liczyć się z tym że w Twojej okolicy może nie być w ogóle pracy w technologii, którą wybierzesz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Coders Lab, dzięki za odpowiedź. Jestem świadomy, że tworząc bardziej rozbudowaną aplikację będziemy musieli ogarnąć oba aspekty - frontend oraz backend i właśnie na takiej podstawie się dobraliśmy. Ja leżę jeśli chodzi o design i ogólnie jakikolwiek "zmysł artystyczny", ale dobrze czuję się przy samym projektowaniu UI, natomiast mój znajomy to taka artystyczna dusza bardziej i ma jakieś doświadczenie z grafiką, więc będziemy się uzupełniać. Teoretycznie chciałbym dążyć do bycia fullstack dev'em, ale na to potrzeba czasu, a ten czas może też zweryfikować dalszą ścieżkę zależnie od tego czy oba aspekty (fronend/backend) będą mi/nam odpowiadały.
    Po namyśle i zasięgnięciu opinii znajomego programisty zdecydowaliśmy się na Javę z zamysłem opanowania Fluttera w następnej kolejności. W javie jest więcej materiałów oraz gotowych rozwiązań różnych problemów, dlatego będzie nam łatwiej na starcie.

Zastanawiam się jeszcze nad poszukaniem jakiegoś mentora, który pomółby nam wyznaczyć odpowiedni kierunek i nadzorował naukę oraz pomógł przy projekcie, ale do tego chyba założę osobny temat, żeby inni skorzystali z ewentualnych porad.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    18 godzin temu, roger32 napisał:

Zastanawiam się jeszcze nad poszukaniem jakiegoś mentora, który pomółby nam wyznaczyć odpowiedni kierunek i nadzorował naukę oraz pomógł przy projekcie, ale do tego chyba założę osobny temat, żeby inni skorzystali z ewentualnych porad.

Zawsze możesz swoje postępy raportować na tym forum ;) Chętnie będę je śledził i w razie potrzeby kierował na właściwe tory.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi