Skocz do zawartości
TomaszJ

Polskie litery z fizycznej klawiatury

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś ma jakiś patent na efektywne wpisywanie polskich liter z fizycznej klawiatury?

Pomimo ustawienia "locale" na pl_PL (np. w Morelocale2) polskie litery (np. ą) pojawiają się na ekranie w towarzystwie wszystkich innych możliwych ogonków i ptaszków. Trzeba albo kliknąć na ekranie, albo wybrać strzałkami właściwą literę. Koszmar!

Czy ktoś wie, jak zmusić fizyczną klawiaturę, żeby zachowywała się podobnie jak ekranowa, czyli po ustawieniu języka na polski pokazywały się tylko polskie "ogonki"? Albo jak spowodować, żeby któryś klawisz działał jak <Alt> na klasycznej klawiaturze programisty, czyli po jego wciśnięciu zamiast "a" pojawiało się "ą"?

Jestem mocno zdegustowany tą cechą Droida 3, bo wydałem na niego sporo kasy i sprowadzałem go specjalnie z USA właśnie ze względu na powszechnie zachwalaną klawiaturę fizyczną. Tymczasem do polskich tekstów jest ona praktycznie bezużyteczna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    niko99

****** UP *******

Przygotowalem wstepnie mysle ze polubisz :D prost o z klawiatury fizycznej

alt + a = ą

alt + c = ć

alt + s = ś

alt + n = ń

alt + o = ó

alt + z = ż

alt + x = ź

alt + e = ę

Trzeba bylo zmodyfikowac plik omap-keypad.kcm.bin w hex;ie (niestety tak prosto nie bylo jak myślałem cala noc walczyłem eheh)

Plik do pobrania tu http://speedy.sh/XCFTJ/omap-keypad.kcm.bin

Trzeba sciagnac plik, podmienic go z plikiem ktory znajduje sie w /system/usr/keychars/

Po podmiance trzba nadac mu uprawnienia

----------------------------------------------------------

...................odczyt / zapis / wykonywanie

uzytkownik__[X]____[X]______[_]________

grupa_______[X]____[_]______[_]________

inne________[X]____ [_]______[_]________

----------------------------------------------------------

Myslem nad tym, sa trzy wyjscia, tylko bo jest jeden ALT i wciśniecie któregoś przycisku wraz z tym ALT'em daje znak ktory jest widoczny na klawiaturze fizycznej.

wiec

- wyjscie nr 1 na przykazie np literki A

Po wcisnieciu ALT+A = € mozemy odnalesc w systemie znak i przepisac go na Ą ( tak samo zrobic z reszta Ć Ś Ż Ź Ł Ę Ó Ń )

- wyjscie nr 2

np klawisz / przypisac w sytemie jak ALT_RIGHT i przypisac ze ten klawisz z klawiszami a c s z l e o n daje Ą Ć Ś Ż Ź Ł Ę Ó Ń ale klawisz / jest chyba za bardzo potrzeby

ale mozna by wysmylec ktorego poswiecic jako pseudao ALT_RIGHT <mysli>

- wysjcie nr3

To faktycznie sprobowanie wywalic z systemu pozostalych znakow np przy przytrzymaniu A, ale nie wiem i tak chyba trzeba by bylo potwierdzic wybor, wlasnie sie instaluje w Motoblura Z ics'a zeby luknac jak to wyglada

---------- Post dołączono o 10:52 ---------- Poprzedni post napisano o 21:56 ----------

*up* w drugim poscie.. żeby nie zostało przeoczone :)

Edytowane przez niko99

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wielkie dzięki za włożony wysiłek!

Tylko jak teraz wpiszę znaki ()!* itp?

Bardzo mi się podoba pomysł z ALT_RIGHT, na który można by zużyć lewy apostrof ` (skrajnie z lewej, nad TABem).

Dałoby się tak zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    niko99

zeby uzystkac

< > ) " | * itd - wystarczy doscisnac shift+alt+ wybrany znak

! tego znaku nie dotykalem czyli wystarczy tylko ALT+ znak

( tego znaku tez nie dotkalem czyli wystarczy tylko ALT+ znak

stracil sie znak tylko € ktorego dopisze jak bede w domu pod shift+alt+A

Edytowane przez niko99

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    uze

Ja w sumie radzę sobie z tym trochę inaczej.

Poprzez KMLauncher mam w trybie pionowym klawiaturę swype, w poziomym i na klawiaturze fizycznej swift-x i wtedy bardzo wygodnie wpisuje mi się dane z klawiatury fizycznej, bo działa słownik z podpowiedziami...

Ale patent zastosowany przez Niko99 też niezły, jednak nie dla mnie, bo za często soft zmieniam i zapominałbym podmieniać pliku ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    zeby uzystkac

< > ) " | * itd - wystarczy doscisnac shift+alt+ wybrany znak

To rozwiązuje problem małych liter (ą,ę, itp), ale ciągle nie pozwala wpisać wielkich (Ą,Ę, ...).

Jednak użycie lewego apostrofu ` zamiast ALT byłoby lepsze, bo `+A dałoby ą, zaś `+shift+A dałoby Ą,

a ponadto wpisywanie €,$ itp pozostałoby bez zmian.

Przy okazji, byłbym wdzięczny za podrzucenie oryginalnego omap-keypad.kcm.bin bo go sobie skasowałem.

Z góry wielkie dzięki za pomoc Niko99!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    niko99

Tak sie chwile w pracy przygladalem temu i mysle ze

Ze wcisniecie ` + alt + jest strasznie niewygodne, poza tym Ą Ę duze to prawie wcale sie nie uzywa duzych, to juz mozna sie pokusic o wpisywanie ich przez wcisniecie shift i przytrzymanie

literki A lub E i wybor z ekranu jesli potrzebujemy duze Ą lub Ę.

A wiadomo ze przypisanie ` jako ALT_RIGHT to duzo pracy jak bym mial to robic tylko dla jednej osoby :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    wcisniecie ` + alt + jest strasznie niewygodne

Miałem na mysli `+shift+ ale faktycznie, to też jest ćwiczenie yoga.

Ą Ę duze to prawie wcale sie nie uzywa duzych

Też prawda.

Już nawet sobie obejrzałem ten plik w hex-edytorze, ale nie mam lepszego pomysłu niż to, co zrobiłeś.

I tak postęp jest olbrzymi i wdzięczny jestem ogromnie. A myślę, że nie tylko mnie się przyda. Przecież sporo ludzi ściąga Droida do Polski właśnie ze względu na klawiaturę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    niko99

No tez myślałem nad tym cala noc i nie wymyśliłem jak by to inaczej sensowniej zrobić , ciesze sie ze moglem pomoc i ze teraz jesteś jeszcze bardziej zadowolony z D3 :D

Nie mam za duzo wolnego czasu a i ICS odbiera mi checi a tak to juz bym dawno zrobil nasz rodzimy PL ROM na D3 oparty na MotoBlur musze nad tym pomyslec bo

jest co robic, moze byc wyodexowany, odverizowany, z powerbutonami w notyfikacyjnym pasku, moglbym go spolszczyc jeszce bardziej, zamienic klawisze, zmienic kamere itd itd... hmm

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

(...)

alt + e = ę

Trzeba bylo zmodyfikowac plik omap-keypad.kcm.bin w hex;ie (niestety tak prosto nie bylo jak myślałem cala noc walczyłem eheh)

Plik do pobrania tu omap-keypad.kcm.bin - Speedy Share - upload your files here

Trzeba sciagnac plik, podmienic go z plikiem ktory znajduje sie w /system/usr/keychars/

Witam,

Podchodzę do tematu Droid'a 3 "jak pies do jeża". Kupiłem sprzęt w marcu i do tej pory nie przesiadłem się na niego właśnie w związku z TYM tematem.

Chcę prosić o pomoc w mapowaniu klawiatury. Chciałbym poznać sposób edytowania omap-keypad.kcm.bin. Czy można prosić o procedurę lub więcej szczegółów? Tak naprawdę, od dwóch miesięcy myślę nad użyciem klawisza "OK" jako prawego "ALT".

Pozdrawiam,

--

leGIOnovo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi