Skocz do zawartości
chosen one

Rootowanie telefonu, wgrywanie ROMów, przywracanie stanu fabrycznego

Rekomendowane odpowiedzi

1. Metody rootowania Hero (Play oraz niebrandowany)

2. Rootowanie Hero po aktualizacji via OTA, z 1.5 -> 2.1

3. Istnieje też możliwość zmiany ROMu z 2.1 z powrotem na 1.5

Tę samą metodę stosujemy także, gdy:

Mamy uszkodzone USB i nie możemy zmienić recovery itp.,

Hero nie chce wstać po aktualizacji via OTA z 1.5 na 2.1,

Chcemy wrócić na 1.5.

Procedura instalacji.

- skopiuj plik na kartę pamięci
    - włącz telefon w trybie fastboot (czyli wyłącz go i włącz trzymając dolny klawisz głośności)
    - zatwierdź zmianę ROMu
    - poczekaj
    - kiedy zapyta czy zrobić reset, naciśnij domek czyli tak.

4. Rootowanie G2 (również Hero z t-mobile, Orange UK oraz inne wynalazki)

5. Recovery - za jego pomocą możemy swobodnie zmieniać ROMy, robić backup, restore, dzielić kartę pamięci na partycje.

6. Zmiana ROMu z 2.1 w G2 na 1.5 od HTC - przydatne do dalszego rootowania

7. Uniwersalne rootowanie - wymaga testów

8. ROM 2.1 - łatwe flashowanie bez cudowania, przed flashem zrób wipe

• Dla Hero niebrandowanego (Play)
      [url=http://www.multiupload.com/HX7IXX8WEC]Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites![/url]

Sposób instalacji:

skopiuj plik na kartę pamięci
      - włącz telefon w trybie fastboot (czyli wyłącz go i włącz trzymając dolny klawisz głośności)
      - zatwierdź zmianę ROMu
      - poczekaj

Lista obsługiwanych CID:

modelid: HERO10000
      cidnum: 11111111
      cidnum: HTC__001
      cidnum: HTC__032
      cidnum: HTC__203
      cidnum: HTC__102
      cidnum: HTC__405
      cidnum: HTC__E11
      cidnum: HTC__304
      cidnum: HTC__506
      cidnum: HTC__Y13
      cidnum: HTC__N34
      mainver: 3.32.405.1
      hbootpreupdate:12

Zawiera SPL: 1.76.0007
      Zawartość pliku:

android-info.txt - lista obsługiwanych CID,
      boot.img - system image,
      hboot  - boot-loader,
      radio.img - Radio,
      recovery.img - recovery,
      splash1_Hero_320x480.nb0 - splash image
      system_rel.img - partycja system,
      userdata.img - partycja data.

• Dla G2 (Era)
      [url=http://www.multiupload.com/WG08YJ0FBQ]Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites![/url]

Sposób instalacji:

skopiuj plik na kartę pamięci
      - zatwierdź zmianę ROMu
      - poczekaj

Lista obsługiwanych CID:

modelid: HERO10000
      cidnum: T-MOB009
      cidnum: 11111111
      mainver: 3.35.118.1
      hbootpreupdate:12

Zawiera SPL:1.76.0007

Edytowane przez chosen one

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak przywrócić Hero GSM do stanu przed roota, mini tutorial dla ludzi, którzy muszą oddać telefon do serwisu.

W zależności od pochodzenia Hero (Hero czy G2) podczas rootowania oraz zmiany ROMu zachodzą w telefonie pewnie zmiany.

1. Hero niebrandowany i G2

• ROM - to oczywiste, bo ingerujemy w soft (superuser, custom ROMy itp.).
    • Recovery - zmienia się recovery na custom, możemy flashować ROM z bootowanego custom Recovery jeśli nam SPL na to pozwala ale jest nie wygodne, lepiej je zmienić (flash na stałe) i w razie czego przywrócić - i tak przeważnie jest, recovery zgodnie ze wszystkimi poradnikami zostaje zmienione na stałe.
    • Karta pamięci - jeśli używasz partycji na karcie (swap oraz ext) to pozostawiając kartę pamięci z partycjami i oddając ją do serwisu możesz wzbudzić tym czyjeś podejrzenia, aczkolwiek wątpię aby telefon przechodził tak szczegółową analizę przed serwisowaniem.
    • SPL - ale tylko w niektórych przypadkach się zmienia.
    • Radio - Różne wersje Radia są w poszczególnych RUU wypuszczanych przez htc, jeśli wersja Radia nie będzie zgodna z wersja ROMu to może to wzbudzać wątpliwości (tutaj też wątpię, żeby telefon przechodził tak gruntowną analizę przed serwisowaniem)

Przed oddaniem do serwisu te wszystkie rzeczy trzeba przywrócić:

• Karta pamięci - tutaj jest kilka opcji, np. oddajesz bez karty lub usuwasz partycje z poziomu komputera (programy do partycji, podłączasz telefon, montujesz jako usb i usuwasz widoczne patycje, najłatwiej jest to zrobić używając linuxa - bootowane livecd wystarczy, program gparted jest w chyba każdej dystrybucji linuxa) lub wchodzisz w recovery -> partition sdcard -> swap 0, ext 0, rest - reamainder
      Ta metoda załatwia wszystko
    • ROM, Recovery, SPL, Radio - najprostsza metoda, ze strony htc.com ściągamy ROM w formie RUU (taka aktualizacja z poziomu komputera) i ją instalujemy (podłączasz telefon przez usb do kompa i działasz). Proste, szybkie i skuteczne. Dla pewności po całej operacji spróbuj wejść w recovery i zobacz czy się zmieniło na standardowe.
      Aby wejść w recovery: wyłącz telefon i włącz trzymając domek, jeśli nadal widzisz takie recovery LINK - to znaczy, że coś zrobiłeś źle. Podczas gdy RUU pracuje, nie przerywajcie tego procesu, nie wyjmujcie baterii, wyłączcie na kompie inne programy działające w tle oraz wygaszacz ekranu.

Dodatkowa metoda na przywracanie poszczególnych elementów (podałem bardziej w celach informacyjnych)

Jeśli masz ROM standardowy z rootem, możesz usunąć samego superusera (najczęściej system/app/Superuser.apk) ale pozostaje kwestia recovery (no chyba, że je tylko bootowałeś a nie flashowałeś na stałe).

Recovery można podmienić flashując przez bootloader, tylko najpierw trzeba je od kogoś zdobyć. Najłatwiej wyciągnąć jest z nandroid backup, który robiliście przy pierwszej zmianie recovery w telefonie. Chociaż aktualna wersja recovery nie robi już backupu samego recovery.

Pamiętajcie, że opisywane metody usuną dane z telefonu (kontakty, smsy itp.), więc zróbcie w razie potrzeby backup. Ja oraz forum nie odpowiadamy, za szkody powstałe w wyniku rootowania i prób odrootowania, bricka, utraty kończyn itp.

RUU do pobrania

XDA

htc.com

http://shipped-roms.com/shipped/

RUU dla G2 / Hero z Ery

http://forum.android.com.pl/f92/ruu-dla-era-g2-touch-25297/

Poniżej skrócona lista najczęstszych błędów RUU występujących podczas zmiany ROMu.

ERROR [110]: FILE OPEN ERROR

Ten komunikat o błędzie oznacza, że w programie RUU brakuje pewnych określonych plików lub są one uszkodzone, przez co program RUU nie może kontynuować aktualizacji. Pobierz pełny pakiet programu RUU i spróbuj ponownie. Prawdopodobnie jest uszkodzony plik z RUU lub jego części, problem też może wynikać błędów dysku. Pobierz jeszcze raz RUU, jeśli nadal nie uda się nic zdziałać to spróbuj na innym kompie.

ERROR [120]: MAIN BATTERY POWER

Jeśli poziom baterii spadł poniżej 30% RUU może nie rozpocząć flashowania. Naładuj baterię i próbuj jeszcze raz.

ERROR [121]: BLOKADA EKRANU

Ten komunikat o błędzie jest wyświetlany, kiedy w telefonie Android została włączona blokada ekranu. Przed kontynuowaniem aktualizacji programu RUU wyłącz blokadę.

ERROR [130]: MODEL ID ERROR

ERROR [131]: CUSTOMER ID ERROR

Jeden z tych komunikatów o błędzie jest wyświetlany w przypadku korzystania z nieprawidłowego programu RUU do przeprowadzenia aktualizacji. Program RUU sprawdza, czy identyfikator modelu i identyfikator języka są zgodne z telefonem Android. Upewnij się, że do aktualizacji jest wykorzystywany prawidłowy program RUU.. Błędne RUU - tzn . nie pasuje do tego modelu telefonu / lub konkretnej partii. Jeśli próbujesz rootować Erę G2 to znaczy, że źle wykonałeś GOLDCARD.

ERROR [155~159]: IMAGE ERROR

Jeden z tych komunikatów o błędzie jest wyświetlany w przypadku korzystania z nieprawidłowego programu RUU do przeprowadzenia aktualizacji i kiedy rozmiar pliku obrazu jest większy niż rozmiar pamięci Flash ROM. W takim przypadku pobierz prawidłową wersję programu RUU i spróbuj ponownie. Prawdopodobnie pobrałeś złe RUU - nie dla tego telefonu. Obraz z ROMem zajmuje więcej pamięci niż jest dostępnej w telefonie. Ściągnij RUU z 1.5 fabrycznym i go użyj, powinno pomóc.

ERROR [170]: USB CONNECTION ERROR

Ten komunikat o błędzie jest wyświetlany, kiedy telefon Android nie został prawidłowo podłączony do komputera. Może to oznaczać problem związany z połączeniem USB lub ze sterownikiem USB w komputerze. Upewnij się, że telefon Android został podłączony do komputera prawidłowo i/lub sprawdź, czy sterownik w komputerze obsługuje telefon Android.. Problem z połączeniem między telefonem a komputerem. Zainstaluj HTC Sync i SDK, jeśli nie pomoże to spróbuj na innym komputerze. Częsty błąd na windows 7, najlepiej próbować na xp.

Edit:

Jak poradzić sobie przy uszkodzonym USB??

Linki poniżej, Gotowy plik do flashowania z fastboota - wycięgięty z RUU_Hero_HTC_WWE_2.73.405.5_WWE_release_signed_NoD river.exe (z tej wersji zrobić można aktualizację via OTA do 2.1)

Multiupload.com - upload your files to multiple file hosting sites!

Prośba o nandroid backup ROMu z Play - forum.android.com.pl - post na dole

How to solve the 2.1 "brick" after ota update - xda-developers - flashowanie z fastboota

Aby wejść w fastboot -> wyłącz telefon i włącz trzymając dolny klawisz głośności, plik z ROMem musi być oczywiście na karcie pamięci, zatwierdzamy i flash.

Edytowane przez chosen one

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Furai

Witam,

jestem nowym użytkownikiem tego forum (co zresztą jest łatwe do stwierdzenia po liczbie moich postów oraz dacie rejestracji). Zawędrowałem tutaj, gdyż chciałem zrootować i wgrać custom rom na mojego genialnego HTC Hero. Przeszukałem cały dział HTC Hero w nadziei, iż znajdę tutaj podobny chociaż poradnik do tego, który mam zamiar napisać. Niestety bezskutecznie (więc albo nie ma takiego tematu, albo jestem za głupi by go znaleźć :) Pewnie to drugie...). Postaram się teraz przejść do rzeczy - poniższy poradnik będzie spolszczoną kopią tematu, który znalazłem na forum xda-developers. Poradnik nie został przeze mnie wymyślony - jego oryginalnym autorem jest btdag (oczywiście wprowadziłem do niego pewne poprawki kosmetyczne wiążące się z moimi nabytymi doświadczeniami). Wszelkie podziękowania należą się mu. A więc do dzieła. :)

Ten oto poradnik jest przeznaczony dla kompletnych newbie korzystających z HTC Hero GSM (nie CDMA). Zakładam również, że posiadacz wyżej wymienionego telefonu ma stockowy rom zupdate'owany do najnowszej ogólnodostępnej wersji, czyli android 2.1 (w przeciwnym wypadku rootowanie będzie nieco bardziej skomplikowane - czego ja w tym poradniku nie będę opisywał).

Zawczasu przygotuj sobie następujące narzędzia:

Jeżeli nie mamy zamiaru partycjonować karty SD, to można wrzucić od razu wszystkie wyżej wymienione pozycje do głównego katalogu karty SD. W przeciwnym wypadku wystarczą tylko dwie pierwsze (partycjonowanie karty SD wiąże się z utratą zapisanych na niej danych, dlatego radzę wcześniej zrobić ich back up - o ile macie zamiar to robić).

Root i recovery

1. Ściągnij i zainstaluj z marketu Astro File Manager bądź też jakikolwiek inny menedżer plików (np.ES File Explorer).
    2. Otwórz wcześniej ściągnięty menedżer plików, znajdź i zainstaluj z karty sd Universal Androot. Prawdopodobnie będziesz musiał zaznaczyć w ustawieniach telefonu możliwość instalacji aplikacji z nieznanych źródeł.
    3. Uruchom zainstalowaną przed chwilą aplikację i wybierz opcję: "Root :)". Po chwili powinien się pojawić komunikat mówiący o tym, że Twój telefon został pomyślnie zrootowany. ("Woot ! Your device is rooted !"). Zamknij program.
    4. Zainstaluj z marketu Android Terminal Emulator.
    5. Uruchom Terminal Emulator i poczekaj, aż aplikacja poprosi o uprawnienia root. Uruchomi się aplikacja Superuser - należy zezwolić (Allow) Terminal Emulatro na dostęp root.
    6. Po wykonaniu tych czynności powinien być widoczny terminal ze znakiem zachęty na początku (zwany promptem - "$"). Należy przytrzymać dłużej klawisz "menu" by otworzyć kalwiaturę. Następnie należy wpisać dane komendy:
      • su (potwierdzić enterem - możliwe, że dopiero teraz dostaniemy wcześniej wymieniony monit z prośbą o dostęp root)
      • flash_image recovery /sdcard/recovery.img (wciśnij enter - zakładam tutaj, że nazwaliście obraz recovery.img i umieściliście go na karcie SD w głównym katalogu)

[*]Wyłącz telefon i włącz go używając kombinacji klawiszy: Home + Power. To powinno zbootować telefon w trybie recovery.

Instalacja custom romu

Uwaga: Ta część poradnika może być powtarzana tyle razy ile nam się to podoba (po tygodniu znudził Ci się dany rom? Żaden problem - wgraj sobie nowy.), bez powtarzania poprzedniej części, innymi słowy sflashowany recovery i root zostają nam dożywotnio.

1. Upewnij się, że Twój telefon jest uruchomiony w trybie recovery. (Podczas uruchamiania telefonu trzymaj klawisze home+power)
    2. Jeżeli wcześniej nie ściągnąłeś romu i nie wrzuciłeś go na sd to podłącz teraz telefon do komputera przez kabel usb i wybierz opcje "USB-MS toggle". Skopiuj wybrany przez Ciebie rom na kartę SD. Po zakończeniu kopiowania wciśnij klawisz "Home". (Uwaga: Po recovery od AmonRa poruszamy się za pomocą trackballa lub też za pomocą klawiszy odpowiedzialnych za regulację dźwięku.)
    3. Wybierz Backup/Restore > Nand backup > potwierdź klawiszem Home > poczekaj
    4. Cofnij do poprzedniego menu. Wybierz wipe, a następnie (wipe - czyszczenie pamięci telefonu i nie tylko - wszystkie kontakty zapisane w telefonie zostaną utracone):
      • Wipe data/factory reset > Home
      • Wipe cache > Home
      • Wipe Dalvik-cache > Home
      • Wipe SD:ext partition > Home (jeżeli taką posiadasz)
      • Cofnij do głównego menu
      • Wybierz Flash Zip from SD Card
      • Wybierz rom (lub też kernel), który chcesz sflashować
      • Wciśnij Home by potwierdzić
        Uwaga: Podczas wipe'owania ignoruj wszelkie błędy - będą się one pojawiać, gdy po prostu z którejś z wymienionych opcji nie korzystasz.

[*]Po skończonym flashowaniu wybierz opcję reboot, co uruchomi ponownie nasz telefon z nowo wgranym romem (kernelem).

W razie potrzeby rozbuduję poradnik o update radia, który wydaje mi się na tę chwilę mało istotny. :) Wszelkie konstruktywne komentarze/opinie są mile widziane.

Edytowane przez Furai
    Literówki. :)
    • Piwko! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

HTC Hero. One click root !

Jest to mały programik UniversalAndroot 1.6.1, który instalujemy,

dostajesz Superuser v2.3.1.

Najlepsze w tym, że można cofnąć root'a

też jednym kliknięciem.

APK: http://bit.ly/aa4jxJ

aa4jxJ

Mirror: http://bit.ly/baFAn5

baFAn5

(Supported Devices):

* Google Nexus One (2.2)
       * Google G1 (1.6)
       * HTC Hero (2.1)
       * HTC Magic (1.5) (Select Do not install Superuser)
       * HTC Tattoo (1.6)
       * Dell Streak (2.1)
       * Motorola Milestone (2.1)
       * Motorola XT701
       * Motorola XT800 (2.1)
       * Motorola ME511
       * Motorola Charm
       * Motorola Droid (2.01/2.1/2.2 with FRG01B)
       * Sony Ericsson X10 (1.6)
       * Sony Ericsson X10 Mini (1.6)
       * Sony Ericsson X10 Mini Pro (1.6)
       * Acer Liquid (2.1)
       * Acer beTouch E400 (2.1)
       * Samsung Galaxy Beam
       * Samsung galaxy 5 (gt-i5500)
       * Vibo A688 (1.6)
       * Lenovo Lephone (1.6)
       * LG GT540 (1.6)
       * Gigabyte GSmart G1305

(Not supported):

* Google Nexus One (2.2 FRG33)
       * Samsung i9000 / i6500U / i7500 / i5700
       * Motorola ME600 / ME501 / MB300 / CLIQ XT
       * Motorola 2.2 FRG22D
       * Archos 5
       * HuaWei U8220
       * HTC Desire / Legend / Wildfire (/system  Soft Root)
       * HTC EVO 4G / Aria
       * SonyEricsson X10i R2BA020
       * myTouch Slide

Mam Hero z oryginalnym softem OTA i mam SU jestem szczęśliwy.

Edytowane przez Smarzyk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wollro
    6. Po wykonaniu tych czynności powinien być widoczny terminal ze znakiem zachęty na początku (zwany promptem - "$"). Należy przytrzymać dłużej klawisz "menu" by otworzyć kalwiaturę. Następnie należy wpisać dane komendy:

su (potwierdzić enterem - możliwe, że dopiero teraz dostaniemy wcześniej wymieniony monit z prośbą o dostęp root)

flash_image recovery /sdcard/recovery.img (wciśnij enter - zakładam tutaj, że nazwaliście obraz recovery.img i umieściliście go na karcie SD w głównym katalogu)

Wyłącz telefon i włącz go używając kombinacji klawiszy: Home + Power. To powinno zbootować telefon w trybie recovery.

Tu pojawiły się schody. Komenda "su" przeszła, ale już z drugą komendą był problem. Pojawił się napis not found lub jakoś tak. Telefon po próbie włączenia z użyciem kombinacji Home + Power włącza się, ale po chwili pokazuje się ikona telefonu z czerwonym wykrzyknikiem wpisanym w trójkąt. Nic się nie dzieje, dopiero po wyjęciu baterii telefon włącza się normalnie. Podczas ostatniej próby wyskoczyła mi taka informacja: flash_image partition file.ing Jako słabo zorientowany w temacie zwracam się do Was o pomoc. Mój telefon to Hero z Play z oryginalnym 2.1.

Już wszystko jasne, sukces tkwi w prawidłowym przepisaniu komendy wraz ze spacjami.

Edytowane przez wollro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Duke

Mógłby ktoś reuplodowac te pliki Android SDK, CM-Hero-Recovery.img, Superuser.zip

Ponieważ są nie aktywne na Wiki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Duke

Witam, postanowiłem zrobić w końcu sobie roota i chciałem wgrać recovery i RCMIX 2.2b. Niestety jest problem gdyż wszystkie próby instalowania recovery kończą się niepowodzeniem gdyż gdy wyłączam telefon i włączam przytrzymując HOME + POWER pojawia się tylko obraz z telefonem i czerwony wykrzyknik. Próbowałem parę razy zainstalować Recovery Clockwork przez Rom Manager jednak nic nie działa i dalej to samo. Roota robiłem najpierw przez z4root potem znalazłem poradnik z universal androot. Mam soft 2.1 via OTA. Co jest nie tak ?? Domyślam się że mam zablokowany bootloader po aktualizacji do 2.1 ale te programy do rootu podobno działają i na tej wersji. (z4root i Universal androot)

Ostatnio nawet przywróciłem Ust. Fabryczne telefonu i wgrałem od nowa universal androot potem rom manager i wgrałem clockworkmod recovery i dalej to samo. Aha i gdy zrutowałem tym sposobem ponownie to nigdzie ni widziałem aplikacji SuperUser w menu.

Co pomoże mi w zrobieniu tego roota, może da się wrócić do softu 1.5 i wtedy może się uda ?? Co wy na to ? Bardzo chcę mieć nowy rom ponieważ ten custom tak zamula że mnie szlag trafia jasny :facepalm:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Krygo

Ja po aktualizacji do 2.1 zrootowalem fona metodą z wiki. Jest tam tutorial rootowania fona z zablokowanym bootloaderem. Spróbuj tego sposobu.

Sent from my HTC Hero using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    rogeer

Ostatnio, też pierwszy raz root'owałem i miałem dokładnie to samo.

UniversalAndRoot + Rom Manager z którego recovery Clockworka instalowałem. Pomogło wgranie recovery AmonRA przez ROM Manager (ma taką opcję wbudowaną), potem jak znowu zainstalowałem Clockwork to było już ok.

Problem jednak czasem powraca po przywróceniu z backupu starego Romu (narazie ze stockowego się nie przesiadłem, tylko testowo wrzucam inne Romy), wtedy od nowa z ROM Managera AmonRA i potem Clockworka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi