Skocz do zawartości
marian0

Zmiana buildu yajku** na yakju

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

postanowiłem zebrać w całość wszelkie informacje na temat tego zabiegu i stworzyć/odtworzyć krótki tutorial zmiany buildu yakju** (brand Samsunga) na yakju (brandem Google'a). Mam nadzieję, że temat ma sens, ponieważ niektórzy pytają o to i żeby się dokopać do informacji o przebiegu tej zmiany softu, trzeba się lekko nagimnastykować. ** mogą zastępować różne litery, w zależności od rejonu pochodzenia telefonu. W Polsce najczęściej spotykanym jest build yakjuxw.

Wszelkie czynności opisane w tym poradniku robicie na własną odpowiedzialność.

1. Wstęp

Pewnie znajdą się tacy, którzy zapytają po co mi to lub jaka jest różnica w obu buildach. Główną różnicą jest częstość aktualizacji. Nie jest do końca potwierdzone, w jakim tempie będzie je wydawał Samsung. Do tej pory Samsung wydał aktualizację niecałe 3 tygodnie po OTA 4.0.2 od Google'a. Pewną informacją jest to, że posiadacze buildu yakju dostają aktualizacje w momencie wypuszczenia ich przez Google i są tylko od niego zależni.

2. Jak sprawdzić jaki mamy build?

Jeśli mamy zainstalowany eksplorator/menadżer plików (np. ES File Explorer, File Expert), wchodzimy do katalogu /system/ i tam otwieramy plik build.prop. Szukamy następujących linijek:

ro.product.brand=[color="#008000"][b]a[/b][/color]
    ro.product.name=[color="#0000FF"][b]b[/b][/color]

Jeśli a to google, a b to yakju lub mysid, nie musimy nic zmieniać i możemy spokojnie wyjść z tego tematu. W przeciwnym wypadku jesteśmy zmuszeni do dalszej lektury, jeśli mamy zamiar pozbyć się brandu Samsunga.

Drugą możliwością sprawdzenia aktualnego buildu jest instalacja aplikacji Android System Info. Screeny obrazujące ten punkt znajdują się w poniższym spoilerze.

pkt2a.pngpkt2b.png

3. Potrzebne pliki i programy

Potrzebujemy sterowników do USB oraz firmware'u. Znajdziemy je na stronie: Samsung Galaxy Nexus - Handys. Jeśli nie uda nam się wczytać strony za pierwszym razem i wyskoczy błąd (Fehler), należy próbować do skutku. Tak samo w przypadku pobierania. Ze strony należy pobrać Treiber (USB Treiber Galaxy Nexus) oraz Firmware (Firmware Galaxy Nexus ITL41F).

Prawdopodobnie sterowniki nie będą działały jak należy, dlatego polecam pobrać je stąd: Verizon_Wireless_I515_Galaxy_Nexus_USB_Driver_v1.4.6.0.exe.

Mirrory plików:

Firmware (Firmware Galaxy Nexus ITL41F)

Sterowniki USB (zalecane)

Sterowniki USB ze strony samsung.de

4. Instrukcja

Zalecam mieć naładowaną baterię przynajmniej w 50%.

Poniższe zabiegi wyczyszczą w całości telefon, dlatego warto wcześniej zrobić kopie ważnych danych.

Jeśli mamy już wszystko pobrane wykonujemy następujące kroki:

1. Instalujemy sterowniki USB i uruchamiamy ponownie komputer.
    2. Wypakowujemy archiwum i9250xx_itl41f_fl.zip i uruchamiamy program, który się w nim znajduje.
    3. Wyłączamy telefon i uruchamiamy go w trybie download poprzez przytrzymanie klawiszy Głośność w dół (Volume down) oraz Włączania (Power).
      galaxynexusmodedownload.jpg
    4. Podłączamy telefon do portu USB. Prawdopodobnie będzie trzeba chwilę poczekać, aż system Windows sfinalizuje instalację sterownika.
    5. W programie powinny niektóre pola (wystarcza jedno) zmienić się na żółte oraz powinny pojawić się napisy w logu, tak jak na poniższym screenie. Jeśli to nie nastąpi możemy jeszcze raz uruchomić program. Jeśli nadal nic się nie zmienia, prawdopodobnie winne są sterowniki.
      35824493.png
    6. Jeśli przeszliśmy powyższe punkty i nic nas nie niepokoi, klikamy Start.
    7. Po zakończeniu instalacji telefon sam się uruchomi.

Zaraz po instalacji i pierwszej konfiguracji powinna pojawić się informacja o aktualizacji do 4.0.2. Informację tę oraz linijki w pliku build.prop po instalacji przy użyciu tego poradnika prezentują screeny w poniższym spolierze:

fin2x.pngfin1.png

5. Powrót do yakjuxw

Jest to oczywiście możliwe. Póki co nie mam zamiaru tego sprawdzać. Odsyłam do tematu na xda-developers.

Podziękowania dla użytkowników Cor0ner oraz zooloos. Mam nadzieję, że temat komuś się przyda. Wszelkie błędy i moje niedopatrzenia proszę zgłaszać, postaram się je wyeliminować. W przypadku niedziałających linków pisać na PW.

Edytowane przez marian0
    zmiany w opisie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dyskusyjna jest wyzszosc brandu google nad samsungiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Preza

Tu nie chodzi o wyzszosc jednego nad drugim, ale o czestotliwosc aktualizacji. Jak na razie osoby z brandem goglasow dostaja 4.0.2, a ci z brandem szamsunga nie. To o czym kolego chcesz dyskutowaC ?? Tutek bardzo przystepny. Piwo sie koledze nalezy :D

Ja zmienilem branda w dzien zakupu Nexusa (przed swietami) i od jakiegos czasu mam juz 4.0.2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pkim

Oczywiście wdzięczny jestem za wszelkie instrukcje zmiany brandu (ja mam szajsunga) i rozumiem chęć posiadania najświeższych aktualizacji. Natomiast mam pytanie: co ze sobą wnosi wersja 4.0.2? (ja w dalszym ciągu mam 4.0.1 i póki co nie widzę żadnych problemów) Czy ktoś mógłby mi napisać co konkretnie zyskał na zmianie do wersji 4.0.2? Jeśli rzeczywiście są jakieś korzystne zmiany na lepsze też chętnie zmienię build by zyskać wersję 4.0.2 :) Pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zmian wielkich nie ma, zacytuję swojego posta z nimi, polecam zaglądnąć do źródła, bo tłumaczenie, wygląda, jak wygląda:

Zmiany w ICL53F:

Urządzenie

• Zoptymalizowano mobilny hotspot podczas korzystania przy użyciu APN.
    • Zoptymalizowano 3G/4G sesje danych dla szybszych czasów odpowiedzi.
    • Naprawiono błędną notyfikację "dane pakietowe zostały rozłączone ze względu na roaming".
    • Wi-Fi automatycznie łączy się, gdy znajdziemy się w pobliżu zapamiętanej sieci.
    • Ulepszenie specjalnych efektów wizualnych, kiedy używana jest przednia kamera.
    • Polepszenie efektów wizualnych lock screen'a.

E-mail & Wiadomości

• Naprawiono błąd, który powodował, że niektóre załączniki nie otwierały się poprawnie.

Aplikacje & Widżety

• Wsparcie DivX zostało wycofane, zostanie przywrócone w przyszłych aktualizacjach.
    • Ulepszono poziom głośności audio w nawigacji Google turn-by-turn.

Źródło: support.verizonwireless.com

Wahałem się chwilę, czy na pewno się pchać na nią, bo wyczytałem, że focus w aparacie przy przytrzymaniu klawisza robienia zdjęcia został zamieniony na autofocus, ale stwierdziłem, że robię tyle zdjęć, że utrata tej funkcji mogłaby niekorzystnie wpłynąć na moją homeostazę. Nie wiem czy to jakieś placebo, że nowsze-lepsze, ale wydaje mi się, że w 4.0.2 bateria dłużej trzyma. Większych, odczuwalnych zmian nie ma. Mapy dalej się wysypują.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pkim

marian0 Dzięki za informację :) ponieważ jak na razie nie odczuwam dyskomfortu z powodu braku wyżej wymienionych poprawek, zachowam stoicki spokój i poczekam na aktualizację drogą "oficjalną" :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Preza

Baterie i tak trzeba ladowac codziennie, takze szalu nie ma. Ale jak wieść gminna niesie bez 4.0.2 nie dostaniesz 4.0.3, jest jakby grą wstępna przed nast aktualizacją :E

A zmiana na yakju jest drogą "oficyalną":oczy:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    pkim

Z całą pewnością masz rację i z lekko zazdroszczę wam - posiadaczom wersji 4.0.2 :) ale poważnie zacznę się niepokoić jak dostaniecie wersję 4.0.3 a ja nadal będę miał 4.0.1 >:(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    kitus
    Z całą pewnością masz rację i z lekko zazdroszczę wam - posiadaczom wersji 4.0.2 ale poważnie zacznę się niepokoić jak dostaniecie wersję 4.0.3 a ja nadal będę miał 4.0.1

Myślę, że jeżeli tak będzie to, każdy ogarnięty użytkownik ręcznie zmieni build. O ile kolejna aktualizacja nie będzie tak kosmetyczna jak 4.0.2 .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    jfedor
    Czy ktoś mógłby mi napisać co konkretnie zyskał na zmianie do wersji 4.0.2?

Na przykład w 4.0.2 działa tryb USB host.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi