Skocz do zawartości
galaxxxtek

AbyssICS kernel for Samsung Rom

Rekomendowane odpowiedzi

Abyss ICS kernel 2.2

Link do wątku

Zmiany:

Stałe regulowane ustawienia mdnie

Stałe regulowany poziom gamma na lcd

Stałe regulowane poziomy wibracji

Inne małe poprawki

2.2

Edytowane przez galaxxxtek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    jazzin

Podobno najlepiej współpracuje z romem wanamlite. Póki co testuję i zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    Byk

Testowalem na obu i jak dla mnie najlepszy kernel na ICS. 2.2 nie testowalem, 2.1 powoduje freeze na VK przy przejsciu z Data na WiFi (a dokladnie jesli mamy Data i wlaczymy Wifi), na 2.0 chyba tego problemu nie ma (jestem swiezo po flashu, dam znac)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wersja 2.3:

Added and enabled Joe's RCU
    Added and enabled cpu based sync driver
    Addeded and enabled synchronization framework
    Added poll support for sync
    Enabled BCJ filters on SPARC and 32-bit x86
    smb136: Removed mach/gpio-p2.h include
    arm: removed stale export of 'sha_transform'
    Changed configuration
    Others small fix

Download: AbyssICSkernel23.zip

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Abyss ICS kernel 2.4

http://www.mediafire.com/?84bdmrujx89fr4b http://www.mediafire.com/?84bdmrujx89fr4b

Changelog:

Updated to Linux 3.0.29 Updated to Linux 3.0.29 Fix for mouse/keyboard otg Fix for mouse/keyboard otg NFSD: Added fault injection script NFSD: Added fault injection script tools: Added byteshift headers for endian access tools: Added byteshift headers for endian access KVM: drop bsp_vcpu pointer from kvm struct KVM: drop bsp_vcpu pointer from kvm struct tools/virtio: stub out strong barriers tools/virtio: stub out strong barriers lguest: move the lguest tool to the tools directory lguest: move the lguest tool to the tools directory Others small fix

Wylazlo z mojego galaxxxxa przez tapatalk'a

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Abyss ICS kernel 2.5

http://www.mediafire.com/?n5a3fmq479s1w4u http://www.mediafire.com/?n5a3fmq479s1w4u

Changelog:

exynos4: hotplug: Added Gingerbread legacy hotplug exynos4: hotplug: Added Gingerbread legacy hotplug with tegrak 2nd core support with tegrak 2nd core support config: Switch to Gingerbread legacy hotplug config: Switch to Gingerbread legacy hotplug Disabled GENTLE_FAIR_SLEEPERS Disabled GENTLE_FAIR_SLEEPERS ashmem: Added cache flush routines to ashmem ashmem: Added cache flush routines to ashmem ashmem: Fix flush routine of ashmem ashmem: Fix flush routine of ashmem Added -fgcse-sm cflag in makefile Added -fgcse-sm cflag in makefile Changed to CC_OPTIMIZE_FOR_SIZE Changed to CC_OPTIMIZE_FOR_SIZE Added Charge Current Interface Added Charge Current Interface Added 2 script (optionals) S91asvscript, S91uvscript Added 2 script (optionals) S91asvscript, S91uvscript Added in script adjustable vibrate level selection Added in script adjustable vibrate level selection Added in script bln activation with energy saver Added in script bln activation with energy saver Added in script GPU frequency selection values Added in script GPU frequency selection values Added in script Charge Current secection values Added in script Charge Current secection values Other small fixes

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Abyss ICS kernel 2.6

http://www.mediafire.com/?ou190t25mp7kmem http://www.mediafire.com/?ou190t25mp7kmem

Changelog:

Updated to Linux 3.0.30 Updated to Linux 3.0.30 ARM: smp: Align secondary_start_kernel with mainline ARM: smp: Align secondary_start_kernel with mainline sched: Cleanup cpu_active madness sched: Cleanup cpu_active madness ARM: SMP: use a timing out completion for cpu hotplug ARM: SMP: use a timing out completion for cpu hotplug Ext4: add FALLOC_FL_NO_HIDE_STALE support Ext4: add FALLOC_FL_NO_HIDE_STALE support cpufreq_conservative: Bump default frequency step up cpufreq_conservative: Bump default frequency step up to 10 to 10 Enabled kernel panic timeout Enabled kernel panic timeout Revert "exynos4: Disable SW downclock in cpuidle" Revert "exynos4: Disable SW downclock in cpuidle" nohz: Fix stale jiffies update in tick_nohz_restart() nohz: Fix stale jiffies update in tick_nohz_restart() tcp: fix TCP_MAXSEG for established IPv6 passive tcp: fix TCP_MAXSEG for established IPv6 passive sockets sockets Increased auto-brightness Increased auto-brightness Set GPU level 0 and level 1 freq to 267mhz as default Set GPU level 0 and level 1 freq to 267mhz as default Enabler logger module on boot for compatibility with Enabler logger module on boot for compatibility with some apps some apps Wifi toggle fix Wifi toggle fix New Recovery CWM modded by me New Recovery CWM modded by me New Abyss Scrips for settings uv, asv, CPU frequencies, New Abyss Scrips for settings uv, asv, CPU frequencies, GPU frequncies, vibrator (removable separately from GPU frequncies, vibrator (removable separately from recovery for safety) recovery for safety) Disabled/Enabled BLN form recovery Disabled/Enabled BLN form recovery Enabled/Disabled AFTR idle from recovery Enabled/Disabled AFTR idle from recovery Enabled/Disabled MC_sched from recovery Enabled/Disabled MC_sched from recovery Others small Fix Others small Fix

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy ten kernel działa na CM9? Wgrałem go i system nie ładuje się a wyczyściłem poprzedni kernel za pomocą Samsung ultimate kernel cleaning script, zrobiłem potem wipe dalvik cache i nic;/;/;/ Wgrałem zaraz potem jeszcze raz siyah kernel i wszystko znowu działa a chciałbym wypróbować ten kernel bo widzę że ludzie sobie go chwalą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    IceMan_

Jak jest z tym kernelem względem Siyaha? Lepiej działa? Działa tu USB OTG tak jak jest to na Siyahu (bo ICS obsługuje normalnie tylko pendrivy, a Siyah wprowadza w system jakieś sterowniki które obsługują też myszkę i klawiaturę). Jak tu jest z baterią?

Wysłane z mojego Transformer TF101G za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Abyss ICS kernel 2.7

AbyssICSkernel27.zip

Changelog:

MALI: Added 3-step GPU DVFS control

staging: android/lowmemorykiller: No need for task->signal check

staging: android/lowmemorykiller: Do not kill kernel threads

arm: vfp: Fix memory corruption on PM suspend

ARM: vfp: only clear vfp state for current cpu in vfp_pm_suspend

BUSFREQ: increased uptheshold