Skocz do zawartości
Czesio207

Ładowanie w samochodzie przez USB

Rekomendowane odpowiedzi

szachu

Quester, i wszystko jasne. :) Oczywiście czekamy aż podzielisz się z nami swoim projektem oddzielnej instalacji zasilającej dla Spicy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czytam forum na temat ładowarek samochodowych od kilku dni i dopiero teraz trafiłem na info. że mogę ładować swojego fona z gniazda USB, w które wyposażone jest moje radio.

Duże PIWKO dla Quester'a

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    sp4ubw

A ja wtrace swoje trzy grosze, zamiast tantala o tak malej pojemnosci daj tam miniaturowy zwykly niskoimpedancyjny elektrolit na 105C i bedziesz mial lepiej :) pojemnosc powiedzmy 47uF.

PS. ja u siebie mam gniazdko USB do ladowania, wydajnosc 1A, tez na motoroli i smiga przyzwoicie od dluzszego czasu. Dodatkowo mam na wyposazeniu 4ry gniazda zapalniczki (rozszalalem sie ale czasem jest to przydatne) :)

Co do kwestii ladowarek wlasnie mialem odpisac ale na szczescie przeczytalem post kolegi Quester'a i juz nie musze pisac :)

Szkoda, ze za jakis czas watek zgnie w gaszczu innych i znowu pojawia sie takie same pytania...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
    A ja wtrace swoje trzy grosze, zamiast tantala o tak malej pojemnosci daj tam miniaturowy zwykly niskoimpedancyjny elektrolit na 105C i bedziesz mial lepiej :) pojemnosc powiedzmy 47uF.

Z pewnego punktu widzenia masz rację (duża pojemność), ale należy pamiętać, że elektrolityczny kondensator ma dwie podstawowe wady:

- z czasem traci parametry na skutek wysychania elektrolitu (a przy tym lubi czasem "spuchnąć"),

- elektrolit, nawet low ESR (niskoimpedancyjny), ma większą impedancję niż zwykły kondensator tantalowy

W przypadku ładowarek (a dokładniej kondensatorów wyjściowych w tychże urządzeniach) liczą się cztery rzeczy: gabaryty (tantal SMD 4u7 będzie na pewno mniejszy niż miniaturowy elektrolit 47u, a przecież dobrze by było zamknąć ów kondensator w oryginalnej obudowie), niska impedancja, stabilność parametrów i pojemność. Żadną radochą jest co roku (lub częściej) wymieniać kondensator wyjściowy. Z tego powodu poleciłem tantalowy. 4,7uF jest już pojemnością na tyle dużą, że wszelkie tętnienia są dobrze "filtrowane", a trwałość i niska impedancja tantali są cechami niepodważalnymi :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi