Skocz do zawartości
Gwozdek

Huawei Mobile Services jako alternatywa Usług Google - dyskusja ogólna

Rekomendowane odpowiedzi

Gwozdek

Jak zapewne wszyscy wiedzą, Huawei został zmuszony do zaprezentowaniu swoich własnych usług, które będą dopełniać w nie tak odległej już przyszłości nowe modele. O politycznych przyczynach takiej sytuacji nie będę się tu rozwodzić i również proszę pozostałych, by tego nie robili. Mamy do tego inny wątek ;)

Na wirtualnemedia.pl znalazłem bardzo ciekawy artykuł opisujący niedawną polską premierę Mate 30 Pro, który de facto jest pierwszym smartfonem firmy w którym Usługi Google Play zostały zastąpione przez Huawei Mobile Services. Najważniejszy fragment to:

Cytat

HMS to autorskie rozwiązanie Huawei, które jest bazą dla ekosystemu Huawei, składającego się z takich usług jak Mobilna Chmura, Motywy, Przeglądarka i AppGallery. Ekosystem opiera się na warstwie technologicznej – HMS, składającej się z takich rozwiązań m.in. jak ID Huawei Authentication, Huawei Push, Huawei IAP, Huawei Adds. Według zapowiedzi docelowo ekosystem Huawei będzie dostarczał więcej benefitów niż konkurencyjne rozwiązania, z naciskiem na tworzenie wartości dodanej dla klientów. 1 + 8 + N – według producenta ten schemat obrazuje strukturę ekosystemu Huawei, w którym 1 oznacza centralne urządzenie, jakim jest smartfon. 8 to symbol różnego typu urządzeń dostępnych lub planowanych w portfolio Huawei (np. laptopy, tablety, smart okulary czy smartwatche), które mogą być zarządzane z poziomu smartfona. Z kolei N to symbol nieskończonej liczby urządzeń partnerów zewnętrznych, którzy mogą w tym ekosystemie funkcjonować.

mate30pro-hms1.jpg

W innych źródłach można też wyczytać, że Huawei zdaje sobie sprawę, że duża część konsumentów może nie być początkowo przekonana do ich wizji, ale dołożą wszelkich starań, by zyskać ich przychylność. Z pewnością wielu z Was byłoby w stanie wskazać kilka aplikacji, które w tej chwili nie są dostępne w AppGallery, dlatego biblioteka ma być stale rozwijana ze szczególnym naciskiem na najpopularniejsze aplikacje lokalne.
    Co ciekawe, Huawei pracuje także nad alternatywą dla Google Pay, zwaną Huawei Pay, która ma zacząć funkcjonować w Polsce już na początku przyszłego roku.

Wygląda na to, że Huawei raczej już nie cofnie się z obranej drogi, nawet jeżeli sankcje USA wobec firmy zostaną zniesione. HarmonyOS ani widu, ani słychu, ale skoro Android jest open source, to Chińczycy dalej mogą bez obaw używać amerykańskiego systemu wraz ze swoimi dodatkami.

Co sądzicie o HMS? Jest szansa na zaistnienie w tym dość ciasnym sektorze?

• Piwko! 1
    • Lubię to! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gwozdek

Tak, ale nie o tym chciałem tu porozmawiać. Raczej o tym jak dobre i czy w ogóle dobre będą ich zamienniki + wydarzenia bieżące związane z rozwojem HMS. Bo to, że wielkie korporacje zbierają dane swoich użytkowników jest raczej oczywiste i każdy, kto choć odrobinę czyta portale technologiczne, wie o tym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Problemem nie będzie jak są dobre te usługi (no może po części) ale jak bezbolesny będzie transfer usług pomiędzy platformami.
    Jestem zwolennikiem marki Huawei do tego stopnia, że nadal kupuję urządzenia tej firmy. Fakt, że mają one póki co wsparcie Google Services ale też z niecierpliwością czekam na publiczne wdrożenie HMS i udostępnienie jej użytkownikom. Nawet z czystej ciekawości zdecydowałbym się na transfer wszystkich obecnych usług do HMS chociażby z powodu mojej niechęci do Google i ich monopolu.
    Można powiedzieć, że nienawidzę Windowsa, korzystam z Linuxa, a Google w swoich usługach blokuje mi dostęp do wszystkiego co jest przez nich oferowane. Skorzystanie z jakiejkolwiek usługi google z poziomu Linuxa wiąże się z otrzymaniem komunikatu o naruszeniu zasad bezpieczeństwa przy czym Google nikomu nie mówi, że 60% danych "obrabianych" przez Google za zgodą (ukrytą w czeluściach zapisów regulaminowych) użytkownika jest udostępniana podmiotom trzecim "third party" za które Google pobiera od nich opłaty. Co najważniejsze w tym wszystkim - użytkownik usług Google w regulaminach zrzeka się prawa do wglądu i zarządzania zgodami w stosunku do tych danych. Podobnie zresztą działa FB, który z chwilą zaakceptowania regulaminu przejmuje prawo do własności intelektualnej zamieszczonych na portalu danych w tym zdjęć czy opracowań.

Bardzo ciekawie wygląda więc z poziomu "świadomego" użytkownika ta wojenka pomiędzy USA i Huawei, gdzie USA poprzez NSA ma dostęp do danych wrażliwych na poziomie globalnym (z wyjątkiem Chin bo tam usługi Google są zakazane) przy czym sam oskarża Huawei o to, że zgodnie z chińskim prawodawstwem firma musiałaby udostępnić pewne - bliżej nie sprecyzowane dane - instytucjom rządowym.

To się nazywa hipokryzja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Pixi7

Wszystko super i ekstra, ale do czasu kiedy będzie reklama za reklamą się wyświetlała to nie polecę tych usług Huawei. Wiemy, że na takie alternatywy jak wiadomości, pogoda, itd. to większość nie zwraca uwagi. Jest, działa, super! Natomiast gra toczy się głównie o sklep z aplikacjami. A tu niestety Huawei daje ciała, bo jest nieczytelny i na dzień dobry wita nas cała masa reklam. Uruchamiam aplikację i już reklama, gdzie odlicza 3, 2, 1... I dopiero widzę sklep. Niestety, dalej podobnie, bo kategorie nie są jakoś rozbudowane, przeszukiwanie sklepu uciążliwe, nadal wielu aplikacji brakuje. I o ile jestem w stanie wybaczyć małą ofertę sklepu czy słaby projekt funkcji, to reklam na każdym kroku nie jestem w stanie wybaczyć. Huawei robi te swoje aplikacje jakby miało już monopol i każdy chciał oglądać jakieś promowane treści. Tyle że to nie te czasy i klient jest bardziej wymagający. Ja aktualnie wolę usługi google.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gwozdek

Asortyment sklepu wciąż jest dość słaby. Nie wiem czy jest tu chociaż 10% tego, co mam z GP. Nie licząc apek Googla oczywiście. Nie mniej, zauważam jednak poprawę w stosunku do tego, co tam widziałem jeszcze pół roku temu.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Pixi7

Tak, poprawa zdecydowanie jest. Ale jednak te reklamy są uciążliwe. Może azjatycki rynek to akceptuje, ale z doświadczenia wiemy że europejski nie cierpi reklam.

Co do sklepu i oferty, sam korzystam z Yanosika z AppGallery i spoko, wszystko działa. Wersję z GP odinstalowałem, bo ten z AppGallery jakoś przyjemniej wygląda (chodzi mi o funkcje nawigowania). Myślę, że jeżeli sklep AppGallery bedzie mógł oferować usługi na innych urządzeniach to będzie konkurencją. Teraz to jest rozwiazanie tylko dla Huawei i Honor. Nawet Microsoft Store było dostępne dla różnych producentów pod warunkiem działania na Mobilnych Okienach. A tu ja nakupię aplikacji, treści różnego rodzaju i kupie Xiaomi, bo tańsze. I znowu GP, a zakupione treści tylko na Huawei działają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Gwozdek

Z tego co czytałem tu i tam, Huawei właśnie nie zamierza zamykać się na innych producentów i chce dzielić się swoim ekosystemem wraz z innymi. Mowa była m.in. o Oppo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Pixi7

Oby, bo wtedy nabierze to sensu. Teraz np. w większości posiadam urządzenia Huawei (lub Honor) i to od tych najtańszych po te drogie. Dla mnie Honor 8 był genialnym smartfonem, żona zresztą też lubiła ten telefon i dopiero teraz go zmieniła na Nova 5T. Ale gdybym miał wybierać Huawei,a coś tańszego o podobnych możliwościach to wybór wiadomy. Kibicuję Huawei, i mam nadzieję że odbudują pozycję po akcji z zakazem handlu. Warto wspomnieć, że Samsung miał także problemy z USA (słynny zakaz sprzedaży Galaxy) i jak widzimy Samsung teraz dominuje na rynku.

PS: Bym zapomniał o największym moim zdaniem ciekawym rozwiązaniu. Jeżeli Huawei zdecydowałoby się wydać swój autorski system i umożliwiło przetestowanie go na modelach starszych jak flagowe P20, P10, M10, czy też takich, które były dla mas czyli P10 lite itd. to ja z chęcią bym zobaczył jak by się to sprawdziło na moim Mate 10 lite czy Honorze 8. Oczywiście pod warunkiem, że ten sklep byłby już wyposażony w podstawowe aplikacje. Myślę, że nie byłbym sam do takiego testowania i rozwoju tej platformy, bo wiele osób jest w stanie odstawić usługi Google i zapomnieć o kilku programach/grach, by spróbować czegoś nowego i wydać niezależną opinię.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Pixi7

Czy ktoś zauważył problemy z działaniem GPS po usługach Huawei? Ostatnio zauważyłem, że aplikacje ze sklepu Huawei nie korzystają z usług Google (przynajmniej jeżeli chodzi o GPS), a z funkcji Huawei. Niestety coś jakby się gryzło i np. Yanosik ze sklepu Huawei się wykrzyczał, tzn. brak gps po chwili. Natomiast ten z Google Play działał bez zarzutu. Coś ktoś?

PS: Lubię sytuację kiedy jest wiecej niż jeden gracz na rynku, bo jak wiadomo konkurencja powoduje lepsze warunki dla nas - klientów. Dlatego mocno kibicuję w rozwój innych usług niż tylko te od Google.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Jamnik
    Napisano (edytowane)
    W dniu 11.12.2019 o 21:48, forumen napisał:

Wojna wojną a użytkownicy nie mają wyboru. Jedyny wybór to przy zakupie marka telefonu. Nie wiem jak inni ale troszku bym się obawiał alternatywy Google Pay w wydaniu Huawei. Google Pay też nie za specjalnie bym bym polecał . Są do tego dobre aplikacje bankowe w których ma się konto, po co inne instytucje mają mieć dostęp do naszych finansów. Tak czy siak kto zakupi nowego Huawei będzie skazany na Chińskie ficzery . Wybór będzie taki wolisz być szpiegowany przez Google czy swoje dane udostępnisz Huawei.

Ale w AppGallery nie ma aplikacji bankowych żadnego polskiego banku. 

A w zainstalowanych z apk nie działają płatności zbliżeniowe. 

Edytowane przez Jamnik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi